וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפלסטינים מבטיחים: יום נכבה סוער במיוחד מחר

14.5.2001 / 22:12

כוחות הביטחון נערכים בנקודות החיכוך; "יום החורבן" של העם הפלסטיני מצויין על פי התאריך הלועזי בו הוכרזה הקמת מדינת ישראל; גם ערביי ישראל ותושבי מדינות ערב יפגינו

מאת הלית לוי

ערביי ישראל ותושבי מדינות ערב יציינו מחר את יום הנכבה הפלסטיני. השנה, לראשונה, יצויין האירוע על פי התאריך הרשמי ולא כפי שהיה נהוג עד כה, ביום העצמאות של מדינת ישראל.

ברשות הפלסטינית מתכננים לקיים מחר "יום נכבה סוער במיוחד". בעקבות מותם של חמשת אנשי הבטחון הפלסטינים אמש, איימו ברשות לציין את "יום הקטסטרופה של הקמת מדינת ישראל" במעשי אלימות, בפיגועי טרור ובהפגנות סוערות. צה"ל מתגבר את כוחותיו לקראת אפשרות של הסלמה בשטחים במהלך יום הנכבה.

כוחות הביטחון ייפרסו לאורך נקודות החיכוך הצפויות. כוחות כוננות נוספים יוצבו ליד הערים הפלסטיניות כדי למנוע הסלמה בשטח. בצה"ל חוששים שהאירועים יאופיינו השנה ב"יותר יריות ופחות הפגנות". גורמי הביטחון מסרו כי הפגנות החמאס אמש מצביעות על כוונות הארגון לבצע פיגועים ב"יום הנכבה".

ברשות הפלסטינית מתוכננת שביתה ברוב ערי הגדה. בשעה 11 תושמע צפירה והפלסטינים יעמדו דום במשך דקה. בשעות הצהריים יישא מנהיג הרשות, יאסר ערפאת, נאום שישודר בתקשורת הפלסטינית ויושמע ברמקולי המסגדים. ההנהגה הפלסטינית קראה לציבור להשתתף בהפגנות ולמורים ניתנה הוראה להגיע להפגנות עם תלמידיהם.

יום הנכבה יצויין מחר גם בבירות רבות בעולם הערבי. במצרים, לבנון וסוריה צפויות להיערך הפגנות בגנות ישראל, ובירדן קראו ארגוני האופוזיציה לשביתת מחאה של שעה. בשעות הצהרים מחר יעמדו אזרחיה הערבים של מדינת ישראל לדקת דומיה לזכרם של קורבנות הנכבה. ב-14:00 תתקיים בצומת א-רם מצפון לירושלים עצרת מחאה מרכזית בהשתתפות ראשי הציבור הערבי, ובכללם חברי הכנסת. במקביל ייערכו במספר צמתים מרכזיים בארץ עצרות דומות.

ערביי ישראל החליטו לחזור לתאריך המקורי

עד כה, צויין יום הנכבה ביום העצמאות. גם השנה, ציינו ערבי ישראל את האירוע בתהלוכות וכנסים שמטרתם להזכיר את יום החורבן הפלסטיני, היום בו הוקמה מדינת ישראל. "זו הייתה טעות להתמקד בתאריך הזה. צריך לדייק מבחינה היסטורית", קבעו בוועדת המעקב. "ה-15 למאי, זה תאריך בינלאומי שמוסכם על כל העולם הערבי".

השנה, אם כך, על רקע העימותים עם הפלסטינים הוחלט שלא לציין רק את עקירת האדמות כפי שהיה נהוג עד עתה, אלא גם את מה שהם מכנים השלכות הנכבה היום. "כל עוד נמשכת הבניה בהתנחלויות והמתקפות הישראליות נמשכות, ליום הנכבה יש השלכות, זה לא עוד עניין של הפקעת אדמות בלבד".

כדי להדגיש את הקשר הפלסטיני הוחלט כי האירועים מחר יצויינו תחת שלוש כותרות: קריאה להתערבות בינלאומית להבטחת ביטחונו של העם הפלסטיני; קריאה לציבור הערבי להחרמת המוצרים שמקורם בהתנחלויות וקריאה לשלום צודק. יחד עם זאת מתעקשים בוועדת המעקב כי לא מדובר בשינוי מהותי, "המהות לא השתנתה, אלא הכלים".

לדברי ח"כ עיסאם מחול, בציון יום הנכבה סמוך ליום העצמאות הישראלי, היה משום מסר כאילו הציבור הערבי שולל את עצמאותה של ישראל ועל כן נכון להפריד בין שני הימים, ולשוב ולציין את יום הנכבה על פי התאריך ההיסטורי. לדבריו, במהלך השנה התגלו ויכוחים בקרב הציבור הערבי מהו התאריך הנכון לציין את יום הנכבה. נדמה אם כך, שהחלטה לקיים מחר אירועים פומבים היא הצהרה. מחול: "ציון יום הנכבה מחר, יש לו שתי משמעויות, הראשונה היא בציון יום השנה הרשמי ושנית, זה לא כורך את יום העצמאות הפלסטינית בעצמאות הישראלית".

יתר על כן, לטענת מחול הפרדת יום הנכבה מיום העצמאות הישראלי היא בבחינת מסר גם לציבור היהודי: "כדי שהחברה הישראלית תפנים ותעכל את הצורך בפתרון צודק, וכדי לבצע זאת, עליה להבין את עומק הטרגדיה הפלסטינית כפי שהיא באה לידי ביטוי ביום הנכבה. גבולות הם לא לב הסכסוך הפלסטיני- ישראלי", אומר מחול, "הם הזדמנות לפתרון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully