וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כאלף איש חגגו את יום המריחואנה הבינלאומי בתל אביב

הלית לוי

5.5.2001 / 20:34

שוטרים סמויים עם מצלמות וידאו לא הפריעו לרחבי החיוך ואדומי העיניים; הרבה מוסיקה ואידיאולוגיה היו ב'פיקניק' של תנועת עלה ירוק; בשנה הבאה מתוכנן מצעד, אם יהיה להם כוח לצעוד

יום העצמאות של המריחאונה צוין היום בתל אביב, בעזרת הדשא של פארק הירקון. כ-1,000 איש, לטענת המארגנים, הגיעו לפארק משעות הצהריים למה שהוגדר כלא יותר מפיקניק.

תל אביב הצטרפה ל-130 ערים נוספות ביניהן ניו יורק, לונדון ואיך אפשר בלי 'הבירה' אמסטרדם, בהן מציינים את יום המריחאונה הבינלאומי. במדינות הליברליות יותר צויין האירוע במצעדים, אולם בארץ הסתפקו בפיקניק, בעיקר משום שהוא אינו דורש אישור משטרתי.

המשטרה הבטיחה, ולכאורה קיימה, שלא להיערך באופן מיוחד לקראת האירוע. מי שציפה לראות טבעת של כחולי מדים חמורי סבר שמח לגלות אחרת. אבל המשחק 'חפש את הסמוי' בהחלט הוביל למציאה של כמה, שאחד מהם הסתובב עם מצלמת וידאו והנציח את האירוע. יו"ר תנועת עלה ירוק, בועז וכטל, שיזם את הפיקניק, הציע לשוטרים לשכפל לו עותק מהקלטת למזכרת, אבל משטרת ישראל העדיפה שלא לשתף פעולה בשלב זה.

עננה ירוקה בהחלט עטפה את האירוע, גם הקססה בצבצה על מרבדי הלונגים והדשא. מעגל התופים ותקליטן מקומי סיפקו את ההופעה האומנותית. אנשי עלה ירוק עברו בין אדומי העיניים ורחבי החיוך, ואספו תרומות לצד שאריות פילטרים וגלידות, "לטובת אלו שאין להם כוח לקום אחרי הסיגריה".

"מספר האנשים שמעשנים גדל בהתמדה"

פיקניק המריחואנה התנהל בשלום ובשלווה אופייניים. לובשי השרוואלים, שוכני האוהלים, אנשי הג'ינס, הורים וילדיהם ואפילו השוטרים, (שלא ממש השתלבו), העבירו שעות של רביצה איכותית בין אנשי הג'אגלינג לבין המתופפים.

כפי שווכטל עצמו הבטיח, לא היה מדובר באירוע עישון המוני, למעשה נדמה היה כי מרבית המשתתפים העדיפו שלא לסמוך על היערכות המשטרה ולבוא מצוידים מהבית. אחת מהם ציינה שחבל שהאירוע לא נעשה בטבע, לדבריה פארק הירקון "עירוני מדי".

אבל וכטל מרוצה. מאז הוקמה עלה ירוק, גדל בהתמדה מספר האנשים שלוקחים חלק בפעילות שלה, מכל סוג שהוא. על פי נתונים רשמיים, חמישה אחוזים מכלל האוכלוסיה משתמשת בסמים קלים. לדעת וכטל, מדובר ביותר, וב"לפחות מיליון משתמשים". עבורו, הפיקניק הוא קודם כל חגיגה של תרבות אלטרנטיבית, "שחיה בהרמוניה גם עם המשטרה" ולא מנסה לשדל את עם ישראל להשתמש בסמים, אלא קודם להפסיק את הרדיפה אחרי מי שמעדיף לקנח בג'וינט ולא בוודקה, או בכדור צבעוני. וכטל: "אנחנו לא בעד לשדל, לא רוצים שילדים ונוער יעשנו סמים. אבל אנחנו קודם כל מדברים על הדה-לגיטמציה, על העובדות הלא נכונות, הלא מוכחות שמלמדים אותנו על הצמח הזה, קנביס, שהסיבה היחידה שהוא מוגדר כלא חוקי היא כלכלית. העובדות מדברות בעד עצמן, מספר האנשים שמשענים גדל בהתמדה, תוכניות המניעה לא עובדות, והרדיפה, למרות הכל נמשכת".

מעודדים מהאירוע היום, אומרים בעלה ירוק כי בשנה הבאה, לא יתקיים פיקניק, אלא מצעד 'גאווה ירוקה' כמו בערים אחרות. אבל אז עשוי וכטל להתמודד עם בעיה אחרת, למי אחרי הכל יהיה כוח לצעוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully