וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתגובה לפיגוע: מסוקים תקפו מטרות פלסטיניות בשכם

ורד כהן ברזילי

18.5.2001 / 13:04

מחבל מתאבד הגיע לכניסה לקניון "השרון" בנתניה; המאבטח עצר אותו וביקש ממנו להזדהות - והוא פוצץ עצמו; 5 נהרגו ו-110 נפצעו; החמאס נטל אחריות; המחבל: מחמוד אל מרמש מטול כרם

חמישה הרוגים ולמעלה מ-110 פצועים בפיגוע תופת בנתניה, שהתרחש בסביבות השעה 11:30 בקניון "השרון" בעיר. במשטרה מעריכים שמדובר במטען גדול מאוד והפיצוץ האדיר הוא שגרם לפצועים הרבים ולנזק הרב. כוחות גדולים הגיעו למקום והחלו בפינוי הפצועים. מגן דוד אדום פינה 5 הרוגים, שלוש נשים ושני גברים, ו-110 פצועים, 5 מהם קשה. הפצועים פונו לבתי החולים "לניאדו" בנתניה, "מאיר" בכפר סבא ו"הלל יפה" בחדרה. בין הפצועים תינוק בן ארבעה חודשים וילד בן חמש.

המחבל ניסה להיכנס לקניון, אולם המאבטח בכניסה חשד בו ולא נתן לו להיכנס. המאבטח התקרב למחבל, התנהל ביניהם דין ודברים, כשהמאבטח ביקש ממנו להזדהות ודחף אותו, הופעל המטען. המחבל נהרג בפיצוץ. בעת הפיצוץ היה הקניון הומה אדם. עד ראיה, דוד עבודי, סיפר כי הוא ובתו הבחינו במחבל, חשדו בו ועקבו אחריו בדרכו לקניון. לטענתם, הם דיווחו על כך למשטרה, אולם פנייתם לא נענתה. במשטרה מאשרים את הדברים אולם מציינים: "פעלנו כדרוש". הנזק הרב שנגרן במקום מעיד כי מטען חומר הנפץ היה הפעם גדול מאוד.

ניצב משנה אהרון פרנקו, מפקד מרחב השרון, אמר כי כוחות משטרה הסתובבו באיזור והשוטרים קיבלו את ההתרעה והסיפקו להגיע ולראות המחבל מתפוצץ, "מי שלמעשה מנע את כניסת המחבל לקניון הוא המאבטח, הודה".

לבית החולים הלל יפה הגיעו 25 פצועים, אחד במצב אנוש ושניים במצב קשה. הם הוכנסו לחדר הניתוח והרופאים נאבקים על חייהם. לבית החולים מאיר הגיעו שמונה פצועים קל, הם נפצעו מרסיסים ומהדף. לדברי ד"ר טוביה שמעוני, מנהל חדר המיון בבית החולים, הם ישוחררו בקרוב לבתיהם. לבית החולים לניאדו פונו 50 פצועים, רובם קל.

ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג שהיתה במקום, ניסתה להרגיע את הרוחות ולמנוע תסיסה של אזרחים. במקום התאספו עשרות אנשים, חלקם נשאו כרזות עליהן נכתב "כהנא צדק". בימים האחרונים התלהטו הרוחות בעיר בשל מעצר של מספר עובדים בשוק, בחשד שהיו מעורבים בלינץ' בפועל פלסטיני, שנערך לאחר אחד הפיגועים הקודמים. במשטרה הובע חשש שייעשה ניסיון לביצוע לינץ' נוסף. המשטרה ביצעה שורה של מעצרים באיזור הפיגוע ועכבה לחקירה עשרות פועלים ערבים ששהו במקום לא אישור עבודה.

ארגון החמאס נטל את האחריות לפיגוע. דובר של הארגון התקשר תלחנת הטלוויזיה של החיזבאללה, "אל מנאר", ודיווח כי המחבל המתאבד הוא מחמוד אחמד אל-מרמש, בן 20, מטול כרם. לפי הדיווח אל-מרמש הוא חבר בגדודי עז א-דין אל-קאסם. אחיו של המחבל המתאבד, סמר אל מרמש, סיפר כי הוא גאה במעשיו של אחיו וכי בשעות הבוקר אחיו יצא מן הבית ולא סיפר להיכן פניו מועדות.

התחנה היא זו ששידרה לראשונה את שם המחבל, וכעת נבדק חשד לפיו ארגון החיזבאללה בלבנון עומד מאחורי הפיגוע בנתניה. בהודעתו אמר דובר החמאס כי "זהו הפיגוע החמישי מבין עשרה". בכיר בחמאס אישר את זהותו של המחבל ואמר שהפעולה נעשתה כנקמה על "רצח חמשת השוטרים הפלסטינים" בתחילת השבוע בביתוניה.

המנהיג הרוחני של החמאס, השייח אחמד יאסין, אמר: "ישראל קוצרת כעת את מה שהיא זרעה. הפיגוע הוא תגובה על התקפות הטנקים והטילים של ישראל על הפלסטינים". ברשות הפלסטינית גינו היום את הפיגוע ואמרו: "איננו יכולים להסכים עם מותם של חפים מפשע".

"הוא הסתכל לי בעיניים - ואז התפוצץ"

המאבטח, ליאור כמיסה, שעמד בכניסה לקניון נפצע בינוני וסיפר מאוחר יותר בבית החולים: "עמדתי ובדקתי אנשים כשראיתי את המחבל מתקרב. מאבטח נוסף, יהודה, חשד בו ולחש לי 'הוא נראה לי חשוד'. המחבל קלט ככל הנראה שאנחנו חושדים בו והחל להתרחק". כמיסה ציין כי דיווח מייד בקשר לשומר בכניסה הנוספת שישים לב לערבי במעיל כחול שפנה לכיוונו.

"השומר ענה לי מיד בקשר 'אני רואה אותו, אבל לא עושה כלום כי הוא חוזר אליך'", סיפר כמיסה והוסיף כי המחבל המתאבד אכן שב לשער הראשי של הקניון: "המאבטח שהיה איתי הצביע על המחבל ואמר לי - זה האיש שאני מדבר עליו. כשהערבי ראה שמצביעים עליו ומתלחשים הוא התקרב אלינו. הסתכלתי עליו מלמעלה למטה לראות שאין עליו חפצים או תיקים. לא היו עליו שום חפצים. הסתכלתי אליו לתוך העיניים. היה לו מבט קפוא והוא החזיר לי מבט. ברגע שהוא הרים את העיניים אלי היה פיצוץ אדיר במרחק של שלושה מטר ממני. הוא התאדה לי מול הפנים".

הפלסטינים: מסוקים של צה"ל תקפו מטרות בשכם

מקורות פלסטינים מדווחים כי מסוקים של צה"ל תקפו עמדות של המשטרה הפלסטינית סמוך לשכם. עדי ראייה דיווחו כי כמה מסוקים תקפו את המפקדה של המשטרה הפלסטינית בעיר. רדיו פלסטין דיווח כי בהתקפה נפצעו כמה פלסטינים. דובר צה"ל סירב לאשר את הידיעה.

ברשות הפלסטינית עוקבים בדריכות אחר התנהלות הממשלה מחשש להתקפה בתגובה על הפיגוע היום בנתניה. ההנהגה הפלסטינית צופה כי צה"ל יגיב בתקיפה ימית או אווירית ולכן החליטה לפנות את כל בסיסי המשטרה ומנגנון הביטחון בעזה מיושביהם.

ראש הממשלה, אריאל שרון, כינס אחר הצהריים התייעצות ביטחונית על מנת להחליט על דרכי התגובה לפיגוע בנתניה. צה"ל הציע לראש הממשלה מספר דרכי תגובה. בימים האחרונים גברו הקולות מצד האגף הימני בממשלה שקרא לתגובות תקיפות יותר על פעולות הפלסטינים. נראה כי ראש הממשלה, אריאל שרון, אינו ממהר להגיב ולהעלות את רף התגובה.

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, ערך לפני כן הערכת מצב בהשתתפות ראשי זרועות הבטחון. שרים בכירים בקבינט ובהם השרים אפרים שנה ומתן וילנאי מתחו ביקורת על כך ששרון לא כינס את הקבינט מאז תחילת החודש. בן אליעזר, שוחח עם שגריר ארצות הברית בישראל, מרטין אינדיק, ועידכן אותו בפרטי הפיגוע בנתניה. בן אליעזר ביקש מאינדיק לערב את הממשל האמריקאי כך שהוא "יפעל ככל יכולתו למנוע פיגועי טרור המתבצעים באחריות הרשות הפלסטינית".

מספרי החירום לבירור פרטים על הפצועים הם:

בית החולים "הלל יפה" בחדרה: 1255166

בית החולים "לניאדו" בנתניה: 1255191

בית החולים "מאיר" בכפר סבא: 1255199

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully