וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת הכספים אישרה את התיקונים למסחר בשורטים

גולן פרידנפלד

13.5.2001 / 13:20

לאחר כ-3 שנים של דיונים אושרו חלק מהתיקונים, בינהם הקמתו של "מאגר השאלות", כך שניירות ערך יושאלו על סמך כתבי השאלה כלליים

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום, לאחר כ-3 שנים של דיונים, חלק מהתיקונים שהוצעו על ידי הבורסה בנוגע לשוק השורט. שוק השורט, מכירה בחסר, מגלגל כיום סכום של 150 מיליון שקל במניות, אג"חים בסכום של 1.4 מיליארד שקל ומק"מ בסכום של כ-350 מיליון שקל, ובבורסה סבורים כי נתונים אלו הם צנועים מאוד בהשוואה לשווי ניירות הערך הנסחרים בבורסה - עובדה שמצריכה את שינוי התקנות כאמור.

אחד התיקונים החשובים ביותר הוא הקמתו של "מאגר השאלות" שינוהל על ידי חברי הבורסה כך שניירות הערך יושאלו על סמך "כתבי השאלה כלליים" בין הלקוח למאגר ובין המאגר ללקוח. דרור שליט, סמנכ"ל בבורסה ומנהל מחלקת המסחר והמסלקות, סבור כי התיקונים שאושרו על ידי ועדת הכספים הסירו את ההגבלות שהקשו על המכירה בחסר, ובכך יאפשרו את עידוד הפעילות בשוק השורטים, החשוב לשכלולו של שוק ההון.

כיצד יפעל אותו מאגר


חבר בורסה ולקוחו השורטיסט יחתמו ביניהם על כתב השאלה כללי, המתייחס לנייר ערך מסוים או לקבוצת ניירות ערך כפי שייקבע ביניהם. כאשר הלקוח יימצא בשורט בנייר ערך מסוים, בסוף היום תוכל להתבצע השאלה מהמאגר ללקוח. נייר הערך יסומן כמושאל, יועמדו כנגדו בטחונות, ויימסר דיווח לבורסה לצורך פירסומו. בעת ההשאלה חבר הבורסה יפקח כי השורטיסט לא יחרוג מיתרת קו האשראי עליו סוכם לגבי כל נייר ערך בנפרד. כך, לדוגמה, אם נחתם הסכם כללי להשאלה אוטומטית של עד 5,000 מניות טבע , יוכל הלקוח לבצע שורט, בכמות שאינה עולה על כמות זו, ובלבד שבמאגר ההשאלות של חבר הבורסה יש מלאי מאותה מניה התואמת את הכמות הנמכרת על ידי הלקוח.

על פי התיקון החדש תיתכן גם השאלה הפוכה מהשורטיסט אל חבר הבורסה. אולם כאן עשוי להיווצר מצב בו מניה מסוימת, אותה מעוניין החבר לשאול, קיימת במלאי של מספר לקוחות המעוניינים להשאיל. לכן יידרש החבר לקבוע בנהליו את השיטה לקביעת לקוחות אשר ניירות הערך שלהם יסומנו כמושאלים.

תיקון נוסף שהוכנס על מנת לעודד את המסחר בשורטים הוא הקלה במועד סגירת שורט טכני תוך יומי, על מנת להקל על המשקיעים היומיים (Day Traders), שמשקלם בפעילות בשוק גוברת בימים האחרונים. בהתאם לתקנות כיום חייב השורטיסט לסגור את הפוזיציה שלו 45 דקות לפני סגירת המסחר. התיקון קובע כי השורטיסטים יוכלו לסגור את הפוזיציה שלהם עד תום המסחר, ובכך לא יופלו לרעה משאר המשקיעים ויוכלו להגיב לאירועים גם אם התרחשו ממש לפני סגירת המסחר.

תיקון נוסף שיבוצע נוגע למניות הדואליות. מהיום, לקוח המבצע שורט טכני על מניה דואלית, והמניה הנסחרת בחו"ל מוחזקת על ידי אותו חבר בורסה באמצעותו מכר את המניה בארץ, הרי שלא יידרש ממנו, כפי שנדרש היום, להעמיד בטחונות בגין המכירה. ועדת המסחר הציעה וקיבלה את אישור ועדת הכספים להתיר את המכירה בשורט של מק"מ מסידרה מסוימת, אם ללקוח זכות לרכישה עתידית של מק"מ מאותה סידרה בעקבות זכייתו במכרז בנק ישראל למק"מ למסירה עתידית, המכונה מק"מ עתידי. שווי הבטחונות בגין המכירה יהיה זהה לשווי הבטחונות הנדרש למכירה בחסר של מק"מ ועומד על 105% משווי המק"מ שנמכר בחסר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully