וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בן אליעזר איים - אסד קטע ביקורו בקהיר

17.5.2001 / 7:31

פרשנים ערבים: קיצור הביקור - בגלל איומו של שר הביטחון "לפגוע במי שאחראי על מה שקורה בלבנון"; דמשק לא נתנה הסבר רשמי; מקור ערבי: הנשיא הסורי עשוי להכריז על כוננות צבאית

נשיא סוריה, בשאר אסד, קטע אתמול את ביקורו במצרים בשל חששו מפני תגובה ישראלית על ירי הטילים של החיזבאללה לעבר מוצב צה"ל בהר דב, כך מעריכים פרשנים ערבים. "קיצור ביקור באופן כזה מעיד על עניין, שדורש מעורבות אישית ודחופה של הנשיא הסורי", אמר מקור ממשלתי ערבי ל"הארץ". הוא הוסיף כי "מעורבות כזו נדרשת בדרך כלל בעניינים צבאיים", והעריך כי לא מן הנמנע שאסד יכריז על כוננות בצבא הסורי ואף על היערכות צבאית מסוימת.

חששותיו של אסד מפני תגובה ישראלית גברו בעקבות אזהרה שהשמיע שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, לסוריה. בסיור שערך אתמול בגבול הצפון אמר שר הביטחון: "אני לא מאשים את לבנון במתרחש בתוכה ובניסיון לפגוע בכוחות צה"ל. אני רואה בנשיא סוריה, בשאר אסד, אחראי לכך. אפגע במי שאחראי על מה שקורה בלבנון".

בן אליעזר המשיך ואמר: "אני לא אלך וארה על חיזבאללה המסתתר מאחורי נשים וילדים ולא ארה על מטרות אזרחיות, אך אפגע במי שאחראי על מה שקורה בלבנון. אני שולח מכאן שוב מסר לנשיא סוריה: אני מציע לך לומר לחיזבאללה בצורה הכי ברורה, שלא יסלימו את המצב על הגב שלך. אני אומר לך שאלימות לא תעזור וכדאי לך לחזור לשולחן המשא ומתן".

המקור הממשלתי הערבי אמר כי "אין ספק שהאזהרות הישראליות כלפי סוריה על רקע האירוע המביך הקודם, שבו תקפה ישראל את המכ"ם הסורי בלבנון והיעדר התגובה הסורית, מחייבת את אסד להעריך מחדש את יכולתו ונכונותו להגיב אם ישראל תשוב ותתקוף מטרות סוריות".

שר ההסברה המצרי: אין כל משבר בין מובארק ואסד

שר החוץ, שמעון פרס, העלה אף הוא את האפשרות שאסד הקדים את חזרתו לסוריה בשל חששו מהתגובה הישראלית. הוא אמר בראיון לגלי צה"ל כי "יכול להיות שגם הוא עצמו (אסד) נבהל מהמתיחות שהולכת ונוצרת בצפון, אבל אינני יודע - אני לא רוצה לנחש".

ההערכה הראשונית היתה, שאסד הפסיק את ביקורו אצל נשיא מצרים, חוסני מובארק, בשל חילוקי דעות שנתגלעו ביניהם בנושא היוזמה המצרית-ירדנית לחידוש המשא ומתן בין ישראל הפלסטינים והפסקת האלימות בשטחים. פרשנים ערבים דחו את ההסבר. לטענתם, אסד אמנם רואה בהצעה "פשרה מרחיקת לכת עם העמדה הישראלית", אך שני המנהיגים ידעו האחד על עמדת האחר, עוד טרם הפגישה. הפרשנים ציינו כי שני המנהיגים אף קבעו לשוב ולהמשיך את השיחות בהמשך השבוע.

גם דבריו של שר ההסברה המצרי, ספעת אל שריף, מערערים את הסברה כי התעורר משבר בין הנשיא אסד לעמיתו המצרי. אל שריף אמר כי השיחות בין המנהיגים היו טובות והבהיר כי אין כל משבר ביניהם. בנוסף, שני המנהיגים פירסמו הודעת משותפת לסיכום הנקודות עליהן הסכימו.

בדמשק הכחישו גם סברה אחרת שעלתה, לפיה הנשיא שב לסוריה מוקדם מהצפוי בשל בעיות פנימיות במדינה. יחד עם זאת, עד כה לא ניתן כל הסבר רשמי מוסמך מהבירה הסורית לפשר קיצורו המפתיע של הסיור במצרים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully