וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר חדש: קפה לטיפול בפרקינסון

14.5.2001 / 23:09

ניסויים על עכברי מעבדה מגלים כי קפאין הפחית את תסמיני המחלה; מחקרים קודמים בבני אדם כבר הוכיחו כי שתיית קפה בולמת את החמרת הפרקינסון

מאת מוטי גל

קפה שחור חמש אותיות עשוי להיות יותר מסתם משקה מעורר על הבוקר. לפחות בעכברים, קפאין מסייע לעצור את התפתחות מחלת הפרקינסון, כך מגלים השבוע חוקרים בכתב העת "Neuroscience". עם זאת מבהירים החוקרים, עדיין מוקדם לקבוע האם כוס "שחור" או "הפוך" תסייע לעצירת המחלה בבני אדם.

מחלת הפרקינסון פוגעת במיליוני בני אדם מידי שנה. סימניה כוללים אובדן תנועה, רעד, קשיון שרירים, שיווי משקל לקוי ומבט אופייני. סיבת המחלה לא ידועה, אולם הלוקים במחלת פקרינסון סובלים מרמות נמוכות במיוחד של המעביר העצבי "דופאמין". אחד הטיפולים במחלה הינו תחליף לדופאמין.

פרופ' מייקל שוורצפילד ועמיתיו מבית החולים "מסצ'וסטס" שבבוסטון, ארה"ב, בדקו עכברים הלוקים בפרקינסון. העכברים קיבלו זריקות קפאין במינונים משתנים. קבוצת ביקורת קיבלה זריקות פלצבו ("אינבו") אשר אינן כוללות חומר פעיל. המינון הנמוך ביותר של קפאין שהוזרק לעכברים היה שווה ערך לכמות הקפאין המצוייה בכוס קפה.

תוצאות המחקר הראו כי הקפאין הצליח לחסום את הקולטן המוחי אשר אחראי לאובדן הדופאמין. הרצפטור הידוע בשמו A2A הינו בעל פעילות מוגבלת באיזורים מסויימים במוחם של חולי פרקינסון. תוצאות המחקר, לדעת החוקרים, תומכים בניסויים קליניים קודמים שנערכו בבני אדם, לפיהם צריכה גבוהה של קפאין מפחיתה את התפתחות המחלה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully