וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"תוצאות חברות הביטוח ברבעון הראשון יושפעו בעיקר מהירידות בבורסה"

13.5.2001 / 9:28

מאת אורי וינברגר

"תוצאות חברות הביטוח ברבעון הראשון של 2001 יושפעו בעיקר מהירידות במדדי המניות המובילים בשוק ההון המקומי" - כך אומרת האנליסטית רווית וולקוביץ מבית ההשקעות אופק. לדבריה, התשואות הנמוכות בתיקים המנוהלים, שהציגו חברות הביטוח ברבעון הראשון של 2001 מונעות מחברות הביטוח לגבות מהמבוטחים דמי ניהול משתנים. ברבעון המקביל ב-2000 הושפעו רווחי החברות מהעליות במדדי המניות השונים בשוק ההון, והמצב איפשר להן לגבות דמי ניהול משתנים בהשוואה לתשואות הגבוהות שהושגו בפוליסות המשתתפות ברווחים.

מניתוח התוצאות ל-2000 עולה כי תחום ביטוח החיים הוא ריכוזי יותר בהשוואה לתחום הביטוח הכללי; 96% מהפעילות בביטוח חיים מתרכזת ב-5 קבוצות הביטוח הגדולות. לעומת זאת, בביטוח כללי רק 78% מהפעילות מתרכזת בחמש קבוצות הביטוח הגדולות, והיתרה - בחברות הביטוח העצמאיות: איילון, אליהו, ביטוח ישיר, הכשרת היישוב ביטוח ו-AIG.

נתח השוק בביטוח חיים יציב על פני שנים, ולכן הוא נחשב לשוק קשה יותר לחדירה. לעומת זאת, נתח השוק בביטוח כללי ניתן לשינוי מהיר יותר. אחת הסיבות העיקריות למצב זה נובעת ממאפייני הפוליסות. בביטוח חיים קונים פוליסה לכמה שנים, ובמשך הזמן מרעננים את הרכבה בהתאם לשינויים במחירים ובתקנות המס, ואילו בביטוח כללי החידוש נעשה כל שנה.

את תואר החברה הגדולה בענף חולקות שתי חברות: כלל ביטוח, המובילה בהיקפי הפרמיה הכוללים, ומגדל ביטוח, המובילה בסך הנכסים, בהיקף ההון העצמי, בגודל עתודות ביטוח החיים ובהיקף הרווח. וולקוביץ מעריכה כי הפרמטרים האחרונים מבטאים טוב יותר עוצמה יחסית בענף.

בחינת השיעור הכולל של הוצאות הנהלה וכלליות (מעסקי ביטוח ופעילות מטה) ביחס להיקף הפרמיה, מראה בדרך כלל על קיום יתרון לגודל. כיחס מפרמיה שייר מציגה מגדל את שיעור ההוצאות הנמוך ביותר בענף. נתון זה חיובי בהשוואה לחברת כלל, שהיקף הפרמיות שלה גבוה יותר, אך מציגה שיעור הוצאות גבוה בכ-%1. עם זאת, מעריכה וולקוביץ כי רמת ההוצאות מפרמיה ברוטו דומה בשתי החברות, וכי לא תחול בעתיד ירידה נוספת של יותר מ-0.5%.

הראל מציגה שיעור נמוך משל הפניקס (ברוטו ושייר), אף שלשתיהן יש היקף פרמיות דומה. מעבר לזה, בהראל קיים פוטנציאל לחיסכון נוסף ב-2001, לאחר מיצוי מלא של יתרונות המיזוג עם ציון. גם בפניקס ייתכן שיפור עקב מיזוג הדר, דולב ונוגה.

רווחי חברות הביטוח מביטוח כללי ב-2000 ירדו בהשוואה ל-99' - מלבד הפניקס והראל. הסיבה לעלייה ברווח בחברות הפניקס והראל היא שינוי בעל אופי חד פעמי בהיקף הפעילות: בהראל אוחדו בראשונה בדו"חות 2000 תוצאות ציון, ובפניקס היתה ירידה של כ-%15 בהיקף הפרמיה ברוטו, ובמקביל נרכשו יותר ביטוחי משנה בענף הרכב, כך התאפשר שחרור עתודות ורישום רווח. הפגיעה ברווח ב-2000 נבעה מתחרות מחירים בענפי רכב ודירות, וכן מעלייה חדה בתביעות בענפי רכוש.

תחום ביטוח עסקים ודירות נחשב לענף רווחי בחברות הביטוח. ביטוח עסקים רווחי יותר מביטוח דירות, היות שהוא עדיין נשלט במידה גבוהה על ידי חברות הביטוח המסורתיות, ומשום שחברות הביטוח הישיר מתקשות לחדור אליו. לנוכח נתונים אלה, שוב בולטת הפניקס לרעה, כשהיא רושמת הפסדים ב-99' וב-2000. כלל ביטוח נחשבת לגדולה בענף זה ובעלת הרווחיות הגבוהה בשנתיים אלה. קשריה העסקיים עם קבוצת אי.די.בי וכלל ישראל מעניקים לה קהל מבוטחים עסקיים מהגדולים במשק.

בתחום ביטוח הבריאות בולטת הראל הן בהיקף הפרמיות והן בהיקף הרווח. הרווח נגזר מוותק התיק - ולא רק מהיקפו, היות שבעבר נמכרו ביטוחי בריאות בשולי רווח גבוהים יותר. לפיכך, גם שולי הרווח בהראל הם היציבים והגבוהים ביותר על פני שנים.

התנודתיות בשולי הרווח לאורך השנים בפניקס ובמגדל, שאצלן התיק צעיר יותר, מוסברת בכך שהרווח מביטוחי בריאות נשחק עם הזמן עקב הפרשה גבוהה לעתודות בתחילת חיי הפוליסה ושחרורן המדורג כרווח בשנים שאחרי.

בתחום ביטוח החיים מובילה מגדל בפער ניכר הן בהיקף העתודות שמול הפוליסות המשתתפות ברווחים, והן בהיקף העתודות שמול הפוליסות המבטיחות תשואה. על פני זמן, רואים כי כל החברות מגדילות את היקפי העתודות המשתתפות שלהן בקצב דומה, כלומר יחסי הכוחות במכירות חדשות נשמרים לאורך זמן. מנגד, התיק הישן צומח בקצב שונה, הנגזר מתמהיל ותק הפוליסות. וולקוביץ מעריכה כי עם הזמן יחל התיק הישן להראות שיעורי צמיחה שליליים.

שיעורי הפדיונות ב-2000 היו גבוהים בכל החברות בהשוואה ל-99'. שיעורי הפדיונות בכלל ובמנורה בולטים לרעה בעוד שהפניקס בולטת לטובה. הפדיונות מושפעים משני גורמים עיקריים: הראשון, התמהיל שבין פרט למנהלים - בדרך כלל פוליסות פרט נחשבות ליציבות יותר, והיקפי הפדיון בגינן קטנים יותר. הגורם השני הוא גיל הפוליסות הממוצע בתיק - ככל שהוא נמוך יותר גדלים הפדיונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully