וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המינהל: אין לרכוש קרקע מבזק, ההסתדרות והרשויות המקומיות

13.5.2001 / 9:42

מבקש למנוע מגופים אלו ואחרים להפיק רווחים משינוי ייעוד בקרקעותיהם

מאת זיו מאור/ הארץ

מינהל מקרקעי ישראל אינו מאשר עסקות בהן גופים חיצוניים למינהל, שחוכרים ממנו קרקע של המדינה - כמו רכבת ישראל, חברת בזק , ההסתדרות או רשויות מקומיות - מוכרים את זכויותיהם בקרקעות; המינהל יפרסם בימים הקרובים מודעה בעיתונות שבה יזהיר מפני עסקות עם גופים שכאלה - למעט מינהל מקרקעי ישראל - מכיוון שהם אינם מוסמכים לבצע את העסקות.

מנהל המינהל, שלמה בן אליהו, לא הסכים להתייחס לסוגיית תעשיות מלח - הפועלת במתחמים גדולים של חברת דנקנר באילת ובעתלית. סביר להניח כי הגורם המיידי להחלטת המינהל להקפיא עסקות הוא דו"ח מבקר המדינה ולכן, ההסכם שעליו חתם המינהל, שהעניק לדנקנר עשרות מיליוני דולר תמורת שינוי הייעוד ממלח לבנייה, נבדק כיום במינהל מחדש. גם ניסיונה של בזק לספח אלפי דונם, לפני הנפקת החברה שתוכננה ל-2000, תרם לעניין.

בן אליהו אישר כי עסקות שנרקמו בשבועות האחרונים לא אושרו. לדבריו, המינהל אינו מתנגד עקרונית לשינוי ייעוד הקרקעות - בתנאי שיקבל את החלק שלו הוא זכאי. הוא הדגיש כי אין להתעשר על חשבון הציבור.

מדובר בעסקות, כמו הסכמים עם החקלאים, שבהן הקצה המינהל קרקעות לייעוד מסוים ואילו המשתמשים בקרקע מבקשים שינוי ייעוד כדי ליהנות מעליית ערכה - בסדר גודל של מיליארדי שקלים.

דוגמאות אחרות הן בקשות של רשויות מקומיות מהמינהל להסב מבני ציבור, למשל מועדון לקשיש, למסעדות פרטיות, או מכירת נכסי ההסתדרות, למשל מועדונים, ליזמים פרטיים לצורך בנייה.

דוגמאות נוספות: במקרים שבהם המינהל מאשר בניית חניונים ומבנים לשימוש מוסדות. לפיכך, המינהל ידרוש תשלום בגין שינוי הייעוד אם יתגלה כי החניון משמש כחניון ציבורי, שתורם הכנסות ולא משרת רק את לקוחות המוסד (כמו חניון איכילוב הממוקם בקרבת מתחם בתי המשפט בתל אביב), או במקרה שהוקם מבנה שאינו משרת ישירות את בית החולים (כמו המלונית בביה"ח שבתל השומר).

במינהל הוחל בשבועות האחרונים בדיונים לגבי גובה הפיצויים שיידרוש עבור שינוי ייעוד הקרקעות. לפני כשנה, המינהל, בראשות מירון חומש, הגיע להסדר עם חברת נכסי ההסתדרות לפיו המדינה תקבל 66% משווי הקרקע וההסתדרות תהיה זכאית ליתרה.

ההסתדרות הסכימה להסדר אך חזרה בה כמה ימים לפני האישור הצפוי של מועצת מקרקעי ישראל.

סביר להניח כי המינהל יציע הסכם דומה גם לגופים האחרים. כיום, המינהל מקבל פיצוי של 66% בעת מכירת מגרשים לבניית יחידות דיור במושבים במרכז המדינה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully