וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רשות ההגבלים העסקיים תאסור על הבנקים להעביר ביניהם מידע

16.5.2001 / 7:23

תדרוש מהבנקים לשנות את מסמך כללי ההתנהגות שבין הממונה להגבלים לבין הבנקים הגדולים

מאת עמית שרביט / הארץ

הרשות להגבלים עסקיים, בראשות דרור שטרום, תדרוש מהבנקים לשנות את מסמך כללי ההתנהגות שבין הממונה להגבלים לבין הבנקים הגדולים. הרשות תקפיא את המסמך לתקופה של כחצי שנה שבסופה ייקבעו כללי התנהגות חדשים.

המסמך נחתם בין הרשות לבין בנק הפועלים , בנק לאומי ובנק דיסקונט באמצע שנות ה-80, לאחר שהתגלה שהבנקים מתאמים את הריביות. במסגרת עסקת טיעון בין ראשי המערכת הבנקאית באותה תקופה למדינה, נכפו על הבנקים כללי התנהגות שנתפשו אז כמחמירים. הכללים הגדירו את מידת שיתוף הפעולה הרצויה בין הבנקים: בין השאר, חל איסור על החלפת מידע עסקי ואיסור התייעצות בין הבנקים.

מקורות ברשות ההגבליםאמרו כי יש הצדקה למגעים בין הבנקים. עם זאת לדבריהם, חופש הפעולה שניתן לבנקים בעניינים מסוימים הוא רחב מדי, ולא מתאים לתנאי המשק בישראל כיום.

אחת הדוגמאות לחופש הפעולה של הבנקים: הסדרי גבייה משותפים מלקוחות. הבנקים רשאים להתאחד ולפעול בצורה משותפת כלפי לקוח שהוא בעל חוב בכמה בנקים. שיתוף הפעולה עשוי לכלול העברת מידע בין הבנקים. כמו כן, הבנקים רשאים להעביר מידע על לקוחות בעייתיים ללא הסכמתם.

המידע עשוי לכלול חריגות פיננסיות, הכנסות, ונכסים. הבנקים משתפים ביניהם פעולה גם בעניין יצירת קונסורטיום לפרויקטים גדולים. הרשות תתערב גם במערכת הקשרים בין הבנקים בעניין תיאום העמלות ושיעורי הריבית.

כן תתערב הרשות בעניין מערכת הסליקה שמפעילים הבנקים הגדולים במכשירים למשיכת כסף. מערכת זו מפלה לרעה את הבנקים הקטנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully