וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש עיריית נתניה: מישהו צריך לשלם ביוקר על מה שקרה היום

18.5.2001 / 12:40

מרים פיירברג קראה לממשלה להגיב ביתר תקיפות על הפיגועים היום ובתקופה האחרונה; השר שטרית: לא נגיב מהמותן - אלא מתי ואיך שנוח לנו; שריד: יש לשקם את שיתוף הפעולה עם הרשות

ראש עיריית נתניה מרים פיירברג הגיבה על הפיגוע בקניון השרון בעיר וקראה לממשלה להגיב ביתר תקיפות. בפיגוע נהרגו ארבעה בני אדם, ונפצעו למעלה משבעים בני אדם.

"העיר הזו למודה מספר רב של פיגועים", אמרה ראש העיר. "משום שאנו מתורגלים בעניין השקט והשלווה חוזרים מהר למסלולם, מלבד הכאב הנורא. זה דבר שאנחנו לא יכולים לסבול, אבל מישהו צריך היום להתמדד עם הדבר הזה, וצריך להגיב.

"עד היום נהגתי בממלכתיות, וביקשתי להרגיע את הרוחות. אבל אם היום אין כאן שלוות חיים, לא תהיה בשום מקום אחר בסביבה, ולשכנים שלנו, שלווה. ברגע שהם מפרים את השלווה שלנו אנחנו אמורים להפר את שלותם הם", אמרה.

"ערבים מסתובבים כאן חופשי, אנחנו מקדמים אותם בברכה, אסור לעשות הכללות, אני מנסה לומר לציבור שלא כולם אותו דבר. אבל כשאתה רואה את המחזה מול העינים קשה להרגיע את התושבים. תושבי נתניה התמודדו בעבר בצורה ראויה לציון עם מצבים כאלה, וגילו אזרחות למופת. תושבי נתניה מגיבים באיפוק, אבל הכעס מאוד חזק. מישהו צריך לשלם ביוקר על כל מה שקרה פה היום ובתקופה האחרונה", הוסיפה פיירברג.

שר המשפטים, מאיר שטרית, אמר בתגובה לפיגוע: "אני חושב שאנחנו נמצאים במצב שבו יום אחר יום אנחנו מגלים שהפלסטינים מבצעים לא מלחמה נגד מדינת ישראל, אלא פשוט רצח מתועב של אזרחים. כשהפלסטינים בוכים על הנכבה שלהם, או שפוגעים בהם, הם הרי זורעים רוח, ושלא יתפלאו שהם יקצרו סופה. יש גבול לסיבולת של אנשים בארץ להתנהגות הפלסטינית".

בנוגע לשאלה האם הוא מטיל את האחריות לפיגוע על ערפאת, אמר שטרית: "ערפאת אחראי בכך שהוא לא עושה את המוטל עליו בהסכם אוסלו. ערפאת התחייב בכתב בכל מקום גם בהסכם אוסלו שלא רק שלא ישתמש באלימות ,אלא גם ילחם בארגוני הטרור. היום לא רק שהוא לא עושה את זה, אלא הוא עושה ההיפך. חובתנו כמדינה למצוא את האחראים והאשמים, ולהעניש אותם ביד הקשה ביותר", אמר שטרית.

"אסור לוותר להם, האלימות לא תוביל אותם קדימה באינץ' אחד, אלא רק תחמיר את מצבם. אם יהיה סבל אצלנו, יהיה סבל יותר גדול אצלם. אני לא מציע להגיב מהמותן. אני אומר תמיד - לשתות מים, לספור עד עשר ולהגיב מתי ואיך שנוח לנו" שר המשפטים הוסיף כי הוא תומך בעמדת ראש הממשלה לפיה אין לקיים מו"מ מדיני ללא הפסקת האלימות.

שר התשתיות אביגדור ליברמן אמר בתגובה לפיגוע כי "זו התגובה הפלסטינית ליוזמות השלום. מי שמדבר על הפסקת ההתנחלויות ביש"ע, מעודד את הטרור ושולחיו".

נשיא המדינה, משה קצב, אמר כי "אין לתת לגיטימציה למעשי טרור. מי שבשם הדת מבצע פיגועים המוניים ופוגע באזרחים ללא הבחנה, הוא ושולחיו שייכים לתרבות אחרת שאינה תרבות אנושית".

יו"ר סיעת העבודה: "יש לראות בערפאת טרוריסט ולא ראש מדינה"

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד (מרצ), הגיב על הפיגוע בנתניה, ואמר: "נקעה נפשנו מהפיגועים. הלב מאוד כבד עם אנשי נתניה, ועם משפחות הנפגעים".

בנוגע לשאלה האם ערפאת הוא האחראי לפיגוע, אמר שריד: "הבעיה היא לא במי שאחראי, הבעיה היא שכל מי שנושא באחריות זו או אחרת צריך לטקס בינו לבין עצמו ובין אחרים עצה מה עושים, כדי לשנות את המצב. ניסיון העבר לימד, שכשהיה בעבר שיתוף פעולה עם הרשות בתחום הביטחוני, המצב לא היה אידאלי, אבל היה יותר טוב. אם לא נשקם את הריסות שיתוף הפעולה, נכנס למסלול אינסופי של כתישה הדדית, ויהיו הרבה קורבנות. הדברים לא יכולים להיעשות בלי גיבויים מדיניים".

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ אפי אושעיה, תושב העיר נתניה, אמר בתגובה לפיגוע כי יש לראות בערפאת "טרוריסט ולא ראש מדינה. ידיו של ערפא טבולות בדמם של תושבי העיר. הוא אינו ראוי ללחיצת יד של איד ממנהיגינו בעת הזו", אמר.

יועצו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בתגובה לפיגוע התופת בנתניה שהפלסטינים החלו בשלב חדש של הסתה, תחילתו בנאום הנאצה שנשא יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ביום "הנכבה" והמשכו בפיגוע הנורא בקניון.

שר התקשורת הפלסטיני: זו תגובה טבעית להפצצות ישראל

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הגיב היום על הפיגוע בנתניה בגנותו את "הרמה החדשה בעוצמת האלימות" במזרח התיכון.

"היום האלימות במזרח התיכון עלתה לרמה חדשה של עוצמה", אמר בוש לעיתונאים בבית הלבן. "חיוני שהמנהיגים במזרח התיכון ידברו בבירור נגד אלימות", הוסיף. הוא הזהיר שאלימות לא תוביל לשלום ואמר שהמעגל צריך להישבר כדי שדיונים "משמעותיים" בנושא השלום יתחדשו.

ברשות הפלסטינית גינו היום את הפיגוע ואמרו: "איננו יכולים להסכים עם מותם של חפים מפשע". גורם ביטחוני פלסטיני בכיר אמר כי אין למנגנוני הביטחון הפלסטינים אפשרות למנוע פעולות כדוגמת הפיגוע בנתניה. הגורם לא הוציא מכלל אפשרות שהחיזבאללה מסייע לפלגים האיסלאמיים בהכנת פיגועים אלו. לדבריו, תגובה ישראלית צבאית לא תהיה הפיתרון ומדיניות שרון נכשלה בהבאת ביטחון לישראלים.

שר התקשורת הפלסטיני עימד אל פלוג'י אמר לאתר YNET, כי מדובר בתגובה צפויה וטבעית של הפלסטינים, וכי זכותם של הפלסטינים להגיב לפעולות ההסלמה ולהפצצות של ישראל. "תגובה צבאית של ישראל לאירוע לא תהיה תגובה חכמה כי היא תגרור תגובות נוספות כמו היום. רק יישום החלטות האו"ם וההסכמים החתומים הוא הפתרון לקץ האלימות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully