וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין: "בזק הצילה אותנו מהכבלים"

גיא הדס

10.5.2001 / 17:34

בראיון ל-TheMarker.com אומר שר התקשורת כי יש מקום לבחון מחדש את עניין הבעלויות הצולבות

"אנחנו נמצאים בפתחה של המהפכה השנייה בשוק התקשורת הישראלי, מהפכה שבה תפקידו של משרד התקשורת יהיה לקבוע את כללי המשחק החדשים של עולם התקשורת שמשתנה כל הזמן. הקיץ הקרוב מהווה את המעבר בין המהפכה הראשונה שעסקה בפתיחת השוק לתחרות, למהפכה השנייה", כך אמר היום שר התקשורת, ראובן ריבלין, בראיון ל-TheMarker.com.

ריבלין אומר כי הוא רצה לכהן במשרד המשפטים, אולם "ראש הממשלה ייעד אותי מלכתחילה למשרד התקשורת. לא עזר לי שרציתי ובסופו של דבר הגעתי לפה". יחד עם זאת, ריבלין נראה דווקא מרוצה מתפקידו החדש והוא חדור אמונה שהוא יוכל לפתור את הפלונטרים שנוצרו בשוק התקשורת הישראלי.

חודשיים הספיקו לריבלין להבין כי שוק התקשורת הוא דינמי במיוחד, הוא תלוי בטכנולוגיות המתפתחות ובגחמות הציבור ומעורבים בו גורמי כוח רבים וכסף גדול. אולם מעל הכל, ריבלין יודע ששוק התקשורת תלוי בפקידים כאלה ואחרים, שלטענתו אינם מעוניינים תמיד להכריע במחלוקות סבוכות ולא פועלים בנחישות מספיקה לדבריו בפתיחת השוק לתחרות.

מר ריבלין, אמרת שתפקיד משרד התקשורת יהיה לקבוע את כללי המשחק של עולם התקשורת, כיצד הוא יבצע זאת?

הדבר המרכזי בעולם התקשורת יהיה תחרות, ואני אשאף שתהיה תחרות אמיתית בכל מקום אפשרי. בתחום התוכן, למשל, היום ישנה מחשבה כאילו רשות השידור תממן עצמה מאגרה, הכבלים מדמי מנוי והערוץ השני מפרסומות. אני חושב שיש לפעול כך שכל גוף שידור יוכל לממן את עצמו בכל דרך שהוא יחפוץ בה, הכבלים יוכלו לשדר פרסומות ללא הגבלה, ואם הערוץ השני ירצה לגבות תשלום עבור שידוריו, שיעשה זאת.

"אנחנו נדאג שתהיה תחרות פתוחה לגמרי, שבה החזקים יצליחו, אולם נשמור גם שהתחרות תהיה שווה לכל והוגנת ולא נערב בה פוליטיקה. במצב הקיים היום הסדרת שוק התקשורת כולל גם התערבות מסוימת בצד התוכן, כלומר על משרד התקשורת לדאוג ליצירת הפקות מקור, שלא היו נעשות אם לא היתה חובה כזאת".

ומה לגבי שינויים בתוך משרד התקשורת?

"כרגע ישנה יוזמה לאיחוד גופי הפיקוח השונים על השידורים. אנחנו רוצים להקים מעין ברית של הגופים הקיימים היום: המועצה לשידורי כבלים ולוויין והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. זאת תהיה מועצה אחת לרדיו ולטלוויזיה מסחרית כשהערוץ הראשון ישאר פוליטי ויעבור ממפלגה למפלגה".

למה לא לחבר בעצם גם את רשות השידור לגוף המאוחד?

"צריך להמשיך להחזיק את הערוץ הראשון בצורה זו. צריך להמשיך ולהזרים לו כספים ולא לפגוע בו. הערוץ צריך להתקיים כערוץ ייעודי ולא להתחרות בערוצים המסחריים. מי שחשב פעם שיש להתאימו כך שיתחרה בהם - טעה. הוא צריך לפנות לפלחי אוכלוסייה מאוד מצומצמים, 4% פה 4% שם ולא יותר. צריך שתהיה בו תעודה, ומחזות, ואופרות, דברים שלא קיימים בערוצים המסחריים".

האם אתה שוקל להפוך את משרד התקשורת בהמשך לרשות תקשורת בדומה ל-FCC האמריקאי?

אמרו לי פה במשרד התקשורת שה-FCC הוא לאו דווקא דוגמה טובה כל כך, אולם בהחלט ייתכן שגם תחום הטלקומוניקציה יאוחד לתוך הגוף המרכזי, ובראשו יעמוד שר התקשורת. היום 10% מפעילות המשרד פונה לכיוון הסדרת השידורים ו-90% לתחום הטלקומוניקציה. אולם, תשומת הלב הציבורית היא בדיוק הפוכה, 90% לשידורים ו-10% לטלקומוניקציה. גם בתחום הטלקומוניקציה מעורבים רוב המחלוקות והוא מעניין מאוד את בעלי המאה".

ומה באמת לגביהם?

"נצטרך לבחון מחדש את עניין הבעלויות הצולבות ולראות אם בעל המאה יוכל להמשיך להיות גם בעל הדעה. ייתכן שנצטרך להתאים את תחום הבעלויות הצולבות לשינויים בשוק, ולהיות יותר ליברליים בעניין, אולם חשוב שיישארו ברורים ושיפעלו לפיהם".

אתה תמכת בגדלת חלקה של בזק בחברת הלוויין, למרות טענות של הכבלים לפגיעה בתחרות.

"הלוויין הוא ווינר, אני אומר לך ואני מאמין בזה. אם בזק לא היתה משקיעה אז הוא היה פועל תחת כונס נכסים, אבל היה ממשיך לפעול. אם לא היה את סיפור הבעלות הצולבת של זאבי בערוץ השני ובבזק, אז לא היו באים בכלל למשרד התקשורת לשאול אותו בעניין ובזק היתה עושה ככל הועלה על רוחה. הרגולטור לא יכול לעצור את בזק מלבצע מהלכים עסקיים לגיטימיים".

ואתה לא חושב שהמהלך יכול לפגוע בתחרות?

"בזק, שמזכירים כל הזמן את שמה בהקשר של פגיעה בתחרות, הצילה אותנו מהכבלים. הכבלים שבמשך שנים לא נתנו לנו שירות ראוי, החלו להתייחס לצרכן רק כשנכנסה חברת הלוויין, וזאת הדרך בה אני רואה את הדברים. הבעלים של הכבלים לא נמצאים שם כפילנטרופיה, אלא כדי להרוויח, והם רואים אופק ארוך טווח של הכנסות. כלומר, הכנסות שיהיו גם משירותים נוספים כמו אינטרנט מהיר".

בעניין הפרטת בזק, מה דעתך לכניסת גורמים פיננסיים במקום מפעילי תקשורת מהעולם?

"מה חשוב יותר, עצם ההפרטה ורצון המדינה לא לשלוט בבזק או המחיר שיתקבל? מדינת ישראל הולכת על אסטרטגיה של הפרטה ולא על טקטיקה של מחיר. ההפרטה היא עניין של אידיאולוגיה, ועצירה בגלל מצב שוק זה לא לעניין. יש סכנה כי אם בזק תירכש על ידי גורם פננסי, הוא יפרק אותה לפרוסות. אני מעוניין, לעומת זאת, שבזק תוכל להמשיך ולהעניק שירות אוניברסלי (כל שירותי התקשורת לכל המעוניין במחיר שווה - ג.ה)".

האם תדרוש שירות אונירבסלי גם מהחברות שמתחרות בבזק?

"טענת בזק כי היא מופלית מכיוון שהיא תהיה החברה היחידה שתחויב בשירות אוניברסלי היא נכונה. אולם, ניתן למצוא לכך פיתרון על ידי תשלום "כופר", על ידי גופי התקשורת החדשים שלא יהיו מעוניינים להעניק שירות אוניברסלי לבזק.

"חברות התקשורת החדשות מבקשות לא לשרת את המגזר הפרטי אלא רק את המגזר העסקי באזורים בהם הן יפעלו. בזק מחויבת, לעומת, זאת לספק שירותי תקשורת בכל הארץ ובתנאים שווים לכלל אזרחי ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully