וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אירופה - המדינה שבדרך

7.5.2001 / 12:04

הצעתו של קנצלר גרמניה לכונן ממשל פדרלי אירופי עומדת במרכז כינוס המפלגה הסוציאליסטית האירופית;בראש המתנגדים להצעה: צרפת ובריטניה; פרס ייצג את מפלגת העבודה הישראלית

המפלגה הסוציאליסטית האירופית מתכנסת היום בברלין כדי לדון בהצעתו של קנצלר גרמניה, ג'רהרד שרדר, בדבר הקמת מדינה אירופית פדרלית, לה מתנגדת צרפת בחריפות. בכינוס של המפלגה הסוציאליסטית האירופית, שייארך יומיים, ישתתף גם שר החוץ, שמעון פרס, בביקור הראשון שלו בבירת גרמניה מאז הצטרפותו לממשלת שרון.

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית האירופית, רודולף שרפינג, אמר בנושא: "ככל שאירופה תצליח בהתכנסות, כך היא תצליח יותר כשחקנית בינלאומית". שרפינג, המכהן כשר ההגנה הגרמני, אמר כי 20 החברים מ-15 מדינות האיחוד האירופי, מקפריסין ומנורבגיה, ינסו להגדיר פעילויות משותפות בעתיד אירופה במטרה לגבש הצהרה משותפת. מפלגת העבודה הישראלית, שתיוצג על ידי פרס, היא אחת מארבע המשקיפות בכינוס, שאינן חברות באיחוד האירופי.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית, בהנהגתו של שרדר, הציעה חזון מהפכני של אירופה עתידית, הכולל ארגון מחדש של מוסדות השלטון באיחוד האירופי. לפי הצעת הטיוטה שהוגשה, תוקם ממשלה אירופית מרכזית עם שני בתי פרלמנט וסמכויות נרחבות. שרדר, שמוביל את ההצעה, מקווה להפוך את הנהלת האיחוד המורכבת מנציגים ממונים, לממשלה נבחרת כחוק.

כמו כן הוא מציע להפוך את מועצת השרים, המורכבת משרי מדינות האיחוד האירופי, למועצה עליונה של 626 חברי פרלמנט אירופי, שכוחם יגדל, בייחוד בנושאים תקציביים. הצעותיו של שרדר לא זכו עד כה להיענות רבה מצד המדינות החברות באיחוד האירופי. ראש ממשלת בלגיה, גאי ורהפוסטדט, המכהן כעת כנשיא התורן של האיחוד האירופי, הביע תמיכה מלאה בחזונו של שרדר. תמיכה מסוייגת נשמעה גם מצד לוקסמבורג והסוציאליסטים בהולנד.

בפריס מתנגדים, בלונדון מסתייגים

ואולם, המדינות החזקות באיחוד האירופי, ובהן בריטניה וצרפת, הביעו התנגדות נחרצת להצעת ברלין - אותה העלה לראשונה שר החוץ הגרמני, יודקה פישר, במאי 2000. השר לענייני אירופה בממשלת צרפת, פייר מוסקוביצ'י, אמר בשבוע שעבר בראיון לתחנת רדיו מקומית: "אני מאמין שאנחנו צריכים להתקדם עוד הרבה עד האיחוד, אך באותו זמן אנו יכולים לכבד את המוסדות הבין-ממשלתיים, מועצת השרים".

בלונדון נהגו בזהירות עם ההצעה. השמרנים הביעו התנגדות גורפת, ואמרו כי התוכנית תפגע בבריטניה. ראש הממשלה, טוני בלייר, העדיף שלא להגיע לכינוס הדן בנושא השנוי במחלוקת. פרשנים בבריטניה מעריכים כי הוא מבקש להימנע מלהסתבך בשאלה, חודש בדיוק לפני שהאזרחים הבריטים נקראים לקלפי לבחירות כלליות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully