וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסיוע להתנחלויות יקוצץ ביותר מחצי

10.5.2001 / 7:36

הסכום המקורי עמד על 1.5 מיליארד שקלים ועורר את זעם הממשל האמריקאי; הסכום המעודכן: כ-600 מיליון שקלים; מזכיר הממשלה: בנוגע לביטחון אזרחים - לא נתחשב בגורמים זרים

בסוף השבוע שעבר הודיע ראש הממשלה אריאל שרון כי תקציב ההתנחלויות לתגבור נושאי הרווחה והביטחון יעמוד על כמיליארד וחצי שקלים. אולם בגלי צה"ל נחשף היום כי התקציב קוצץ משמעותית, בהוראת ראש הממשלה, ויעמוד על 600 מיליון שקלים בלבד.

התוכנית המקורית, שנקראה "התוכנית להחזרת שגרת החיים", כללה תוספת מיליארד וחצי שקלים: שליש מהתקציב חדש ושני שליש מתקציבים קיימים של משרדי הממשלה השונים. היחס בין מקורות התקציב נשאר כשהיה, אך הסכום הכולל יעמוד על 600 מיליון שקלים, שיוזרמו במהלך שלוש השנים הבאות.

הסיבות לקיצוץ עשויות להיות הלחץ האמריקאי הכבד, שהחל מאז נודע על התוכנית להזרמת הכסף להתנחלויות. בראשית השבוע הודיעה ארה"ב כי תדרוש מישראל הסברים לגבי כספים אלה, והגדירה את ההתנחלויות כפרובוקציה.

בלשכת רוה"מ מכחישים שהקיצוץ הוא כניעה ללחץ האמריקאי. לדבריהם, הוחלט על הקיצוץ עוד לפני הלחץ האמריקאי. בגלי צה"ל נמסר עוד כי בלשכת רוה"מ שקלו להפוך את ההתנחלויות לישובי קו עימות, ועל ידי כך להזרים אליהם תקציבים רבים, אולם אז הובע החשש שרוב הארץ תוגדר כקו עימות, והתוכנית נגנזה.

מזכיר הממשלה, גדעון סער, אמר בתגובה כי הוא אינו מוכן לאשר כי הסכום שיוקצה להתנחלויות הוא 600 מיליון שקלים. "אין הצעת החלטה, אלו סכומים המופרכים מהאוויר. ההתנחלויות יקבלו כל מה שדרוש כדי לקיים חיים נורמלים בתנאים הקשים שהם חיים בהם". סער הוסיף כי "היו גורמים שונים, מעבר לים, שחשבו בטעות שיש כאן רצון לתנופת התנחלויות חדשה, ולא זו הכוונה. אך בכל מה שנוגע לביטחון וחיים של אזרחים ישראלים, הממשלה תעשה ללא קשר לעמדה של גורם בינלאומי, ואני מאמין שכשהאמריקאים יראו במה מדובר לא תהיה התנגדות". לדבריו, בימים הקרובים תסתיים עבודת המטה בנושא, והצעת ההחלטה תובא בפני הממשלה בעוד כעשרה ימים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully