וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוסטרליה: החל משפט הסגרה של פושע מלחמה נאצי

14.5.2001 / 11:14

קונרד קלג'ס הלטבי נאשם בכך שפיקד על כוחות פרו-נאצים שפיקחו על עבודות כפיה במחנה עבודה, בו נרצחו אלפי יהודים; הודה בחברותו בארגון - אך כפר בהאשמות בדבר פשעי המלחמה

פושע המלחמה הנאצי, קונרד קלג'ס, הופיע היום בפני הערכאה המשפטית הראשונה במלבורן, אוסטרליה, להיאבק בתביעה להסגירו ללטביה, שם הוא מבוקש בגין האשמות על מעורבותו בזוועות מלחמת העולם השניה. קלג'ס, בן 87, צפוי למאסר עולם, אם יורשע.

על כסא גלגלים, וכשהוא מלווה באשתו, אחות ועוזר, נראה קלג'ס נכנס לבית המשפט. פניו היו חיוורות, והוא ניסה להסתירן ממצלמות ומשאלות העיתונאים. בזמן השימוע הוא שמר רוב הזמן על עיניו עצומות. הוא הודה בכך שהיה חבר במטהו של ארגון צבאי שסייע להיטלר, אך הכחיש את כל פשעי המלחמה המיוחסים לו.

התובע, ג'פרי נטל, האשים את קלג'ס ב"מדיניות מתוכננות" הוא "עינה והשמיד אזרחים" בין ינואר 1941 ועד מאי 1945. ההגנה טענה כי אמנת ההסגרה משנת 1924 טרם אושרה כנדרש על ידי לטביה, ועל כן אינה זכאית לתבוע הסגרה. לחילופין, נטען בתביעה, כי מצבו הרפואי של הנאשם אינו מאפשר העמדתו למשפט מלא.

קלג'ס, שהיגר לאוסטרליה עם תום המלחמה, היה לפי כתב האישום מפקד כוחות המשטרה הלטבית שפיקחו על עבודות הכפיה במחנה העבודה סלספילס, הסמוך לריגה, בו נהרגו אלפי יהודים ועובדי כפיה אחרים. הנאשם הוגלה מארצות הברית ומקנדה בשנות התשעים ושב לאוסטרליה בינואר 2000, לאחר שאותר על ידי ציידי נאצים בבית אבות בבריטניה. נושא ההסגרה נמצא בתחום האפור והמורכב של החוק האוסטרלי. אם הליך השימוע בערכאות הגבוהות יותר בעניינו יימשך, הוא עשוי להיארך עוד שנתיים ואף שלוש שנים.

כ-80 אלף יהודים נרצחו בלטביה בזמן הכיבוש הנאצי, חלקם על ידי משתפי פעולה לטבים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully