וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלינטון מבקר את בוש: "נחוץ שיתוף פעולה עם סין"

10.5.2001 / 15:24

"כשהייתי נשיא, הקדשתי הרבה זמן ואנרגיה בבניית יחסים חיוביים עם סין", אמר לאחר שנפגש אתמול עם נשיא סין; הוסיף: "החיבור עם סין הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח יציבות"


נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, מותח ביקורת על מדיניותו של מחליפו בתפקיד, ג'ורג' בוש, ואומר כי "שיתוף פעולה תקין" עם המדינה הקומוניסטית הוא המפתח להבטחת יציבות ושגשוג באסיה.

"כשהייתי נשיא, הקדשתי הרבה זמן ואנרגיה בבניית יחסים חיוביים עם סין", אמר קלינטון לכמה מאות מאנשי הקהילה העסקית בהונג קונג. לדבריו, תמיד יהיו "קשיים וטלטלות ביחסינו (עם סין), אך "החיבור עם סין הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח יציבות".

מאז כניסתו של ממשל בוש לבית הלבן ידעו יחסי ארצות הברית-סין בעיקר מורדות. היחסים הפכו פושרים והמתח גבר על רקע חילוקי דעות קשים בין וושינגטון לבייג'ינג. החזקת אנשי צוות מטוס הביון האמריקאי משך 24 ימים בסין והמשך קרקועו של המטוס עד היום, כמו גם התמיכה שהבטיח ממשל בוש לטייוואן, אויבתה של סין, העכירו את היחסים ההדדיים.

בעקבות המחלוקות הורה בוש על בחינה מחדש של יחסי הממשל האמריקאי עם סין. קודם לכן, הוא נאלץ להתנצל על מותו של טייס הקרב הסיני בהתנגשות עם מטוס הביון, ועל נחיתת המטוס האמריקאי ללא אישור על אדמת סין. שני הצדדים מנהלים עדיין משא ומתן על החזרת מטוס הביון האמריקאי לארצות הברית.

"העולם יהיה מקום טוב יותר אם נשתף פעולה"


קלינטון הזכיר בנאומו בפני אנשי העסקים תקרית דיפלומטית ביחסים עם סין, שאירעה בתקופת כהונתו. "התאונה הנוראית בה מטוסים אמריקאיים הפציצו את השגרירות הסינית בבלגרד, היא משהו שאני עדיין מצר עליו מעומק לבי", אמר הנשיא לשעבר. ההפצצה התרחשה בעת תקיפת נאט"ו את הכוחות הסרבים בבלקן. כמו כן, קלינטון הזניק אז שתי נושאות מטוסים למים הטריטוריאליים הסמוכים לטייוואן, במחוז בו ערך הצבא הסיני תמרונים.

קלינטון הזהיר את הבית הלבן, שלא לנקוט בעמדה קשוחה ולהתעמת עם המדינה הקומוניסטית. הוא אמר: "הדבר החשוב... הוא לא להניח שהיחסים מטיבם הם של אויבים, אלא תחת זאת לקחת את מה שאנו יודעים שהוא נכון. שהעולם יהיה מקום טוב יותר בעוד 50 שנים אם נשתף פעולה, אם נעבוד יחד".

בעוד הממשל הרפובליקני שומר על מרחק מבירת סין, קלינטון נועד אמש לפגישה בת ארבע שעות עם נשיא המדינה, ז'יאנג זמין, בשולי הכינוס העסקי. שני האישים הדגישו בפגישה את חשיבות הקירבה בין שתי המדינות. בשל היחסים המתוחים בין וושינגטון לבייג'ינג, לא פורסמו תמונות מהפגישה ביניהם.

אחד ההישגים המשמעותיים של ממשל קלינטון היה צירוף סין לארגון הסחר העולמי והידוק היחסים עם המדינה. קלינטון ציין כי השלמת כניסתה של המדינה לארגון הסחר העולמי היא נחוצה במועד הקרוב ביותר.

ביקורו האחרון של הנשיא לשעבר בסין היה בחודש יוני 1998. הוא היה הנשיא האמריקאי הראשון לבקר בבייג'ינג מאז רצח הסטודנטים בהפגנות מחאה בכיכר טייננמן בבייג'ינג ב-1989, שהעיב על יחסי שתי המדינות.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully