וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דלק, כסף וגאווה לאומית

10.5.2001 / 14:25

אלה הם עיקרי המצע השמרני לקראת הבחירות בבריטניה בחודש הבא; מפלגת הלייבור ממשיכה להוביל בסקרים בפער של 17 עד 24 אחוזים; השמרנים: ראש הממשלה בלייר מתחמק מעימות טלוויזיוני


מפלגת השמרנים הבריטית תעמיד במרכז מערכת הבחירות את הקיצוץ במיסים והזהות הלאומית הבריטית. המפלגה פירסמה היום את מצע המפלגה לקראת יום הבוחר הבריטי ב-7 ביולי, על רקע סקרים המנבאים לה תבוסה, מול מפלגתו של ראש הממשלה טוני בלייר, הלייבור.

יו"ר האופוזיציה ומנהיג השמרנים, וויליאם הייג, הוא הראשון לפרסם את המצע ולירות את יריית הפתיחה האידיאולוגית של מערכת הבחירות בחוברת מהודרת בת 48 עמודים. הוא מבטיח קיצוץ במיסים, תעריפי דלק זולים יותר והגנה על הריבונות הבריטית. "זה הכסף של האנשים, לא הכסף של הממשלה", סיכם שר האוצר בממשלת הצללים (העוקבת אחר פעילות ממשלת בריטניה) השמרנית, מייקל פורטילו, את הגישה העומדת בבסיס המצע.

בשאלת האיחוד האירופי ושיתוף הפעולה עם היבשת, מתחייבים השמרנים "לטפח ולהגן על העצמאות הבריטית, לשמר את הפאונד (לירה שטרלינג) ולגונן על הפרלמנט מפני התערבות של האיחוד האירופי. השמרנים ממקדים את הביקורת כלפי ממשלת בלייר בנכונות לוותר על המטבע הבריטי הלאומי, לטובת המטבע היבשתי (אירו). הלייבור מבטיחה לערוך משאל עם בנושא האירו מול הפאונד.

מומחי הסקרים של המפלגה השמרנית איתרו את נושא המיסוי כאחד מנקודות העוצמה שלה. השמרנים (המכונים "טורים") מאשימים את הלייבור בכפיית "מיסים מוסווים" בארבע שנות שלטון. הם מבטיחים תוכנית לקיצוץ מיסים בהיקף של 8 מיליארד ליש"ט (כ-12 מיליארד דולר) בתוך שלוש שנים. הלייבור אמרה על התוכנית כי אינה במסגרת האפשרויות.

המצע השמרני מבקש לנצל גם את אי שביעות הרצון של ציבור הבוחרים ממחירי הדלק הגבוהים, שהביאה למחאות והפגנות ברחבי הממלכה בשנה שעברה. הייג ומפלגתו מבטיחים להוזיל את מחירי הדלק בכ-8 אחוזים.

הסקרים ממשיכים לחייך לבלייר


בתוך כך התפרסמו היום שני סקרים המאשרים את מגמת היתרון הניכר שלה זוכה מפלגת השלטון. בסקר עבור העיתון השמרני "טיימס", שנערך לאחר הכרזתו של בלייר על הקדמת הבחירות, זכתה מפלגת הלייבור בתמיכה של 54 אחוזים. השמרנים בסקר זכו ל-30 אחוזי תמיכה והמפלגה הליברל-דמוקרטית ל-13 אחוזים.

סקר גאלופ עבור "דיילי טלגרף" מעודד קצת יותר עבור השמרנים. לפי הסקר, הם מפגרים אחר מפלגתו של בלייר ב-17 אחוזים - עם 32 אחוזים לשמרנים, לעומת 49 אחוזים ללייבור. גם בסקר זה זכתה המפלגה הליברל-דמוקרטית בתמיכה של 13 אחוזים. שאר המשיבים בשני הסקרים הביעו תמיכה במפלגות הקטנות - ובראשן המפלגה הליברל-דמוקרטית והמפלגות הבדלניות (המפלגה הסקוטית הלאומית ו"פלייד סימרו" הוולשית).

בעקבות הסקרים הלא מחמיאים החליטה השמרנית להפשיל שרוולים. בכירי המפלגה ודובריה הנמרצים האשימו את בלייר בהתחמקות מעימות טלוויזיוני מול מנהיג השמרנים הייג. כמו כן הם שבו ותקפו אתמול את בלייר על כך שהכריז על עריכת הבחירות בביקור בבית ספר לבנות בלונדון, ולא כנהוג, ממעון ראש הממשלה, ברחוב דאונינג 10 בלונדון. הם טענו שהיה בכך משום "ניצול רגשי" של בנות בית הספר.


טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully