וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אורן מוסט: "עמלת היתר בין הפרסומאים ואמצעי המדיה מעלה חשש להסדר כובל"

רוני קורן-דינר

6.5.2001 / 11:48

הנהלת איגוד המפרסמים תקבל חוות דעת משפטית בנושא; מוסט הוסיף כי אם יימשך המצב, תשקל הגשת תלונה לממונה על ההגבלים העסקיים

אורן מוסט, יו"ר איגוד המפרסמים והמשנה למנכ"ל סלקום, שלח היום מכתב לחברי האיגוד ובו הוא מודיע על פנייתו לקבלת חוות דעת משפטית בעניין עמלת היתר ("סופר קומישן") הנהוגה בין הפרסומאים לערוצי המדיה.

מוסט מעריך כי לאור הגידול הגובר בערוצי המדיה בימים אלה, הוא צופה כי העיתונים, הרדיו, שילוט החוצות ושאר ערוצי הפרסום ישאפו לשמר את חלקם בתמהיל הפרסום וייאלצו לפעול באופן הרבה יותר אגרסיווי ושיווקי כדי להשיג את יעדיהם.

"כל מפרסם שואף להגיע לאפקטיוויות מירבית בניצול משאביו היקרים המושקעים בפרסום", כותב מוסט, "והעמלות המשולמות לפרסומאים הן חלק בלתי נפרד מההשקעות בפרסום. איגוד המפרסמים דוגל בתגמול הוגן לפרסומאי, שהינו חלק מרכזי ובלתי נפרד מהצוות השיווקי של המפרסם, וראוי שיתוגמל בהתאם".

מוסט מציין כי האיגוד מכיר בעמלה שהמפרסם משלם לפרסומאי עבור שירותיו, ומציין כי ברוב המקרים מקבל הפרסומאי גם עמלת יתר מכל מדיה על בסיס סך הפרסום שהוא מייצר עבורה בקרב כל לקוחותיו. מוסט קובע כי "עמלת היתר היא כסף של המפרסם, אך הוא אינו יודע מה שיעורה ואינו שותף לקביעתה ו/או לפירותיה. הנושא כולו אומנם שמור וחסוי, אך מדובר בסכומי כסף אגדתיים".

ההערכות בדבר שיעור עמלות היתר, על פי מוסט, הן 15%-10% בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונות, ועד 40%-30% בשילוט חוצות, "וכשעוגת הפרסום כולה היא בסדר גודל של מיליארד דולר בשנה, הרי שגם בהערכה שמרנית וצנועה מדובר בעמלות יתר בשיעור של 100 מיליון שקל לפחות".

מוסט מצהיר כי הוא אינו מחווה את דעתו מהו גובה העמלה הראוי, אולם טוען כי כל תנאי ההתקשרות בין המפרסם, הפרסומאי וערוץ המדיה חייבים להיות גלויים, פתוחים ומוסכמים על שלושת הצדדים.

לפיכך פנה מוסט לקבלת חוות דעת משפטית בנושא מעו"ד ראובן בכר, שותף במשרד פישר, בכר, חן ושות'. "מחוות הדעת עולה חשש לקיומו של הסדר כובל כתוצאה מעמלת היתר. אם יימשך המצב, נשקול הגשת תלונה בנושא עמלת היתר לממונה על הגבלים עסקיים", מסכם מוסט. הדברים יידונו בישיבת חברי איגוד המפרסמים ביום שלישי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully