וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה וארה"ב מציעות לבטל את הסנקציות על יבוא אזרחי לעיראק

17.5.2001 / 11:17

מציעות להסיר את הפיקוח על מסחר של מצרכים אזרחיים, ולהשאיר את האיסור על ייבוא סחורות צבאיות; עיראק גם תוכל לחדש את הטיסות האזרחיות; תגובות חיוביות מרוסיה ומסין

בריטניה וארצות הברית מציעות לבטל את הפיקוח על המסחר האזרחי עם עיראק. הפיקוח הוא חלק מהסנקציות שהטיל האו"ם על עיראק, מאז פלש הנשיא סדאם חוסיין לכווית, בשנת 90'.

על פי טיוטת החלטה, שתחולק במועצת הביטחון של האו"ם ביום שני הקרוב, תוכל עיראק לסחור במצרכים אזרחיים. עם זאת, יישאר בתוקפו הפיקוח והאיסור על יבוא של רשימת מטענים צבאיים או כאלה הקשורים לכלי נשק. על פי ההצעה, תוכל עיראק גם לחדש את הטיסות האזרחיות.

ארצות הברית ובריטניה עומדות על כך שהפיקוח על הכנסות הנפט של עיראק יישאר בתוקפו. הכנסות אלו עוברות לחשבון מיוחד של האו"ם. שתי המדינות רוצות להבטיח כי עם הסרת הסנקציות, יחדל סדאם חוסיין להאשים את המערב באחריות לסבל של בני עמו.

לטענת גורמים בריטים, ההצעה זכתה לתגובות חיוביות משתי חברות קבועות נוספות במועצת הביטחון: רוסיה וסין. בריטניה וארצות הברית היו פעמים רבות במחלוקת עם רוסיה וסין, ושיתוף הפעולה שלהן הכרחי לצורך אישור ההצעה.

ההצעה החדשה היא חלק מן המדיניות החדשה של ממשל בוש כלפי עיראק. ההצעה תיכלל בסידור "נפט תמורת סחורות" הקיים כיום, לפיו מותר לעיראק לרכוש מזון, תרופות ומצרכים נוספים, ואשר עובר אישור מחדש מדי חצי שנה. הסידור הקיים, שיאושר מחדש בחודש יוני, יכלול גם את הסרת הסנקציות.

השינוי הוא מהותי, מכיוון שבעוד כעת עיראק אינה יכולה לייבא כלל סחורות מלבד אלו שמותר לה, עם הסרת הסנקציות היא תוכל לייבא הכל, מלבד הסוחרות שיאסרו עליה. גם אם ההחלטה תאושר, היא תעבור אישור מחדש כל שישה חודשים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully