וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוריה: ביקור היסטורי ראשון של אפיפיור במסגד

6.5.2001 / 21:20

האפיפיור ביקר היום ,לראשונה, בתוך מסגד בזמן ביקורו בסוריה; מול 50 אלף מאמינים קרא האפיפיור לשלום באזור; הביקור אומנם מוגדר כדתי, אולם המצב הפוליטי הופך לנושא העיקרי בו

האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, ביקר היום אחר הצהריים ביקור היסטורי במסגד אומיה בדמשק. בכך היה לכס הקדוש הראשון שנכנס אי פעם לתוך מסגד מוסלמי. המסגד בו ביקר הינה מקום קדוש למוסלמים בן 3,000 שנה לערך.

מוקדם יותר קרא האפיפיור יוחנן פאולוס השני בנאומו במיסת יום ראשון, ליהודים, מוסלמים ונוצרים במזרח התיכון לנקוט פעולות אמיצות כדי להביא את השלום לאזור.

"בארץ הקודש, נוצרים, מוסלמים ויהודים צריכים לעבוד יחד כדי להביא ללא דיחוי בו יכובדו זכויותיהם הלגיטימיות של כל בני האדם, והם יוכלו לחיות בשלום ובהבנה", אמר הכס הקדוש. מול 50,000 מאמינים נלהבים, המשיך האפיפיור ואמר: "כל בני עמכם, ללא הבדלי עדה, צריכים להמשיך ללא לאות את מאמציהם לבנות חברה שתאופיין באחווה, צדק וסולידריות". למרות שהביקור מוגדר כדתי, האפיפיור צועד בעקבותיו של הקדוש סנט גוהן, שאת שמו לקח בעת שהפך לאפיפיור, הפך המצב הפוליטי באזור לנושא העיקרי של המסע.

כבר בנאום שנשא בשדה התעופה התייחס האפיפיור לקונפליקט היהודי-ערבי וקרא לישראל לפעול לפי החוק הבינלאומי ולא לספח שטחים כבושים. הנשיא אסד תקף בחריפות את ישראל והשווה את הישראלים בני זמננו ליהודים שרדפו את ישו לפני אלפיים שנה בירושלים. אסד המשיך והשווה את סבלם של הפלסטינים לסבלו של ישו מידי היהודים, וביקש מהאפיפיור להתייצב לימין הפלסטינים ולהגן עליהם. אסד גם האשים את היהודים בבגידה בנביא מוחמד ובנסיונות להורגו. בסיום נאומו חזר נשיא סוריה על עמדתו כי על ישראל להחזיר את כל האדמות שכבשה בשנת 1967.

מחר יבקר האפיפיור בקוניטרה, העיר הסורית שנכבשה בשנת 1967 על ידי ישראל והוחרבה. כחלק מההסכמים בין ישראל לסוריה הוחזרה קוניטרה לידי הסורים. הם השאירו אותה בחורבנה כסמל, לטענתם, לדרך בה ישראל מתייחסת לרכושם של אויביה. ישראל ניסתה למנוע את ביקורו של האפיפיור בקוניטרה, אך ללא הצלחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully