וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צחנת המחסומים

גל קרניאל, מיוחד לוואלה!

24.10.2004 / 18:30

במחסום חווארה העמידה ישראל שני תאי שירותים, בלי מים זורמים, בלי חיבור לביוב, ובהם אנשים לא נראים מייצרים, בעל כורחם, צחנה שלא ניתן להתעלם ממנה

מחסום חווארה, פאתי שכם. כבר יותר מחודש ניצבים בכניסה למחסום שני תאי שירותים. בהגיעך למקום מכה באפך ריח עז. חיפוש קצר ממקד את המבט אל ימין טור הפלסטינים הממתינים לבדיקה. בצמוד לתור של האנשים הלא קיימים הללו מצויים שני התאים: שתי דלתות, שתי אסלות, שתי יציאות לביוב ולשפכים, אך ללא חיבור לשפכים, או למים, או לביוב. התאים עומדים כתפאורה המצטלמת היטב כממשות. האנשים שאינם נראים עושים בהם את צרכיהם בלית ברירה. את החרא כן רואים, וגם מריחים אותו. לא רק האנשים הלא נראים מריחים את הסרחון, הצחנה מגיעה גם לאפיהם של החיילים. חזקה, מגעילה, לא מסווה. להבדיל מהפלסטינים עצמם, מהצחנה לא ניתן להתעלם. היא אינה פיקטיבית, לא כמו תאי השירותים מהם היא נודפת. לא כמו הברזייה הניצבת לצדם, ברזייה שמעולם לא זרמו בה מים, לפחות לא מים שניתן לראות אותם. לא כמו החיים שלהם, הניטלים מהם כהרף עין על ידי מתנחלים.
חייהם של הפלסטינים הם הפקר, לא רק בבואם למסוק את זיתיהם, אז מלאכי מוות חבושי כיפות ונושאי רובים צולפים בהם להנאתם. חייהם הם הפקר בכל יום ויום. בכל פעם שאדם, פלסטיני, מגיע אל המחסום הוא מיידית כמעט מעוכב לכמה שעות. במקרים נדירים העיכוב מסתיים כעבור מחצית השעה. האשמה: היותו בגיל שבין 16 ל-30 הופכת אותו מיידית לחשוד הנדרש לבדיקה במחשב של השב"כ (לעתים גם נשים מעוכבות). אנשים אלו, המעוכבים, חדלים להיות אנשים והופכים למספרים. את האנשים שולחים לסככת מעוכבים, כיוון שהם פלסטינים, הם נשלחים לג'ורה. הם משוחררים רק כאשר חוזרת בדיקת המספר שלהם מהשב"כ. בדיקת מחשב לא מסובכת במיוחד שאורכת, משום מה, יותר מ-45 דקות, ברוב המקרים אף יותר משעתיים.
בדיקה פשוטה מראה כי בכל פעם שאת או אתה חוזרים מחו"ל, בדיקת הפספורט במעבר הגבול אורכת לא יותר משתי דקות. מי שנאלץ לסבול בינתיים את האיש הממתין שחייו נגזלים ממנו הוא חייל צה"ל, שנאלץ לחשוש לחייו כיוון שאולי ההמתנה הממושכת תגרום לאיש הממתין לעשות מעשה קיצוני נגד החייל. חייל שנאלץ להפריד נשים מבעליהן המעוכבים, אמהות מילדיהן שאינם יכולים לנוע בחופשיות, אבות מבניהם שעדיין לא עברו את גיל 30. החייל עושה זאת בשם הביטחון. הוא מלווה לתאי השירותים המסריחים ילד שממתין יותר משעתיים לאישור כניסה לשכם, כדי להשתתף בהלוויה של דודתו, ונאלץ לעמוד בצחנה בשם מדינת ישראל שלא הצליחה להכין תשתית לביוב, ולא הצליחה לבצע בדיקת מחשב פשוטה בפחות מ-20 דקות.

הערה: למרות שמחסום watch אינו תנועה לשיפור פני המחסומים, הערה בעניין השירותים הועברה ישירות לראש אגף בינוי של פיקוד מרכז בתחילת אוקטובר.
* גל קרניאל היא משקיפה ממחסום watch

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully