וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עלייה של 2% במחירי הנפט הגולמי על רקע האלימות הגואה במזרח התיכון

יהודה שויצר

18.5.2001 / 22:24

חוזי הנפט הגולמי ליוני שברו את רף 30 הדולר לחבית

האלימות הגואה בין ישראל לפלשתינאים החלה לתת אותותיה. חוזי הנפט הגולמי ליוני עלו ב-2% למחיר של 30 דולר לאחר הפיגוע בנתניה, והתגובה הישראלית בעקבותיו ברמאללה ובעזה. מחירי הנפט ששמרו על איפוק יחסי כבר תקופה ארוכה, לאחר שנסקו לגבהים בסוף שנת 2000, פרצו את רף ה-30 דולר עקב חששות כבדים כי המתיחות המקומית עלולה להתפשט ולהצית את כל המזרח התיכון.

ברחבי העולם מקווים כי העלייה במחירי הנפט שנרשמה היום תעודד את שרי הנפט של אופ"ק להורות על עלייה בתפוקת הנפט. לפני כשבוע ציין שר הנפט הסעודי, עלי נאיימי, אופ"ק יעלה את תפוקת הנפט אם מחירי הנפט הגולמי יעלו מעל לרמה של 28 דולר לחבית.

נאיימי ציין אז כי הקרקע בשלה להעלאת תפוקה מצד אופ"ק, אך סירב לציין מתי מהלך זה יתרחש. להערכת רבים המהלך יתבצע ב-5 ביוני, עת שרי הנפט של הקרטל ייפגשו. "אנו צריכים להביט קדימה לעבר הרבעון השלישי והרביעי, כשהביקוש לנפט הוא גבוה יותר", הדגיש השר.

להערכת נאיימי, אופ"ק יכול להעלות תפוקה ב-2.5 מיליון חביות ליום, ואפילו יותר. מתחילת השנה קיצצו באופ"ק את תפוקת הנפט ב-2.5 מיליון חביות ליום, על רקע לחצים מצד ונצואלה, איראן ועיראק, החברות בקרטל. גם עתה לא בטוח שאופ"ק יעלה את התפוקה מאחר שלחלק ממדינות הקרטל יש אינטרס ברור להשאיר את מחירי הנפט ברמת מחירים גבוהה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully