וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תשובת ישראל על דו"ח מיטשל: "כן מסוייג"

15.5.2001 / 21:48

השר נווה כתב ליו"ר הוועדה כי בעבודתה היה "מאמץ חיובי וקונסטרוקטיבי", אך דחה הדרישה להפסיק הרחבת ההתנחלויות; הסתייג גם מהגינוי לצה"ל; פרס: תשובת ישראל להמלצות - "כן חזק"

ישראל הודיעה היום לוושינגטון כי היא מקבלת את המלצות ועדת מיטשל לחקירת אירועי הדמים בשטחים ובתחומי הקו הירוק, תחת שתי הסתייגויות - בנוגע לבניה בהתנחלויות ובנוגע לביקורת על פעולות צה"ל בשטחים. במכתב ששיגר השר הממונה על הטיפול בדו"ח, דני נווה, ליו"ר הוועדה, הסנטור לשעבר ג'ורג' מיטשל, נכתב כי "בדו"ח יש מאמץ חיובי וקונסטרוקטיבי לשבור את מעגל האלימות ולאפשר חזרה למשא ומתן בילטרלי ישיר לשלום, על בסיס הדדיות. ישראל העבירה את התייחסותה לדו"ח לממשל בוש בערוצים דיפלומטיים, מבלי לשגר את נווה לבירה האמריקאית.

נווה הדגיש כי "באופן מהותי יש לזכור כי מדיניות ממשלת ישראל היא לא להקים התנחלויות חדשות", אך מנגד "יש לקחת בחשבון את הצרכים השוטפים והיום-יומיים של התפתחות קהילות כאלה". לדבריו, "יש לזכור שישראל והפלסטינים הסכימו שסוגיית ההתנחלויות, יחד עם סוגיות ירושלים, הפליטים והגבולות, צריכות לעלות במשא ומתן על הסכם הקבע". בתשובה הוא ציין גם כי "אין בהסכמים הקיימים התייחסות לאפשרות שסוגיית ההתנחלויות תופרד מהנושאים האחרים ומפתרונם הכולל". הוא הוסיף כי "אין לקבוע מראש את תוצאת המשא ומתן, שבו לכל צד יש עמדות ותביעות לגיטימיות, אך "ברגע שיתברר כי הרשות הפלסטינית שמה קץ לאלימות, ותעבור תקופת צינון משמעותית, ישראל מוכנה לחידוש המשא ומתן".

מיטשל: "רק ממשלת ישראל והרשות יקבעו אם לדו"ח תהיה תועלת"

ראש הממשלה, אריאל שרון, כינס השבוע דיון לקראת מסירת תשובת ישראל לדו"ח מיטשל. במהלך הדיון נתגלעו חילוקי דעות בינו לבין שר החוץ, שמעון פרס, שהציע לאמץ את הדו"ח כמות שהוא והזהיר כי אם ישראל תדחה את המלצותיו היא תיקלע לבידוד בינלאומי. בסופו של דבר נתקבלה דעתו של ראש הממשלה והוחלט כי ישראל תדחה את המלצות הדו"ח בנוגע להקפאת ההתנחלויות ותהדוף את הביקורת שמתח הדו"ח על פעולות צה"ל בשטחים.

שר החוץ, שצידד בקבלת הדו"ח כמות שהוא ובאימוצו כמצע לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, מיהר לאמץ את עמדת הרוב בדיון. הוא אמר היום כי ישראל אינה מקבלת את המשוואה שקבעה ועדת מיטשל, שמצדה האחד הפסקת האלימות הפלסטינית ומצדה האחר הפסקת הבניה בהתנחלויות. שר החוץ הוסיף, כי עתה יש לדאוג לכך שארצות הברית תדחה אף היא את הנוסחה שקבעה ועדת מיטשל. "הארץ" מדווח כי פרס טען בדיון הסברה שכינס במשרדו כי תשובת ישראל להמלצות הוועדה היא "כן חזק".

הסנאטור לשעבר ג'ורג' מיטשל, שעמד בראש הוועדה, אמר בראיון שפורסם שלשום ב"וושינגטון פוסט", כי "ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית הן אלה שיקבעו בסופו של דבר אם לדו"ח תהיה תועלת עבורן. איני יכול לחזות מה יחליטו". מיטשל הוסיף: "אני מאמין באמונה שלמה שחייבת להיות דרך להפסיק את האלימות ולקבל את המשימה הקשה של בניית האמון והנעת המגעים".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully