וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת על תוכנית האנרגיה הלאומית של בוש: "מזהמת ולא יעילה"

17.5.2001 / 12:30

הנשיא יפרט היום את עיקרי התוכנית שגיבש סגנו לחילוץ ארה"ב מ"משבר האנרגיה החמור ביותר מאז שנות השבעים"; התוכנית כוללת המלצה להקים 1,300 תחנות כוח ב-20 השנים הקרובות

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אמר כי תוכנית האנרגיה הלאומית, שבכוונתו לחשוף היום, תעשה סוף לעשור של הזנחת הנושא. על רקע מחירי הדלק הגבוהים והפסקות החשמל התכופות בקליפורניה בקיץ האחרון, אמר בוש כי הוא החליט להעמיד את מדיניות האנרגיה בראש סדר העדיפויות הלאומי. במסגרת החלטה זו, הטיל הנשיא האמריקאי על סגנו, ריצ'רד צ'ייני, לגבש תוכנית אזורית בנושא האנרגיה.

בהצעת הסיכום של המלצות התוכנית, אותה הוציא הבית הלבן, נכתב כי ארצות הברית עומדת בפני משבר האנרגיה הגדול ביותר מאז אמברגו הנפט בשנות השבעים. זאת כתוצאה מביקוש יתר לעומת היצע דל. התוכנית מציעה בין השאר קיצוץ בתשלום המסים עבור מכוניות חסכניות בדלק ושימוש באנרגיה סולרית במשקי הבית. בוש קרא לנצל את מקורות הגז והנפט ברחבי המדינה, לרבות בשמורות הבר באלסקה.

"תוכניתי מסייעת לאנשים בטווח הקצר ובטווח הארוך, בכך שהיא מכירה בבעיה ובכך שהיא מקדמת את התפתחות האנרגיה", אמר אתמול בוש עם צאתו מישיבת קבינט שעסקה בנושא. הממשל מעריך כי ארצות הברית צריכה להקים לפחות 1,300 תחנות כוח חדשות ב-20 השנים הקרובות. עמדה זו מקדמת את האצת הפיתוח של מפעלים גרעיניים חדשים.

התוכנית שגיבש סגן הנשיא צ'ייני כוללת בין השאר הגדלת ניצול הנפט בשמורות הטבע הארקטיים והקלת הוויסות על זיקוק נפט ובניית מפעלים גרעיניים.

הדמוקרטים: אין בתוכנית מענה מיידי לצרכי האנרגיה

בוש עתיד לחשוף היום את התוכנית בנאום מיוחד במינסוטה. לקראת הצגתה, הוא ניצב בפני בעיה מהותית: הציבור האמריקאי דורש גם אנרגיה זולה וגם אוויר נקי, כשברקע גדל הביקוש לאנרגיה בשל הגידול הדמוגרפי והכלכלי.

התוכנית החדשה מעוררת ויכוח ציבורי קשה בארצות הברית. פעילי איכות הסביבה תקפו את התוכנית, המסתמכת, לדבריהם, על מקורות אנרגיה מזהמים ובלתי יעילים. "הנשיא מקבל החלטות שגויות ותוכניתו לא תסייע לפתור את בעיות האנרגיה של אמריקה", אמר דן בקר, פעיל בארגון איכות הסביבה לסי.אן.אן. "אנו זקוקים לתוכנית אנרגיה שבנויה על יעילות באנרגיה, אנרגיה שניתנת למיחזור ותוספת אחראית להיצע (האנרגיה)".

גם המפלגה הדמוקרטית הביעה ביקורת על התוכנית. הטענות העיקריות נגדה היא שאין בה מענה מיידי לבעיית החשמל בקליפורניה. כמו כן לא ברור מתי ירד מחיר הדלק, שעומד כעת על מחיר של כשני דולרים לגלון, ובכמה אחוזים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully