וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת הכספים אישרה תיקונים בחוק השקעות משותפות בנאמנות

שירות TheMarker.com

17.5.2001 / 16:50

אישרה הגבלות מסוימות על העסקת יועצי השקעות ומנהלי תיקים אצל מנהל קרן; הקלה בתשלום קנסות למתקני הפרות חוק


רשות ניירות ערך הודיעה כי ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום פה אחד שורה של תיקונים בחוק השקעות משותפות בנאמנות, שהציעה הרשות. זאת, שלושה ימים בלבד לאחר שהתיקונים אושרו בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

התיקון המרכזי שאישרה הוועדה מבטל חלק מהמגבלות על העסקת יועצי השקעות ומנהלי תיקי השקעות על ידי מנהל קרן. בישיבת הוועדה נטלו חלק אנשי רשות ניירות ערך בראשות היו"ר, מירי כץ, וכן נציגים מאיגוד קרנות הנאמנות, מאיגוד לשכות המסחר וממשרד האוצר.

הרשות מציינת כי בתיקון לחוק, שהוכנס ביוני 1999, הורחבו ההגבלות החלות על חבר ועדת ההשקעות של מנהל קרן. נקבע אז כי "יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות, חברה בשליטתו או חברה שהוא מועסק על ידה, לא יועסקו על ידי מנהל קרן אם הוא, החברה בשליטתו או החברה שבה הוא מועסק משתתפים בקבלת החלטות שעניינן ניהול תיק השקעות של קופת גמל, אלא אם כן בעל השליטה במינהל הקרן הוא בעל השליטה בחברה המנהלת את קופת הגמל, או בחברה שהיא קופת גמל". הגבלות אלה באו למנוע ניגוד עניינים.

הרשות הוסיפה כי בשנים האחרונות הסתמנה נטייה, אצל חלק מהגופים המנהלים קופות גמל גדולות, להעביר חלקים מתיקי ההשקעות של קופות הגמל לניהול בידי מנהלי תיקים חיצוניים (כלומר, כאלה שאינם פועלים במסגרת הגוף המנהל).

הרשות מבהירה כי פיזור תיקי השקעות בין מספר רב של מנהלי תיקים הוא חיובי, משום שהוא מגביר את התחרות בשוק ההון ומביא לייעולו. ואולם, הגבלה זו עלולה לפגוע בהתפתחות זו, על רקע הבעיות המבניות והריכוזיות בשוק ההון. לפיכך, הציעה הרשות את ביטול הסעיף. היום אישרה הוועדה את ההצעה.

תיקון אחר לחוק השקעות משותפות בנאמנות מתייחס למנהל קרן שהפר את הוראות החוק, בכך שחרג ממדיניות ההשקעות של הקרן, בכך שחרג משיעורי החזקה מרביים של ניירות ערך כקבוע בחוק, או עבר על הוראות החוק בנוגע לביצוע עסקת מכירה בחסר, עסקת חוזה עתידי או עסקה באשראי.

התיקון שהציעה הרשות מאפשר למנהל קרן שביצע אחת מחריגות אלה לתקן את המצב ולהודיע על כך ביוזמתו לרשות בתוך תקופה שלא תעלה על 30 יום. מנהל קרן שינהג כך ייקנס במחצית סכום הקנס בלבד. הסעיף אושר בוועדת הכספים, אך על פי הצעת ח"כ ויצמן שירי, תתווסף להצעה זו מדרגת ביניים. על פי מדרגה זו, מנהל קרן שיתקן את החריגה וידווח על כך לרשות בתקופה שלא תעלה על שבועיים, יספוג קנס בשיעור של רבע מהקנס.

תיקון נוסף בחוק עוסק בסוגיית פירוקה של קרן נאמנות. כיום קובע החוק כי מנהל הקרן ישמש כמפרק הקרן, זולת אם מינה בית המשפט מפרק אחר, או אם ניתן צו לבקשת הרשות לפי סעיף 104(א) ימנה בית המשפט מפרק לקרן.

הוראה זו נועדה להתמודד עם מצב שבו פירוק הקרן אינו מתבצע ביוזמת מנהל הקרן אלא ביוזמת הרשות. בנסיבות אלה, כאשר הפירוק הוא לטובת המשקיעים בקרן, מוצדק למנות כמפרק אדם שאינו מנהל הקרן.

עוד מציינת הרשות כי סעיף 108(א) לחוק קובע כי פירוק הקרן על ידי המנהל אינו משחרר את הנאמן מחובת הנאמנות שלו כלפי המשקיעים בקרן. הרשות סבורה כי לפי אותה תפישה, כאשר הפירוק הוא על פי בקשה שהוגשה לבית המשפט על ידי הרשות, ראוי שהנאמן ייכנס לנעלי מנהל הקרן בהקשר זה ויתפקד כמפרק הקרן. זאת, כמובן, בתנאי שבבית המשפט אינו קובע כי קיימות סיבות המצדיקות מינוי מפרק אחר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully