וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ערן גורן: "אין שחר לשמועות על סכסוכים בהנהלת נשואה זנקס"

10.5.2001 / 9:40

מאת כתב "הארץ"

המחצית השנייה של 2000 היתה קשה לחברת ההשקעות נשואה זנקס , אך נראה שבכך לא תמו צרותיה. התוצאות לרבעון הראשון של 2001 עדיין לא פורסמו, אך כבר עתה ברור כי מגמת ההפסדים בחברה תימשך. כמו שחקניות אחרות בענף גם נשואה זנקס, שמקור הכנסותיה נובע בעיקר מעמלות ומניהול נכסים בשוק ההון, היא הנפגעת העיקרית מהצניחה במחזורי הפעילות.

על רקע קשיים אלה, החליט המנכ"ל המשותף של נשואה זנקס, אלי נחום, לפרוש מניהול החברה. מנכ"ל נשואה, ערן גורן, אמר אתמול כי פרישתו של נחום היא חלק מתהליך טבעי ואינה מרמזת על בעיות בהנהלת החברה. לדבריו, נחום יוסיף לשמש יועץ חיצוני לחברה ובשלב זה לא ימונה לו מחליף.

"לשמועות על סכסוכים בהנהלה אין שחר", אומר גורן. "אלי הוא חבר שלי, רציתי שימשיך לעבוד ואני מצטער על עזיבתו", הוסיף.

בשבועיים האחרונים החליטה נשואה זנקס לפטר כמה מהעובדים. לדברי גורן, הקיצוצים בחברה נעשו עקב המצב הקשה בשוק ההון, וציין כי הפגיעה בחברה בשל כך תהיה קטנה. לדבריו, העובדים שפוטרו לא עסקו בתחומי הפעילות העיקריים של החברה ונשואה השתדלה לקצץ ב"שומן". החברה ביקשה להימנע ככל האפשר מפגיעה בשיתוף הפעולה עם בנק ההשקעות האמריקאי פייפר ג'פרי ועם קומרצבנק הגרמני.

"כל המתחרות של נשואה נקטו מהלכים דומים. יש חברות שפיטרו עובדים בצורה מסיווית, אך פיטורים אלה לא זכו לתהודה משום שמדובר בחברות פרטיות", הוסיף גורן. לדבריו, העובדים בנשואה מקבלים את שכרם לפי אחוזים מהמכירות, ולפיכך ירדו משכורותיהם בצורה חדה. גם משכורתו של גורן ירדה ביותר מ-50%. ב-2000 הסתכמה עלות שכרו של גורן בכמיליון שקל.

נשואה התחילה את 2000 בצורה טובה. הבורסות בניו יורק ובתל אביב פרחו והחברה צמחה עמן. הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2000 הסתכמו ב-14 מיליון שקל והרווח הנקי הסתכם ב-6 מיליון שקל. מחיר מנייתה קפץ במאות אחוזים.

גם הדיבורים על השקעות במסחר אלקטרוני ובחברות אינטרנט ערבו לאוזני המשקיעים. ואולם מאז תחילת הנפילות בבורסה בניו יורק במארס 2000, צנחו גם רווחי נשואה. תוצאות הרבעון השני היו מאוזנות וברבעונים השלישי והרביעי הפסידה החברה 6.5 ו-9 מיליון שקל בהתאמה. מאז השיא במארס 2000, ירדו מניות נשואה ב-75%.

בינואר 2000 רכשה נשואה יחד עם שותפים את חברת לבלב אחזקות. שלד בורסאי ריק מתוכן שנהפך לפוינט ונצ'ר קפיטל אינווסטמנט. נשואה הודיעה כי בכוונתה להפוך את פוינט לחברת השקעות שתתמקד בחברות אינטרנט תוך התמחות במסחר אלקטרוני. באותו יום זינקו מניות פוינט ב-400%, ובתוך ימים אחדים היא נסחרה לפי שווי שוק של יותר מ-12 מיליון דולר, לאחר שהשלימה עלייה של 1,300%. מאז ימים עליזים אלה נשחקו מניות פיונט ביותר מ-90% ובחודש שעבר החליט דירקטוריון פוינט להקפיא את פעילותה ולהחזירה ל"ארון השלדים" של הבורסה. הרפתקאה זו עלתה לנשואה כ-2 מיליון שקל.

מיזם אינטרנט נוסף שהקימה נשואה ב-2000 היה אינסיידר. המיזם נועד לספק שירותי ברוקרג' מקוונים למשקיעים ישראלים. לאחר שהמיזם לא הצליח ורק הוזרמו לו מזומנים, החליטו בנשואה לסגור אותו ולבצע מחיקה של 1.5 מיליון שקל בדו"חות 2000. בנשואה מאמינים כי סגירת אינסיידר היתה במקומה, שכן המיזם חייב הקצאת כוח אדם מוכשר וכסף רב. בחברה הבינו שלא ניתן לגייס הון נוסף והעדיפו לסגור את אינסיידר כשעוד ניתן היה לעמוד בתשלום משכורות ופיצויים.

לדברי גורן, הכנסות החברה ברבעון הראשון של 2001 מושפעות בעיקר מהיקף הפעילות בשוק ההון. צניחת מחזורי המסחר בחודשים הראשונים של השנה בהשוואה לסוף 2000 מצביעה על תנאי שוק קשים ביותר לחברה. "שוק ההנפקות מת והחברה עוסקת כיום בעיקר בגיוסי הון פרטיים, מיזוגים ורכישות", הוסיף גורן.

לדבריו, היזמים חוששים למכור את החברות שהקימו כי המחיר נראה להם נמוך מדי, והקונים מחכים לירידות נוספות. לפיכך, בכל עסקה מושקע יותר מאמץ וזמן הביצוע מתארך. גורן מסביר כי נשואה זנקס נמצאת כעת בעמדת המתנה לקראת גאות בשוק המניות ב-2001.

הוא משוכנע כי הבורסה תחזור לעלות עוד השנה. שוק האג"ח והריביות השקליות כבר לא נותנים לציבור תשואה של %18 כמו בעבר. כדי להגיע לתשואה הרצויה, ייאלץ הציבור להשקיע כרבע מהתיק שלו במניות. להערכתו, הירידה בריבית השקלית רק תחזק מגמה זו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully