וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שביעות רצון בירושלים מדו"ח ועדת מיטשל לחקירת אינתיפאדת אל אקצה

5.5.2001 / 14:10

טיוטת הדו"ח שנמסרה אתמול מגדירה את ההתנחלויות כ"פרובוקציה"; לא מטילה את האחריות למהומות על שרון אך דורשת לצמצם את השימוש הישראלי בכוח; הדו"ח המלא - בעוד שבועיים


גורמים מדיניים בירושלים הביעו היום שביעות רצון מטיוטת דו"ח ועדת מיטשל לחקירת אירועי אינתיפאדת אל אקצה.

אתמול בצהריים הגיש שגריר ארה"ב בישראל, מרטין אינדיק, את דו"ח ועדת מיטשל לשר דני נווה. במקביל קיבל נציג הרשות הפלסטינית, יאסר עבד ראבו, את הדו"ח מקונסול ארה"ב במזרח ירושלים.

בעוד שבועיים יוגשו המסקנות הסופיות, עם תגובות הפלסטינים והישראלים.

מפרטים שפורסמו מתוך הטיוטה, עולה כי הוועדה לא ממליצה לשלוח כח בינ"ל לאזור, אלא בהסכמת שתי המדינות בדומה לכח שמוצב בשנים האחרונות בחברון.

חברי הוועדה, לא מטילים את האחריות לפריצת המהומות על אריאל שרון בעקבות ביקורו בהר הבית אולם, מציינים חברי הוועדה, צריך היה לצפות את תוצאות הביקור.

הוועדה דורשת הפסקה מוחלטת של ההתנחלויות אפילו לא בגדר "ריבוי טבעי". חברי הוועדה הגדירו את ההתנחלויות כ"פרובוקציה". הסנטור מיצ'ל ושני חברי הוועדה הנוספים מתחו ביקורת על השימוש המופרז בכח של ישראל שמשתמשת בכדורים מצופים בגומי ולא בכדורי גומי ומשתמשת בכח מופרז כדי לפזר הפגנות.

הוועדה לא מכריעה מהו הגורם לפריצת המהומות אך בהמלצותיה כותבים חברי הוועדה כי ערפאת חייב להפסיק את האלימות, ועל ישראל להעביר לרשות את הכספים אותם היא מחזיקה. הסעיף הבעייתי בהמלצות הוא זה הקובע שיש לחדש את המו"מ על פי ההסכמים וההבנות שהושגו. ממשלת שרון אינה מכירה בהבנות שהושגו בקמפ דיוויד ובטאבה בימי ממשלת ברק.

גורמים בירושלים מסרו היום כי הם שבעי רצון מכך שהדוח"ח מקבל עקרונית את עמדת ישראל כי תחילה יש להפסיק את האש ולחדש את שיתוף הפעולה הבטחוני ורק אחר כך לחזור לשולחן הדיונים המדיני. כמו כן מסרו אותם גורמים כי הדו"ח מקבל את עמדת ישראל כי עלייתו של אריאל שרון להר הבית אינה הגורם לפרוץ האינתיפאדה. עם זאת הגורמים הביעו הסתייגות חריפה מהמלצת הדו"ח להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

הדו"ח המלא יפורסם כאמור בעוד שבועיים לאחר תגובות שני הצדדים ואז יחליט נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש כיצד לנהוג בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully