וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: המדדים המובילים מדשדשים על אף צניחה של 30% במניית פאלם

גתית פנקס

18.5.2001 / 20:23

קומברס מאבדת כ-7%; ויריאנט בולטת בזינוק של 30.2%; אלקטריק פיול עולה 9.6% ומשלימה זינוק של 38% ביומיים על רקע חדשות טובות לשוק מכוניות החשמל

אפילו אזהרות הרווח מכיוונן של יצרנית המחשבים DELL (דל) ויצרנית מחשבי כף היד פאלם (סימול PALM) לא מצליחות להוציא היום תגובה כלשהי מהמשקיעים, עד שכבר היה היום מי שהגדיר אותם כ"מנומנמים". "גם לאחר ההודעה על הריבית שום שריר לא זז בפניהם, אז בטח שהיום אין שום סיבה", אמר אנליסט ניו יורקי.

וכך, מאז פתיחת המסחר, נעים המדדים המובילים בין עליות קלות לירידות קלות, במחזורי מסחר דלים יחסית. בשעה זו הנאסד"ק יורד בכ-0.2% ומדד הדאו ג'ונס מאבד 0.1%.

דל ופאלם מזהירות

עיני המשקיעים היו נשואות אמש לכיוונה של דל, שפירסמה לאחר המסחר את תוצאותיה הכספיות לרבעון. החברה אומנם הצליחה לעמוד בתחזיות, אולם היא "תיבלה" את הדו"חות בהודעה קצת פחות מעודדת, לפיה היא צופה כי המכירות ברבעון הנוכחי, השני הקלנדרי של 2001, יהיו נמוכות מהצפוי וירשמו ירידה של 3%-5% מהרבעון הקודם.

סמנכ"ל הכספים של החברה אמר אמש בשיחה עם אנליסטים כי ההכנסות יהיו בטווח של 7.6-7.8 מיליארד דולר ברבעון והרווח למניה יהיה 15-17 סנט, בעוד התחזית הממוצעת בוול סטריט היתה לרווח של 18 סנט. המשקיעים מתעניינים היום יותר באזהרות מאשר בעמידה בתחזיות, והמניה רושמת כעת ירידה של כ-4%.

פאלם, מצדה, סיפקה אמש אזהרת רווח והכנסות - קשה מאוד יש לומר - לפיה ההכנסות שלה ברבעון הנוכחי (הרביעי הפיסקלי עבורה) יסתכמו ב-140-160 מיליון דולר בלבד, בעוד הציפיות היו להכנסות כפולות פי 2. החברה גם סובלת מהצטברות מלאים, ועל כן תיאלץ לבצע מחיקה של 300 מיליון דולר ברבעון. המשקיעים שולחים כעת את המניה לצניחה של 30%.

ג'ורג' בוש בשירות אלקטריק פיול

המסחר בישראליות מתאפיין כעת במגמת ירידה. מי שדווקא בולטת בעלייה היא מניית ויריאנט שמזנקת ב-30.2% למחיר של 1.2 דולרים, המשקף לחברה שווי של כ-27 מיליון דולר. מאז תחילת החודש, שאז פירסמה החברה את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון, היא לא סיפקה אף ידיעה שתוכל אולי לשפוך אור על הזינוק החד היום.

גם היום מניית אלקטריק פיול עולה בחדות יחסית ומרכזת סביבה מחזור מסחר גדול במיוחד, ובשעה זו המניה עולה ב-9.6% למחיר של 3.4 דולרים, ומשלימה זינוק של 38% ביומיים. בתקופה האחרונה החברה נמצאת בכותרות על רקע השלמת גיוס של 11.1 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים וקבלת מענק של מיליון דולר מלשכת המדען הראשי, אולם נראה כי הפעם העזרה מגיעה דווקא מכיוון לא צפוי: ג'ורג' וו. בוש, נשיא ארה"ב.

הנשיא בוש הצהיר אמש על כוונתו להעניק הקלות מסים משמעותיות למכוניות המונעות באמצעי אנרגיה חלופיים מאחר שארה"ב עומדת לדעתו בפני מחסור חמור באנרגיה - הגדול ביותר מאז שנות השבעים.

מנוע הצמיחה המרכזי של אלקטריק פיול הוא אומנם סוללות אבץ לטלפונים סלולריים, אולם היא הוקמה כאחת מחלוצות תחום מכוניות החשמל שמונעות על אנרגיה חשמלית (במקום על דלק), וכיום היא מבצעת מספר ניסויים בתחום עם גורמים בגרמניה וארה"ב.

קומברס רחוקה 50% מהשיא

מניית אלדין עולה כעת ב-1.8% למחיר של 3.9 דולרים. היום דיווחה החברה כי רכשה טכנולוגיה, פטנטים ובסיס לקוחות של חברת Preview מערכות (סימול PRVW) תמורת 5 מיליון דולר במזומן. טרם הרכישה היו לאלדין יתרות נזילות של 27 מיליון דולר.

פריוויו נסחרה בשיא בשווי שוק של 1.3 מיליארד דולר, והיום שווי החברה הוא 50 מיליון דולר בלבד. לאחר שמכרה החברה את הטכנולוגיות והפטנטים היא נותרה, למעשה, ללא פעילות אך עם מזומנים הנמוכים משווי השוק שלה (בשווי של כ-65 מיליון דולר).

בצד היורדות בולטת מניית קומברס , שמאבדת כעת 7.3% למחיר של 65.6 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של 11.5 מיליארד דולר - אחד הגבוהים של ישראלית בחו"ל. עם זאת, המניה רחוקה בנקודה זו מאוויר הפסגות ששאפה בפברואר בכ-50%.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully