וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל הרג את שומר ראשו של השייח' יאסין

הלית לוי

15.5.2001 / 12:00

ירה פגזי טנק לעבר מכוניתו, בעקבות ירי פצצות המרגמה לעבר קיבוץ כפר עזה; שני שוטרים נפצעו קל ממוקש עליו עלתה הניידת בה נסעו; כוננות גבוהה במערכת הביטחון עקב יום הנכבה

שומר ראשו של מנהיג החמאס, השייח' אחמד יאסין נהרג הבוקר בהתפוצצות מכונית בעזה. שלושה פעילי חמאס נוספים נפצעו, אחד מהם באורח קשה.

לפי הדיווח ירה כוח של צה"ל מספר פגזים אל המכונית בה נסע השומר, עבדל חכים מנעיימה, בן 35. מצה"ל נמסר כי הפגזים נורו לעבר המכונית לאחר שהחיילים זיהו כי ממנה נורו מוקדם יותר פצצות המרגמות לעבר קיבוץ כפר עזה. שתי הפצצות נחתו בשטח פתוח סמוך לקיבוץ ולא היו נפגעים. גלי צה"ל מדווח כי חיילים נכנסו לתוך שטח הרשות והחרימו את שרידי המכונית ופצצות מרגמה שנמצאו בתוכה.

שני שוטרים מתחנת חברון נפצעו באורח קל ממוקש עליו עלתה הניידת בה נסעו, סמוך למחנה אדוריים שבדרום הר חברון. הם פונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

בשעות הבוקר יידו כמה עשרות פלסטינים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוח צה"ל סמוך לצומת נצרים. שר הבטחון, בנימין בן אליעזר, התייחס היום להיערכות הביטחונית לקראת יום הנכבה, ולדבריו כוחות הבטחון ערוכים בהיקף חסר תקדים. "אנחנו רוצים להעביר את היום הזה בצורה הכי שקטה", אמר בן-אליעזר.

כוננות גבוהה הוכרזה במערכת הביטחון בעקבות ההתרעות על גל אלימות וטרור שמתכננים הפלסטינים לציון יום הנכבה הפלסטיני. ברשות הפלסטינית מבטיחים לקיים "יום נכבה סוער במיוחד". בעקבות מותם של חמשת אנשי הביטחון הפלסטינים שלשום בלילה, איימו ברשות לציין את "יום הקטסטרופה של הקמת מדינת ישראל" במעשי אלימות, בפיגועי טרור ובהפגנות סוערות. השנה, לראשונה, יצויין האירוע על פי התאריך הרשמי ולא כפי שהיה נהוג עד כה, ביום העצמאות של מדינת ישראל.

כוחות הביטחון ייפרסו לאורך נקודות החיכוך הצפויות. כוחות כוננות נוספים יוצבו ליד הערים הפלסטיניות כדי למנוע הסלמה בשטח. בצה"ל חוששים שהאירועים יאופיינו השנה ב"יותר יריות ופחות הפגנות". גורמי הביטחון מסרו כי הפגנות החמאס אמש מצביעות על כוונות הארגון לבצע פיגועים ב"יום הנכבה". לכוחות הביטחון הגיעו התרעות ספציפיות על בכוונה לפוצץ מכוניות תופת ומטענים וכן לבצע מספר רב של פיגועי ירי נגד חיילים ואזרחים ברצועת עזה.

ברשות הפלסטינית מתוכננת שביתה ברוב ערי הגדה. בשעה 11 תושמע צפירה והפלסטינים יעמדו דום במשך דקה. בשעות הצהריים יישא מנהיג הרשות, יאסר ערפאת, נאום שישודר בתקשורת הפלסטינית ויושמע ברמקולי המסגדים. ההנהגה הפלסטינית קראה לציבור להשתתף בהפגנות ולמורים ניתנה הוראה להגיע להפגנות עם תלמידיהם.

בכירים בישראל אמרו ל"מעריב" כי הרשות אינה נתנה את ההוראות לבצע פיגועי טרור, אולם ערפאת מודע לעתיד להתרחש. לטענתם כוונתו של יו"ר הרשות לצאת היום מהרשות ולבקרם במצרים מעידה על ההסלמה הצפויה, ממנה מבקש ערפאת להתרחק. לדבריהם, "מדובר בטקטיקה ישנה ומוכרת של ערפאת, שמקפיד להיעדר מהאזור בכל פעם שהעניינים מתלהטים".

יום הנכבה יצויין גם בבירות רבות בעולם הערבי. במצרים, לבנון וסוריה צפויות להיערך הפגנות בגנות ישראל, ובירדן קראו ארגוני האופוזיציה לשביתת מחאה של שעה.

ערביי ישראל החליטו לחזור לתאריך המקורי

עד כה, צויין יום הנכבה ביום העצמאות של מדינת ישראל. גם השנה, ציינו אזרחיה הערבים של מדינת ישראל את האירוע בתהלוכות וכנסים שמטרתם להזכיר את יום החורבן הפלסטיני, היום בו הוקמה מדינת ישראל. "זו הייתה טעות להתמקד בתאריך הזה. צריך לדייק מבחינה היסטורית", קבעו בוועדת המעקב. "ה-15 למאי, זה תאריך בינלאומי שמוסכם על כל העולם הערבי".

בשעות הצהרים יעמדו אזרחיה הערבים של מדינת ישראל לדקת דומיה לזכרם של קורבנות הנכבה. ב-14:00 תתקיים בצומת א-רם מצפון לירושלים עצרת מחאה מרכזית בהשתתפות ראשי הציבור הערבי, ובכללם חברי הכנסת. במקביל ייערכו במספר צמתים מרכזיים בארץ עצרות דומות.

השנה, אם כך, על רקע העימותים עם הפלסטינים הוחלט שלא לציין רק את עקירת האדמות כפי שהיה נהוג עד עתה, אלא גם את מה שהם מכנים השלכות הנכבה היום. "כל עוד נמשכת הבניה בהתנחלויות והמתקפות הישראליות נמשכות, ליום הנכבה יש השלכות, זה לא עוד עניין של הפקעת אדמות בלבד".

כדי להדגיש את הקשר הפלסטיני הוחלט כי האירועים היום יצויינו תחת שלוש כותרות: קריאה להתערבות בינלאומית להבטחת ביטחונו של העם הפלסטיני; קריאה לציבור הערבי להחרמת המוצרים שמקורם בהתנחלויות וקריאה לשלום צודק. יחד עם זאת מתעקשים בוועדת המעקב כי לא מדובר בשינוי מהותי, "המהות לא השתנתה, אלא הכלים".

לדברי ח"כ עיסאם מחול, בציון יום הנכבה סמוך ליום העצמאות הישראלי, היה משום מסר כאילו הציבור הערבי שולל את עצמאותה של ישראל ועל כן נכון להפריד בין שני הימים, ולשוב ולציין את יום הנכבה על פי התאריך ההיסטורי. לדבריו, במהלך השנה התגלו ויכוחים בקרב הציבור הערבי מהו התאריך הנכון לציין את יום הנכבה. נדמה אם כך, שהחלטה לקיים מחר אירועים פומבים היא הצהרה. מחול: "ציון יום הנכבה מחר, יש לו שתי משמעויות, הראשונה היא בציון יום השנה הרשמי ושנית, זה לא כורך את יום העצמאות הפלסטינית בעצמאות הישראלית".

יתר על כן, לטענת מחול הפרדת יום הנכבה מיום העצמאות הישראלי היא בבחינת מסר גם לציבור היהודי: "כדי שהחברה הישראלית תפנים ותעכל את הצורך בפתרון צודק, וכדי לבצע זאת, עליה להבין את עומק הטרגדיה הפלסטינית כפי שהיא באה לידי ביטוי ביום הנכבה. גבולות הם לא לב הסכסוך הפלסטיני- ישראלי", אומר מחול, "הם הזדמנות לפתרון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully