וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סאיטקס הפסידה ברבעון הראשון 9.6 מ' ד' בגין השקעתה בקריאו

אלי דניאל

9.5.2001 / 16:05

הפסד נוסף של מיליון דולר נוצר בשל דילול ההחזקות בקריאו; אפריון וג'מטקס צפויות להתחיל ולרשום מכירות ראשונות במהלך המחצית השנייה של השנה

מועד פרסום התוצאות הרבעוניות של חברת סאיטקס , אשר הציגה גידול נאה של כ-21% בהכנסותיה בהשוואה לרבעון המקביל, הינו הזמן המתאים לבדוק את מצבן של החברות הנמצאות בתיק ההשקעות של החברה.

החזקתה העיקרית של סאיטקס היא חברת הדפוס הקנדית, קריאו, בה מחזיקה סאיטקס בכ-27.1% מהמניות, לאחר שבשנת 2000 הושלם מיזוגה של חטיבת הקדם דפוס של סאיטקס אל תוך קריאו.

בחינת העסקה, בנקודת זמן זו, מעלה כי בהנהלת סאיטקס סבורים שהמיזוג עם קריאו היה נכון ומתחייב, וכראיה לכך מציינים בהנהלת סאיטקס את השיפור המתמשך בתוצאותיה של קריאו.

קריאו רשמה ברבעון הראשון (פיסקלי) של 2001, אשר הסתיים ביום ה-31 בדצמבר 2000, הכנסות של כ-170 מיליון דולר, ורווחים מתואמים של 10 מיליון דולר. על פי התאמה לכללי ה-US GAAP, רשמה סאיטקס ברבעון הראשון של השנה הפסד הון של 9.6 מיליון דולר כתוצאה מהשקעתה בקריאו.

בנוסף, סאיטקס הפסידה מיליון דולר כתוצאה מדילול החזקותיה בקריאו, בגין מימוש אופציות במחיר הנמוך מהמחיר אותו שילמה החברה, והפסד זה נרשם בדו"חות סאיטקס כהוצאה.

כמו כן, ברבעון השני (פיסקלי) שהסתיים ביום ה-31 במארס 2001, דיווחה קריאו על הכנסות בסך של 173 מיליון דולר ורווחים מתואמים של 12.8 מיליון דולר (לפי התאמות לכלל ה-US GAAP קריאו רשמה ברבעון זה הפסד של 8.9 מיליון דולר). תוצאות אלה של קריאו יכללו בתוצאות הרבעון השני של סאיטקס.

אפריון גייסה 10.7 מיליון דולר ברבעון הראשון


השקעתה של סאיטקס בקריאו עד היום מסתכמת בכ-417 מיליון דולר, בעוד ששווי השוק של קריאו עומד כיום על כ-953 מיליון דולר (כלומר, שווי מניות קריאו שבידי סאיטקס עומד על כ-258 מיליון דולר).

ובאשר להשקעותיה הנוספות של סאיטקס:
אפריון דיגיטל (Aprion Digital) - אפריון מפתחת טכנולוגיות מבוססות הזרקת דיו ומערכות הדפסה למגוון אפליקציות, כאשר מערכת ההדפסה של החברה נמצאת כבר בשלב הבטא (שלב בו מצויה מערכת הדפוס אצל הלקוח המבצע בדיקות הפעלה בפועל של המערכת, ומוסר את הערותיו באשר לביצועיה. אם הלקוח שבע רצון מתפקוד מערכת הדפוס הוא רוכש אותה ומשאירה אצלו).

במהלך הרבעון הראשון של השנה גייסה החברה 10.7 מיליון דולר, בנוסף לסכום בסך של 5 מיליון דולר אשר גויס ברבעון הקודם, משותפים אסטרטגיים ומבעלי המניות העיקריים באפריון. לאחר ביצוע הגיוס האמור, ירד שיעור החזקותיה של סאיטקס באפריון ל-10.3%, כאשר באפשרות החברה להגדיל את החזקותיה לשיעור העולה על 40% ממניותיה, במידה ותבחר לממש את האופציות שבידיה.

עד היום השקיעה סאיטקס באפריון סך של 738 אלף דולר (ההשקעה באפריון מוצגת בספרי סאיטקס לפי עלות הנכסים - חטיבת מוצרי הדפוס המתקדמים - שהעבירה סאיטקס לאפריון).

ג'מטקס אינק ג'ט פרינטינג (Jemtex Ink Jet) - ג'מטקס עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות דפוס דיגיטליות מבוססות הזרקת דיו לתעשיית הטקסטיל. במהלך הרבעון הראשון של שנת 2001 נשלחה המערכת הראשונה לשלב בטא. סאיטקס מחזיקה ב-35.9% ממניות החברה כאשר ניתנה לה האופציה להגדיל את שיעור החזקותיה בג'מטקס ל-51%. עד היום השקיעה סאיטקס בג'מטקס סך של 5.4 מיליון דולר.

רילטיימאימג' (RealTimeImage) - רילטיימאימג' מפתחת טכנולוגיית זמן אמת, המספקת יישומי הגהה מרחוק (יישומים מקוונים) עבור קהיליות האמנות הגרפית וההדמיה הרפואית. במהלך הרבעון הראשון של השנה הודיעה ריילטיימאימג' כי חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת אימאיישן (Imation) לפיתוח טכנולוגיית הגהה וירטואלית לשוק הדפוס בצבע.

מפרק לפרינטלייף.קום ומחיקת כל ההשקעה בויו


במהלך הרבעון הראשון המשיכה החברה במכירותיה לפלח האמנות הגרפית, ובמקביל היא מכרה את המערכת הראשונה לתחום ההדמיה הרפואית מרחוק, מכירה שבוצעה באמצעות קודאק מדיקל, שהינה השותפה האסטרטגית של החברה בתחום זה. סאיטקס מחזיקה ב-15.9% ממניות החברה, ועד היום השקיעה סאיטקס בחברה סך של 5.3 מיליון דולר.

אקס.אמ.פאי (XMPie) - אקס.אמ.פאי מפתחת פתרונות תוכנה לתחום השיווק הממוקד. במהלך הרבעון הראשון של 2001 גייסה החברה 3.5 מיליון דולר מקרן ההון סיכון ג'רוזלם ונצ'ר פרטנרס (JVP) לפי שווי שוק של 8 מיליון דולר לאחר הכסף. סאיטקס מחזיקה ב-19.4% ממניות החברה, ועד היום השקיעה סאיטקס בחברה סך של 500 אלף דולר.

בסך הכל, בהנהלת סאיטקס מציינים כי מצבן של החברות שנסקרו לעיל הוא טוב, מי יותר ומי פחות, כאשר אפריון וג'מטקס צפויות להתחיל ולרשום מכירות ראשונות, לאחר סיום שלב הבטא, במהלך המחצית השנייה של 2001. כמו כן, בסאיטקס מוסיפים כי החברות הנמנות על תיק ההשקעה של סאיטקס, עתידות להמשיך ולבצע גיוסי הון נוספים.

עם זאת, לסאיטקס היו גם מספר כשלונות בתקופה האחרונה. כך למשל, לחברת פרינטלייף.קום (PrintLife.com) מונה מפרק, היות והחברה לא הצליחה לגייס הון נוסף למימון פעילותה (סאיטקס מחקה את השקעתה בחברה).

באשר לחברת ויו (Vio), אשר עסקה בהספקת יישומי אינטרנט (ASP) לתעשיית הדפוס, וקמה כמיזם משותף לסאיטקס ולבריטיש טלקום, הרי שגם מצבה לא שפר. סאיטקס דיווחה ברבעון הרביעי של שנת 2000 על חתימת הסכם עקרונות למכירת החברה להנהלתה, אולם ההסכם לא מומש. כתוצאה מכך, הודיעה ויו ל-60 עובדיה, וכן לספקיה וללקוחותיה, על כוונתה לסגור את פעילותה בעוד מספר חודשים. במהלך הרבעון הרביעי מחקה סאיטקס את כל השקעתה בויו, ובסך הכל הפסידה סאיטקס בגין השקעה זו סך של כ-30 מיליון דולר.

בנוסף, לאחרונה סגרה סאיטקס גם את מיזם קאראט, אשר הוקם בשיתוף עם KBA הגרמנית, שמטרתו היתה יצירת מכונת דפוס אופסט ייחודית, בה פלטות הדפוס מיוצרות על תוף המכונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully