וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר מריל לינץ': מנהלי קרנות צופים התאוששות בכלכלה הגלובלית

דפנה מאור

16.5.2001 / 13:47

האופטימיות נובעת מציפייה להתאוששות ברווחיות התאגידים ב-12 החודשים הקרובים


מנהלי קרנות צופים התאוששות בכלכלה הגלובלית, וכתוצאה מכך התאוששות בשוקי ההון, כך עולה מסקר חדש של בנק ההשקעות מריל לינץ'. הסקר נערך בראשית מאי בקרב 249 מנהלי קרנות, שהביעו ברובם אופטימיות לגבי השקעה בשוקי ההון בעולם.

לפי ממצאי הסקר עולה שיעור המנהלים האופטימיים - הצופים התאוששות כלכלית במהלך השנה הקרובה - ב-11% על שיעור המנהלים הפסימיים. בסקר דומה שנערך באפריל היה שיעור זה 8% בלבד. 78% מהמשתתפים אמרו כי מניות גלובליות הן הנכס המועדף בטווח של 12 החודשים הקרובים. לעומת זאת היו האג"ח הגלובליות פחות פופולריות - רק 11% בחרו בהן כנכס הרצוי להשקעה. באפריל, בעקבות הנפילה החוזרת בשוק המניות, בחרו 15% באג"ח, המפלט הסולידי.

המזומן ממשיך להיות מלך בזמנים הקשים - יתרון של 17% נרשם בשיעורם של המנהלים שדיווחו על משקל יתר למזומן בתיק ההשקעות. אולם שיעור זה היה נמוך משל אפריל - 25%.

בחלוקה גיאוגרפית, מנהלי הכספים באסיה פסיפיק הפגינו את האופטימיות הגדולה ביותר: 86% מהם מעדיפים השקעה במניות, לעומת 85% בגוש היורו ו-83% בבריטניה. האופטימיות, נאמר בדו"ח של מריל לינץ', נובעת מציפייה להתאוששות ברווחיות התאגידים ב-12 החודשים הקרובים.

גוש היורו נבחר על ידי 30% מהמנהלים כבעל הסיכויים הטובים ביותר להתאוששות הרווחיות, ואחריו נמצאות ארה"ב, בריטניה ויפאן. עם זאת, ארה"ב עדיין נחשבת לשוק ההון המומלץ על ידי 29% מהמנהלים, בעוד 25% מעדיפים את יפאן ו-23% את בריטניה.

בסקר "ביג מאני" שערך מגזין "בארונ'ס" בקרב מנהלי כספים בארה"ב בחודש מארס כבר ניכרה אופטימיות לגבי מצב השוק. סקר זה נערך לפני הורדות הריבית האחרונות של הבנק הפדרלי בארה"ב. עם זאת הסתתרה בין השורות פסימיות לגבי הטווח הקצר, שהתבררה כנכונה ככל שהתבררה עוצמת ההאטה ברבעון הראשון של שנת 2001.

הרבעון הראשון של 2001 היה הגרוע ביותר עבור החברות הגדולות בארה"ב בעשור האחרון במונחי רווחיות. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי 1,433 מתוך 1,700 חברות גדולות אחריהן הוא עוקב רשמו ירידה ממוצעת של 43% ברווח, ל-58.5 מיליארד דולר.

ההאטה הקשה התרכזה בעיקר במגזר הטכנולוגיה. מתוך 43.6 מיליארד דולר ש"איבדו" החברות ברווח ברבעון הראשון אחראיות 20 חברות לאובדן של 32.5 מיליארד דולר, רובן חברות טכנולוגיה וטלקום. תוצאות הנפילה ברווח כבר ניכרות בשוק - פיטורי עובדים בהיקף נרחב וקיצוץ השקעות ההון - גורם שמזין מחדש את מעגל ההאטה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully