וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שריפה במרכז החלל הרוסי: אבד קשר עם 4 לוויינים צבאיים

10.5.2001 / 19:38

מפקד "דיוויזית החלל" הרוסית: ניסינו לפנות למרכז בקרה אחר, אולם הקשר לא חודש; מומחים: הציוד הישן עשוי לגרום לאזעקת שווא שתתריע על שיגור טילים ותגרום למלחמת עולם

ניסיונות קדחתניים ברוסיה לחדש את הקשר עם ארבעה לוויינים צבאיים, לאחר ששריפה פרצה במרכז הבקרה של סוכנות החלל וגרמה להפסקת הקשר עמם. דיווחים ממוסקבה מספרים כי צוותי הכיבוי הצליחו להשתלט על האש רק אחר הצהריים לאחר 12 שעות בהן השתוללה האש.

מפקד "דיוויזית החלל" הרוסית, הגנרל אנטולי פרמינוב, אמר כי אנשיו עושים מאמצים עליונים בניסיון לחדש את הקשר עם הלוויינים. הרוסים ניסו לפנות למרכז בקרה אחר, אולם לפי שעה לא חודש הקשר. בכירים בצבא הרוסי מתעקשים לשדר "עסקים כרגיל", אך נראה כי התקלה מדאיגה ומביכה מאוד את הקרמלין.

הלהבות פרצו בחדר המחשבים של המרכז והתפשטו במהירות לשאר חלקי הבניין. המפקדה ממוקמת בעיר סרפוקוב, 200 ק"מ מדרום-מזרח למוסקבה. לפי שעה אין דיווח על נפגעים. הגנרל פרמינוב אמר כי הקודים הסודיים, תוכנות המחשב וציוד רב אחר חולצו ממרכז הבקרה ללא פגע. צוותי כיבוי ממוסקבה הגיעו למקום ולאחר שעות של מאבק בלהבות כיבו את האש.

מאז התפרקה ברית המועצות נאלץ מרכז החלל הרוסי להשתמש בציוד רעוע ומיושן בניסיון, כמעט נואש, להמשיך את המירוץ לחלל מול ארצות הברית. מומחים הזהירו כבר בעבר כי הציוד הישן בו משתמשים הרוסים יביא לאסון. להערכת המומחים מערכת הלוויינים הרוסית נמצאת לפני קריסה ועלולה להתריע בטעות מפני התקפת טילים של המערב, דבר שעלול לסחוף את כדור הארץ למלחמת עולם שלישית.

מומחה רוסי צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר שלמעלה מ-70 אחוזים מלווייני הצבא - 130 במספר - עומדים בפני סוף חייהם המבצעיים. רק לפני מספר חודשים איבדו במרכז החלל הרוסי את הקשר עם תחנת החלל "מיר", שבינתיים כבר הוחזרה לכדור הארץ, ורק לאחר ניסיונות ארוכים חודש הקשר וניתן היה להמשיך את המאמצים להחדירה לאטמוספירה.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully