וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"עכשיו נהיה מקופחים - עם שר"

14.5.2001 / 21:25

השר סאלח טריף איים היום להתפטר: "אפילו מזכירה אין לי" הטיח במהלך פורום שרי מפלגת העבודה; חברי ועדת המעקב קוראים לטריף להתפטר מיד: "הם מתייחסים אליו כמו לכל המגזר הערבי"

מאת הלית לוי ולירון מרוז

השר סאלח טריף שוקל לעזוב את הממשלה, זאת אם לא יועברו לידיו סמכויות במשרד ראש הממשלה. טריף, שמונה לעמוד בראשות ועדת השרים למגזר הערבי, מבקש לקבל סמכויות ביצועיות, אולם עד עתה הן לא הועברו אליו.

בישיבת סיעת מפלגת העבודה, שנערכה היום בנוכחותו של ראש הממשלה אריאל שרון העלה אופיר פינס את העניין בפניו של שרון. מאוחר יותר, בישיבת פורום שרינו של מפלגת העבודה נתן טריף ביטוי לתסכולו ואמר, כי הדברים הגיעו עד לכדי כך שאפילו דברים אלמנטרים כמו שירותי מזכירות בשפה הערבית הוא לא קיבל. הוא ציין כי במצב הנוכחי הוא לא מוצא טעם בתפקיד בו הוא נושא.

סגן שר התחבורה, אבי יחקזאל אמר לטריף כי אם אכן אלו פני הדברים עליו להתפטר. שר החוץ שמעון פרס, ענה ליחזקאל בזעם, "אל תתן עצות". מאוחר יותר הסביר יחזקאל כי שהות במשרד ממשלתי בלי סמכויות "נראית לא טוב ומשמעותה שמפלגת העבודה היא בסך הכל קבלנית משנה של הליכוד". לדברי יחזקאל, שרים שנתקלים בבעיה הזו, צריכים "להפסיק את כהונתם". פרס אמר בתגובה כי הוא ידבר בעניין עם ראש הממשלה וכי הוא מאמין שהדברים יסתדרו. מלשכתו של טריף סירבו להגיב על הדברים.

חברי הכנסת הערביים: הוא בסך הכל עלה תאנה

בוועדת המעקב של ערביי ישראל לא הופתעו מדבריו של טריף. לדברי הוועדה, "הגיע הזמן שטריף יהיה מודע למעמדו". דובר הוועדה, אמר לוואלה! חדשות כי טריף, למרות כישוריו, הוא עלה תאנה של הממשלה ועל כן הוא מוגבל מאד. "טוב לו, לטובת בני עמו, מדינת ישראל והשלום כולו, שישקול אכן להתפטר", אומרים בוועדת המעקב.

ח"כ עיסאם מחול (חד"ש) לא מופתע מטריף. חברי הכנסת הערבים התנגדו מלכתחילה למינויו של טריף ועל כן דבריו היום לא באו בהפתעה. מחול: "זה מה שאמרנו לו. הם יתייחסו אליו כמו שמתייחסים למגזר הערבי, אמרנו לו עכשיו נהיה מקופחים – עם שר".

לדברי מחול, חברי הכנסת הערבים לא תלו תקוות בטריף או במשרדו. "סאלח לא מייצג את המגזר הערבי, הוא מייצג את מפלגת העבודה. היה ברור כי הם (הממשלה) לא ייתנו לו להוביל, לא יתנו את השותפות באחריות אבל הוא ייתן להם את הלגיטימיות שהם צריכים", הוא טוען.

מחול מוסיף כי ישיבתו של טריף בממשלת שרון היתה בעייתית מלכתחילה. לדבריו, "הוא שותף לממשלה שבצילה מתבצע מסע הסתה חסר תקדים. הוא יצטרך להחליט מה הוא יותר - שר ערבי או שר של שרון. טריף יגלה שאין לו מה לעשות שם, הוא מבזה את עצמו, הוא לא צריך לאיים, אלא לקחת את עצמו ולצאת משם", אומר מחול.

בין טריף לחברי הכנסת הערבים לא נוצרו קשרי עבודה הדוקים מאז כניסתו לממשלה, כפי שניתן היה לצפות, ולו רק בשל דאגתו של טריף למגזר הערבי. המחלוקות הפוליטיות שאיש מהצדדים לא מסתיר אותן, מונעות כפי הנראה שיתוף פעולה אמיתי בין שני הצדדים, שמתעקשים לא להפוך לצד אחד. מחול: "לנו לא נחוץ שר ערבי, הרי שאלת השר היא לא חשובה, חשובה שאלת המדיניות ואם המדיניות גרועה הרי שיכול להיות גם שר ערבי עם כפייה וזה לא יעזור".

לדבריו, "טריף קצת מהסס" מלשתף עמם פעולה. "הוא אולי מפחד מהתגובה שלנו, כי אנחנו לא מסתירים אותה ומהתחלה התנגדנו למינויו. כבר בהתחלה אמרנו לו שהוא עשה טעות שקיבל על עצמו את תפקיד השר, אני עוד לא ניסיתי, אבל כנראה שזה קוסם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully