וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"הלינץ' ברמאללה מחוויר לעומת הלינץ' שעשו בילדים"

9.5.2001 / 17:30

אמרו גורמים בצה"ל שמצאו את גופותיהם של יוסי אישרן וקובי מנדל, בני 14, במערה סמוך ליישוב תקוע; ממצאים בשטח מעידים על התעללות קשה בגופות; צה"ל עצר מספר חשודים פלסטינים

"הלינץ' ברמאללה מחוויר לעומת הלינץ' שבוצע בנערים", כך אומרים היום גורמים בכירים בצה"ל שמצאו את שני הנערים שנרצחו היום במערת חריטון, סמוך ליישוב תקוע. ממצאי החקירה עולה כי יוסי אישרן וקובי מנדל, שניהם בני 14, נרצחו כבר אתמול. הנערים, תושבי תקוע, נעדרו מבתיהם מאז אתמול, הבוקר נמצאו גופותיהם במרחק כמה מאות מטרים מהיישוב, כשעליהן סימני אלימות קשים. הם נרצחו באכזריות, תוך שימוש באבנים ובסכינים. "הרוצחים התעללו בגופות", אמרו הגורמים.

קצינים שהשתתפו בחיפושים אחר הנערים הודו כי המראות שנגלו לעיניהם במערה היו קשים מנשוא. "הרוצחים רוצצו את ראשי הילדים באבנים, טבלו את ידיהם בדם ומרחו את קירות המערה בדם. ברור לנו שהם הגיעו למקום לחפש קורבן, ראו את הילדים ורצחו אותם", אמרו הקצינים. מן הממצאים הקשים שהתגלו במקום עולה כי הרוצחים נשארו במערה עוד זמן רב לאחר הרצח.

החוקרים מעריכים כי הרצח בוצע על ידי פלסטינים, ולא תוכנן מראש. "כלי הנשק המאולתרים, סכינים ואבנים, מראים כי ככל הנראה מישהו נתקל בנערים והחליט לרצוח אותם, אולי רועים או גנבים", אמרו.

מסע הלוויה של הנערים יצא מתקוע אחר הצהריים. בצומת גוש עציון ישאו הספדים לזיכרם. משם ימשיך מסע הלוויה של קובי מנדל לכפר עציון שם ייטמן. בשעה 18:00 ייטמן בהר המנוחות בירושלים חברו יוסף אישרן.

הנערים לא הגיעו אתמול לבית הספר ויצאו לטיול באזור, משבוששו לשוב לביתם, סיפרו חבריהם כי ניסו להניא אותם מלצאת לטיול בו נרצחו, אך לא הצליחו. לאחר שהנערים לא חזרו לבתיהם הם הוכרזו כנעדרים וכוחות גדולים של משטרה וצבא החלו בסריקות במהלך הלילה והבוקר באזור מדבר יהודה. בשטח נמצאו תרמיליהם של הנערים ובהם כריכים ושתייה. "הם נרצח לפני שהפסיקו לאכול את הצידה שהכינו לדרך", אמר גורם ביטחוני המעורב בחקירה.

מקורות פלסטינים טוענים כי כוחות הביטחון הישראלים נכנסו היום לתחנת משטרה פלסטינית ליד תקוע ועצרו שם שלושה תושבי חברון. בגלי צה"ל דווח כי הפלסטינים אומרים שהשלושה הודו בגניבת העזים שבוצעה בתקוע. הלילה נגנבו מתקוע 100 עזים, וכעת נבדק האם יש קשר בין האירועים.

מוקדם יותר אמרו הפלסטינים כי כוחות הביטחון של ישראל עצרו 15 פלסטינים באזור תקוע בחשד למעורבות ברצח יוסף אשרן וקובי מנדל. יאסר ערפאת אמר בצהריים כי הפלסטינים אינם יכולים להשלים עם חדירת צה"ל לתחומי הרשות. לדברי יו"ר הרשות הפלסטינית "זו הסלמה חמורה ומסוכנת". ערפאת נמנע מלגנות את הרצח.


ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי המתנחלים הם הגיבורים הגדולים של זמננו. "עמידת גבורה כזו איננה זכורה לי שנים ארוכות. אנשי יש"ע עומדים בחזית ועמידתם מאפשרת לנו לשמור על מדינת ישראל. יש לי הערכה רבה לפעילותם", אמר שרון. ראש הממשלה התייעצות ביטחונית בלשכתו בכנסת בהשתתפות הרמטכ"ל שאול מופז.

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר בצהריים שכוחות הביטחון יעשו הכול כדי ללכוד את מבצעי הרצח בתקוע ואת שולחיהם. לדבריו ממשלת ישראל תעשה מאמץ שלא לפגוע באזרחים פלסטינים חפים מפשע: "כולם זועקים על הילדה, שהלב כואב עם הילדה הזאת בת ה-4 חודשים, אבל הבוקר רצחו, רצחו! שני נערים בני 14, רצחו! בסקילת אבנים, סקלו אותם במשך שעה, שני נערים בני 14".

ליברמן: מדובר בקניבלים

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר הבוקר בתגובה לרצח שני הנערים כי "הרצח המחריד מהווה הסלמה נוספת בפעילויות הטרור והאלימות של הפלסטינים נגד אוכלוסיה אזרחית". שרון תובע מהרשות הפלסטינית להפסיק לאלתר את הטרור וההסתה הארסית נגד ישראל, כדבריו, בכלי התקשורת הפלסטיניים. עוד אמר שרון כי הוא לא רואה יותר בערפאת פרטנר.

ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, מזהיר בצהריים, שאם צה"ל לא יגיב על הרצח, עלולים מתנחלים לקחת את החוק לידיים.
"הפתיל קצר מאוד וצריך לזכור שיאסר ערפאת הוא רוצח שאחראי למותם של שני הנערים", אמר גולדשטיין.

שר התשתיות אביגדור ליברמן (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו) אמר בתגובה לפיגוע, כי "אנו מתמודדים מול חבורת קניבלים שאין להם שום דבר קדוש". ליברמן, המתגורר בהתנחלות נוקדים, הסמוכה לתקוע, הוסיף בראיון לגלי צה"ל כי "יש לנו שתי ברירות: או להיכנע או להילחם".

מועצת יש"ע הגיבה בחריפות על רצח הנערים מתקוע. "קצנו בדברי התנחומים של ממשלות ישראל השונות. אנחנו דורשים מראש הממשלה להכיר בעובדה שערפאת הוא אויב ולא פרטנר למשא ומתן מדיני. כל זמן שהממשלה תכיר ברשות הפלסטינית בפיקודו של ערפאת כישות מדינית, ולא תגדיר אותה כארגון הטרור הגדול בעולם שיש להביא לקריסתו - יהודים חפים מפשע ישלמו על כך בחייהם", מסרה מועצת יש"ע.

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, האשים ברצח את ההסתה בתקשורת הפלסטינית. הוא אמר לקול ישראל כי היא מלבה את השנאה בקרב הפלסטינים.

שרת החינוך, לימור לבנת, הורתה לבתי הספר בשטחים להקפיד ולבדוק כל מקרה של היעדרות תלמיד מהלימודים, לאור המצב הבטחוני הקשה. לבנת האשימה גם היא את ערפאת ברצח הנערים, שהוא תוצאה, לדבריה, של ההסתה היומיומית שהוא מנהל נגד ישראל.

ברשות הפלסטינית אומרים, שאנשיה מתנגדים לפגיעה באזרחים, אך המתנחלים והחיילים עדיין מהוים מטרה לגיטימית לתנועת הפתח'.
פלסטינים המתגוררים באזור תקוע, טוענים, שמתנחלים ידו לעברם אבנים לאחר מציאת גופות שני הנערים.

חבר הקבינט הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי הרשות שוללת כל הרג של אזרחים. עריקאת הוסיף כי חובה על שני הצדדים להשיב את תהליך השלום למסלולו.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully