וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית הדין להגבלים אילץ את "מעריב" לחשוף את נתוני התפוצה שלו בפני "ידיעות אחרונות"

8.5.2001 / 8:25

"מעריב" טען כי מדובר בסוד מסחרי, ואולם ביה"ד קבע כי לא ניתן לקיים הליך משפטי הוגן בערעורה של "ידיעות" על הכרזתה כמונופול, מבלי להעביר לרשותה את הנתונים שעל יסודם ניתנה ההחלטה

מאת אסף ברגרפרוינד

בית הדין להגבלים עסקיים קבע לאחרונה כי על עיתון "מעריב" להעביר לידי בית הדין את נתוני התפוצה של העיתון. זאת, על מנת שיוכל להעבירם לעורכי הדין המייצגים את עיתון "ידיעות אחרונות", בערר שהגיש על החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים להכריז עליו כמונופול בתחום הספקת עיתונים בעברית.

ההחלטה ניתנה בניגוד לעמדת "מעריב", שטען כי מדובר בסוד מסחרי. ואולם בית הדין קבע כי לא ניתן לקיים הליך משפטי הוגן בערעורה של ידיעות על הכרזתה כמונופול, מבלי להעביר לרשותה את הנתונים שעל יסודם ניתנה ההחלטה.

החלטת בית הדין ניתנה במסגרת הליך מקדמי בערר של "ידיעות אחרונות", שמיוצג על ידי עוה"ד אילן סופר ועזגד שטרן ממשרד ש. הורוביץ. בדיון אמר נציג הממונה כי הוא מוכן להעביר ל"ידיעות אחרונות" את נתוני התפוצה של העיתונים היומיים בעברית, כפי שהועברו לידיו. זאת, בתנאי שכל מי שיגיעו הנתונים לידיו יחתום על כתב התחייבות לשמירתם בסוד.

הסכמת הממונה על ההגבלים להעביר את הנתונים לידי "ידיעות אחרונות" נבעה מכך שהנתונים הנוגעים לתפוצת העיתונים היו הבסיס העיקרי להכרזת הממונה על ידיעות כבעל מונופולין בתחום (מרכז למעלה ממחצית מכלל אספקת הנכסים בשוק העיתונות היומית בעברית).

מבין העיתונים שמסרו לממונה את נתוני התפוצה שלהם, רק "מעריב" התנגד להצגת הנתונים ל"ידיעות אחרונות", כשטיעונו העיקרי הוא שנתוני התפוצה שלו מהווים סוד מסחרי.

מתצהיר שהגיש מנהל "מעריב", רוני קליינפלד, עולה כי "מעריב" חושש שגילוי נתוני התפוצה שלו יזיק לו בתחום הפרסום. זאת, מכיוון שהשיקול העיקרי של מפרסמים לפרסם בעיתון מודעות פרסומת הוא שיקול התפוצה של העיתון. עקב הגילוי יוכל "ידיעות אחרונות" להעביר למפרסמים את נתוני התפוצה של "מעריב", ולקנות בכך יתרון על פניו.

בית הדין להגבלים החליט כי לא יהיה ניתן לקיים הליך משפטי הוגן בלי לאפשר ל"ידיעות אחרונות" לעיין בנתוני התפוצה של "מעריב". בית הדין קבע כי הוא לא שוכנע שקיים חשש שנתוני התפוצה של "מעריב" יפורסמו על ידי אנשי "ידיעות אחרונות". עוד מציין בית הדין כי מדובר בנתוני הפצה מ-99', שספק אם יש להם כיום עוד משמעות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully