וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל נגד נעמת: מצדיק קידום הסא"ל שהתעלל נפשית בחיילות

תמר נהרי

7.5.2001 / 14:49

תוך 30 יום יתקיים דיון בבג"צ בדרישת נעמת לבטל את קידומו של סא"ל בארי נגדו הוגשו 11 תלונת על התעללות נפשית בחיילות; בארי נכנס לתפקידו היום למרות הדרישה לעכב את המינוי

בג"צ דחה אתמול את בקשתה של נעמת להוציא צו ביניים דחוף לעיכוב כניסתו של סא"ל ירון בארי לתפקיד קצין השלישות של פיקוד צפון תוך קידומו לדרגת אל"מ. הדיון בעתירה יתקיים בתוך 30 יום בפני הרכב של שלושה שופטים.

כפי שפורסם אתמול בוואלה! חדשות, אמור בארי לקבל היום קידום, למרות שצוות בירור מיוחד של צה"ל הכיר לאחרונה באמינות טענותיהן של שש חיילות שהיו תחת פיקודו, ולפיהן התעלל בהן בארי נפשית. בעקבות כך בארי ננזף ונמנע מינויו למפקד בית הספר לשלישות. חמש תלונות נוספות של חיילות, חלקן קצינות ותיקות של צה"ל שהגיעו מאז תום הבירור לנעמת, הוספו לעתירה.

מדובר צה"ל נמסר היום בתגובה לדברים כי: "המינוי אושר על ידי שר הביטחון והרמטכ"ל. מדובר במינוי ראוי, שהתקבל לאחר שנלקחו כל השיקולים הרלוונטיים. הרמטכ"ל נסמך בעניין זה גם על המלצותיו של צוות מפקדים בכיר, עמו נמנים המשפטנים תא"ל פרופסור ישי בר ותא"ל רחל דולב. תשובה מנומקת ומפורטת תינתן במסגרת התגובה לעתירה בבג"צ".

בתוך כך שוגר היום לרמטכ"ל מכתב חריף החתום בידי "15 קצינות צה"ל שנפגעו פגיעה בלתי הפיכה משפלותו האכזרית ומיחסו המבזה והסקסיסטי של סא"ל ירון בארי". המכתב נושא את הכותרת "כבוד האדם בצה"ל – לגברים בלבד", ממשיך ומאשים את הרמטכ"ל "על כבוד האדם שלנו שנרמס, על הססמאות היפות שהפרחת לאויר והן ריקות מתוכן, על שקולנו מעולם לא נשמע באזני אף בעל דרגה, כולל אותך".

המכתב ממשיך ושואל "האם אחוות הלוחמים, שאינה מפקירה פצוע בשטח, מתייחסת רק לפוגע? האם היא כוללת את 15 הקצינות שנרמסו תחת רגליו הכבדות?" המכתב חותם במשפט "במעשיך ובהחלטותיך אלה, הכשרת את הקרקע מחדש לשוב ולפגוע בנשים".
.

ביזוי, הפחדה ואיומים

בעתירה נטען כי מחומר התלונות שהגיעו לנעמת "עולה תמונה קשה של השפלה, ביזוי, הפחדה ואיומים" מצדו של בארי כלפי פקודותיו. ההטרדות כללו "צרחות, אמירות משפילות בדבר רמתן ומצבן הנפשי של החיילות ששללו את יכולתן לתפקד בעבודה על שום היותן נשים נשואות ואימהות". חלק ניכר מהתלונות הגיעו מקצינות ותיקות בצבא הקבע, המשרתות שנים ארוכות בתפקידים בכירים.

החיילות המתלוננות תיארו, בין השאר, טלפונים אובססיביים מצד בארי בשעות לא שגרתיות ובסופי שבוע, וכן צעקות, ביזוי והשפלה לעיני פקודיהן. כך, למשל, מוזכרות בתלונות הערות כגון: "את אישה נשואה ואמא לילדים, לכן את לא מסוגלת להצליח בתפקידך", או: "אני עם נשים נשואות לא יכול לנהל את העניינים".

בעתירה מודגש, כי התפקיד אליו אמור בארי להתמנות מחר הוא "תפקיד בכיר ביותר בחיל השלישות, אשר אמון על טיפוח המשאבים האנושיים בפיקוד צפון כולו, ואשר מתוקפו יהיה בארי ממונה על חיילות אשר העזו והתלוננו נגדו. יוצא אפוא, כי בארי ימונה לתפקיד על אף החשש הממשי לפגיעה במתלוננות שימשיכו לשרת תחתיו, ולניצול לרעה של כוחו כמפקד".

ועדת הבדיקה כשלה בתפקידה

ביוני 99' מונתה ועדת חקירה לבדיקת תלונותיהן של שש חיילות וקצינות כנגד בארי. ועדת החקירה לא מצאה בסיס לתלונותיהן. בעתירת נעמת פורטו הפגמים כביכול שנמצאו בתפקוד הוועדה. בין היתר, נטען כי לעריכת החקירה הוקצבו יומיים בלבד, וכי נראה שראש ועדת החקירה לא היתה אוטונומית בתפקודה, כיוון שהיתה בדרגתו של בארי, ושירתה עמו באותו פיקוד ובאותו החיל. בנוסף נטען כי לא היו לה הכשרה או ניסיון כלשהם בניהול חקירה על התעללות נפשית, וכי ממצאי הוועדה היוו פגיעה שלא כדין בשמן הטוב של המתלוננות.

בשל הביקורת הקשה כלפי ועדת החקירה נבדקו התלונות שוב על ידי צוות בירור מיוחד באפריל השנה. הצוות מצא בסיס לטענות, והמליץ לנזוף בבארי ולמנוע את מינויו לתפקיד מפקד בית הספר לשלישות, כדי לא לתת לו תפקיד הקשור בחניכה של קצינים צעירים שיש בו את מרכיב הדוגמא האישית, כלשון העתירה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully