וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: מניות השבבים והאינטרנט שלחו את הנאסד"ק לירידה של 1.9%; הרמוניק זינקה ב-38% בעקבות חוזה חדש

ירמי קפלן

9.5.2001 / 23:41

אכזבה מסיסקו ואזהרת רווח של נשונל סמיקונדקטורס היו גורמי הפיסימיות העיקריים; צ'ק פוינט ירדה ב-5.6%; בקווב התממשה ב-16.4%; אלדין ירדה 12% עקב חיתוך מחיר יעד

אתמול היתה זו הציפייה להפתעה טובה מצד סיסקו , ששלחה את הנאסד"ק לעליות, היום היתה זו התבדות הציפייה מענקית ציוד התקשורת שגרמה למשקיעים המאוכזבים לשלוח את מדד מניות הטכנולוגיה לירידה של 1.9% לרמה של 2,156 נקודות. בנוסף לסיסקו ולמגזר התקשורת, חוו גם מגזרי השבבים והאינטרנט יום גרוע כפי שהראו מדדיהם, ה- SOXXוה-GIN, שירדו שניהם ב-3.4%.

מדד הדאו ג'ונס הצליח לשמור על שיעור ירידה מתון של 0.2% לרמה של 10,866 נקודות, בזכות הודעתו של הקונצרן הענק, ג'נרל אלקטריק (סימול:GE), שיעמוד השנה בחלק העליון של טווח תחזית הרווחים שלו.

סיסקו איכזבה כאשר דיווחה על הפסד נקי של לא פחות מ-2.69 מיליארד דולר, לעומת רווח נקי של 641 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסדים נובעים בעיקר ממחיקות מלאי שהצטבר במחסניה של החברה, עקב החולשה בשוקי התקשורת. סיסקו גם דיווחה לראשונה בתולדותיה על ירידה בהכנסות.

גם דברי מנכ"ל סיסקו, ג'ון צ'יימברס, לא בדיוק עודדו את המשקיעים. המנכ"ל סיפר כי הרבעון היה קשה מהצפוי, וכי להערכתו מגזר התקשורת כולו, שעשוי להגיע לתחתית ברבעון-שניים הקרובים, צפוי אולי להתאושש במהלך 2002.

אל מבשרי הרעה הצטרפה גם ענקית השבבים נשונל סמיקונדקטור (סימול: NSM), שפירסמה אזהרת רווח שנייה בשלושה חודשים, בעקבות ירידה חזקה בשיעור ההזמנות, והצטברות מלאים. נשונל, שלה שלוחה גם בישראל, הודיעה גם כי היא עומדת לפטר 10% מכוח העבודה שלה, כ-1,100 מאנשיה.

בי.וי.אר מערכות צנחה 19% אחרי עלייה של 116% מאז אמצע אפריל

הישראליות נסחרו היום במגמה מעורבת עם נטייה לירידות שערים, אך המניה שעיניינה ביותר היום, עם מחזור מסחר גבוה פי 8 מהממוצע, היא דווקא זו שניצבה בראש רשימת העולות. הרמוניק , יצרנית ציוד התקשורת לתשתית אופטית וכבלים המחזיקה שני מרכזי פיתוח בישראל, זינקה ב-38.2% למחיר של 8.1 דולרים, והשלימה עלייה של 115% מאז סוף אפריל.

את הרקע המיידי לזינוק סיפקה הודעת הרמוניק שחברת קוקס קומיוניקיישנס (סימול COX) בחרה בחבילת הפתרונות האופטיים שלה לתמיכה בשדרוגי מערכות בארה"ב, עבור יותר מ-800 אלף לקוחות. בנוסף הודיעה החברה על השקת מוצר חדש בשם GIGALigh, המאחד את פתרונות האתרנט של הרמוניק עם יכולות ה-DWDM של שוק המטרו.

מניות נוספות שבלטו בעליות היום הן תרו , שהוסיפה 8% למחיר של 53.7 דולר, ולוול 8 שעלתה ב-4.8% למחיר של 4.4 דולרים בציפייה לפרסום דו"חותיה לרבעון הראשון, היום אחרי המסחר.

מלבד צ'ק פוינט , שירדה היום ב-5.6% למחיר של 63.9 דולר, ובכך מחקה את העלייה שרשמה אתמול, בלטו היום במימושי רווחים דווקא מניות של חברות קטנות שהוסיפו שיעורים אסטרונומיים לערכן בימים האחרונים, בדרך כלל על רקע פרסום דו"חות כספיים.

כך מניית בי.וי.אר מערכות צנחה היום ב-19% למחיר של 1.8 דולר, לאחר שמאז אמצע אפריל ועד אתמול רשמה עלייה של 116%. מניית בקווב , שביומיים האחרונים הוסיפה 65% לערכה, התממשה היום ב-16.4% ונסגרה במחיר של 2.8 דולרים.

המגמה הזו איפיינה גם את מניית אורביט אפ.אר (סימול ORFR) הקטנה שאיבדה היום 13.9% למחיר של 1.6 דולר, לאחר שהוסיפה כמעט 80% למחירה בשלושת ימי המסחר האחרונים. וכך גם רדוויו , שירדה היום ב-7% למחיר של 1.1 דולר, לאחר שהוסיפה 100% בחמישה ימי מסחר.

גם מניית אלדין , שלאו דווקא בלטה לאחרונה בעליות, הציגה היום ירידה של 11.9% למחיר של 3.3 דולרים, בתגובה לכך שקרדן השקעות הון הוריד את מחיר היעד שלה מ-5.48 דולרים ל-4.95 דולרים.

האנליסטים של קרדן ביקרו את השקעה של אלדין בשנה שעברה, בשיעור של ארבעה מליוני דולרים, בקרן ההון סיכון של חברת תמיר פישמן, ואת ההתחייבות שלה להשקיע 6 מיליון נוספים. בקרדן הגדירו את הצעד כשגיאה של אלדין, ותרמו לסנטימנט השלילי שאיפיין את המסחר במניה היום.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully