וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מכת בכורות בעיראק: בנו השני של סדאם סומן כיורש

20.5.2001 / 10:35

קוסאי חוסיין הקדים את אחיו הבכור, עודיי, ונבחר להנהגת מפלגת הבעת'; סגן ראש הממשלה הודח מצוות ההנהגה - שר החוץ וסגנו של סדאם במפלגה שרדו; לראשונה: אשה תשולב בצמרת המפלגה

קוסאי חוסיין, בנו השני של שליט עיראק, סדאם חוסיין, נבחר בסוף השבוע להנהגת מפלגת השלטון במדינה. בחירתו משפרת באופן משמעותי את סיכוייו להיבחר כיורש לאביו בבגדאד. הודעה על בחירתו של קוסאי, בן 34, להנהגת מפלגת הבעת' שודרה בטלוויזיה הרשמית במדינה ביום חמישי.

ההודעה הפתיעה את תושבי עיראק, שציפו לראות את בנו הבכור של סדאם, עודיי, ברשימת ההנהגה וכמי שעתיד להחליף בבוא היום את אביו. זאת, על אף שעודיי, בן 36, אינו נושא בתפקיד בכיר במפלגת השלטון או בממשל העיראקי.

סדאם פתח את הליך הבחירה הפנימי של המפלגה בנאום בו מסר את רשימת המומלצים להנהגת הבעת' ליותר מ-300 נציגים. "אל תבחרו את אלה שאינם רואים בתבוסה בושה", אמר סדאם, לפני פתיחת הקלפיות.

סדאם נבחר כצפוי מחדש כמזכ"ל המפלגה, בהצבעה גלויה. סוכנות הידיעות איי.פי. מדווחת כי הצירים נתבקשו להרים את רגליהם לאות תמיכה במועמדותו. "הנשיא סדאם חוסיין נבחר מחדש ביום חמישי לתפקיד מזכ"ל ההנהגה העיראקית של מפלגת הבעת' לשנים הבאות", הודיעה הטלוויזיה העיראקית.

בחירת 18 אנשי צוות ההנהגה של המפלגה, לעומת זאת, נעשתה בהצבעה חשאית. הטלוויזיה העיראקית דיווחה כי על מקום בהנהגה התמודדו 24 מועמדים, אך חשפה רק את שמותיהם של הנבחרים. בדיווח לא צויין אם הבן הבכור עודיי העמיד אף הוא את מועמדותו לבחירה. בין שמונת החברים החדשים בהנהגה – קוסאי היה להפתעה הגדולה של ההצבעה.

היורש: נשוי ואב לשלושה, מפקד על יחידות עילית

שלא כמו אחיו הבכור, קוסאי אינו בולט בחיים הציבוריים בבגדד, והוא אלמוני עבור רבים מאזרחי המדינה. זאת על אף שהוא מפקד על שתי יחידות צבאיות חשובות – יחידת העילית של המשמר הרפובליקני וארגון הביטחון המיוחד, המופקד על השמירה על חייו של סדאם. הוא נשוי לבתו של גנרל בצבא העיראקי, ואב לשלושה בנים.

האח הבכור עודיי, שנודע במזגו החם וברדיפת שמלות, מנהל כוח מעין צבאי המכונה "הקומנדו של סדאם". הוא חבר בפרלמנט בבגדד ומנהל את "בביל", העיתון החשוב ביותר במדינה. הוא נפצע קשה בניסיון התנקשות בחודש דצמבר 1996.

הפתעה נוספת בהצבעה, היתה בחירתה של האשה הראשונה בהנהגת מפלגת השלטון, חודה סלאח מחדי עמאש. הצטרפותה להנהגה באה בעקבות התבטאויותיו חוזרות של שליט עיראק בזכות השתתפות פעילה יותר של נשים בממשל.

סגנו של סדאם במפלגה, עיזאת איברהים, נבחר אף הוא לכהונה משותפת בתפקידו. לפי החוקה העיראקית, איברהים יחליף את סדאם בתפקידו לתקופת ביניים, במקרה של מוות פתאומי. סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי המפלגה בחרה מחדש גם את סגן הנשיא, טחא יאסין רמדאן, ואת שר החוץ הזמני, טארק עזיז. מתוך 18 חברי הנהגת הבעת', עשרה בכירים נבחרו מחדש ושבעה חברים חדשים עתידים להצטרף. ברשימת המאוכזבים מההצבעה הפנימית במפלגת הבעת' נמצא סגן ראש הממשלה, מוחמד חמזה אל זובעידי, שהודח מהנהגת המפלגה.

סדאם חוסיין עצמו שולט בבגדאד מאז חודש יולי 1979. הוא שרד מלחמה עקובה מדם עם השכנים האיראנים ואת מלחמת המפרץ עם ארצות הברית ובנות בריתה בשנת 1991. הוא הצליח לבסס את שלטונו על אף המצב הכלכלי הקשה השורר במדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully