וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה מודה: ביצענו ניסויים גרעיניים בחיילים אוסטרלים

12.5.2001 / 19:30

ממשלת בריטניה אישרה כי החיילים קיבלו הוראות לרוץ ולזחול באתרים בהם בוצעו הניסויים; טענה: החיילים נחשפו לרמות קרינה נמוכות; ממשלת אוסטרליה שוקלת לתבוע פיצויים מבריטניה

ממשלת אוסטרליה שוקלת לתבוע פיצויים מבריטניה, על השימוש שנעשה בחיילים אוסטרלים לצורך ניסויים גרעיניים בשנות ה-50 וה-60. ממשלת בריטניה הודתה אתמול כי יחידות אוסטרליות קיבלו הוראות לרוץ, ללכת ולזחול באתרים בהם בוצעו ניסויים גרעיניים. אולם הממשלה ציינה כי הכוחות נחשפו רק לרמות נמוכות של קרינה, ולא נשקפה להם סכנה.

הנושא יעלה ביום שני בלונדון, במהלך פגישה בין השר האוסטרלי לענייני חיילים בדימוס, ברוס סקוט, לבין שר ההגנה הבריטי, ג'ון ספלר. "אני חושב שכשיש קשר בולט בין החיילים והחיילות שסובלים כתוצאה מהניסויים, לבין מה שקרה שם, הממשלה תצטרך לבדוק את השאלות הללו", אמר שר החוץ האוסטרלי, אלכסנדר דוונר.

החשדות כי חיילים אוסטרלים שימשו כשפני ניסיונות בניסויים גרעיניים שביצעה ממשלת בריטניה, ונחשפו במכוון לנפולת רדיואקטיבית, עלו מבדיקת מסמכי ארכיון אוסטרלים. חוקרים מאוניברסיטת דנדי שבסקוטלנד שבדקו את המסמכים, גילו כי 24 חיילים אוסטרלים לבשו סוגים שונים של ביגוד כדי לבחון את מידת ההגנה שהם מעניקים מפני קרינה. בריטניה ביצעה סדרת ניסויים גרעיניים באי מונט בלו ממערב לאוסטרליה, ובמרלינגה שבמדבר דרום אוסטרליה.

מן המשרד לענייני חיילים בדימוס באוסטרליה נמסר כי השר הורה לפקידיו לפנות לחוקרים הסקוטים, כדי לקבל עותקים מן המסמכים שנחשפו. בנוסף, עורכת קנברה רשימה של בני אדם שעבדו באותם ניסויים, בכדי לבדוק את שיעורי מחלת הסרטן שנתגלו בקרב משתתפי הניסויים.

לטענת החוקרים, המסמכים סותרים הצהרות קודמות של ממשלת בריטניה, לפיהן לא בוצעו ניסויים בבני אדם במהלך בדיקות כלי הנשק הגרעיניים. לדברי המדענית הראשית במחקר, פרופסור סו ראביט רוף, המסמכים מראים כי ממשלת בריטניה שיקרה בנושא השתתפות חיילים במכוון בניסויים. לטענתה, החיילים נתבקשו ללבוש סוגים שונים של חליפות הגנה בשעה שנכנסו או זחלו לשטח, שעות וימים לאחר הפיצוץ במרלינגה, שבמדבר דרום אוסטרליה.

לטענת עורך הדין מוריס מאי, המייצג קבוצה של 30 חיילים לשעבר מאוסטרליה הדורשים פיצויים על חשיפתם לקרינה במהלך הניסויים הגרעיניים, החיילים טענו במשך שנים כי שימשו כשפני ניסיון אולם לא האמינו להם.

בית המשפט האירופי לזכויות האדם דחה בשנת 98' תביעה של שני חיילים בריטים לשעבר שדרשו פיצויים בגין בעיות בריאות שלטענתם נגרמו להם לאחר שהיו עדים לניסויים גרעיניים באי חג המולד. התביעה נדחתה לאחר שהם לא הצליחו להוכיח כי משרד ההגנה הסתיר מסמכים בנושא.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully