וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלדין הצליחה לצמוח ב-4.4% מהרבעון הקודם על אף ההאטה בשוק

גתית פנקס

3.5.2001 / 16:58

הותירה מאחור את תחזית קרדן שוקי הון; למרות ההפסדים התפעוליים שצמחו מהרבעון הקודם, סמנכ"ל הכספים אינו מאמין שהחברה תעבור לתזרים מזומנים שלילי

"לאור החולשה בסקטור הטכנולוגיה וההאטה הנוכחית בשוק, אנחנו מרוצים מאוד מהצמיחה של המכירות שלנו ברחבי העולם ומההתקדמות הכוללת שלנו", כך אומר היום יו"ר ומנכ"ל חברת אלדין , ינקי מרגלית, בתגובה לתוצאות הכספיות לרבעון הראשון שפירסמה היום החברה.

החברה אומנם עדיין אינה מוכרת בהיקפים עצומים, אבל ניתן למצוא נקודת אור בכך שהיא הצליחה לצמוח בהשוואה לרבעונים המקביל והקודם, ועקפה את תחזיות האנליסטים. וכך, הכנסותיה של אלדין הסתכמו ב-12.3 מיליון דולר - עלייה של 4.8% מהכנסות הרבעון המקביל ושל 4.4% מהרבעון הרביעי של 2000.

אלדין הפסידה ברבעון 509 אלף דולר, או 4 סנטים בתרגום למניה (על בסיס דילול מלא). מדובר בהידרדרות משמעותית מהרבעון המקביל, אז הציגה רווח של 2.3 מיליון דולר או 20 סנט למניה, ואף גרוע מהתוצאות הרבעון הקודם, שהיו רווח של 2 סנט למניה (בנטרול הוצאות חד פעמיות).

עם זאת, בקרדן שוקי הון (לשעבר החברה המרכזית לניירות ערך) העריכו כי החברה תסיים את הרבעון הראשון עם הכנסות של 10.7 מיליון דולר ועם הפסד של 7 סנטים למניה, והחברה בהחלט עקפה תחזית זו.

שולי רווח גולמי גבוהים

אלדין עוסקת באבטחת מידע באינטרנט ובהגנה על תוכן דיגיטלי. מוצרי החברה כוללים את HASP ו-Hardlock, שהם מפתחות הגנה הנותנים למפתחים יכולות מגוונות בתחום הרישוי, האבטחה וההפצה של תוכנותיהם; את ה-Privilege, שהיא מערכת תוכנה לרישוי תוכנות; ה-eToken - מפתח אישי זעיר לזיהוי באינטרנט, וה-eSafe להגנה מפני ונדאלים, וירוסים והאקרים באינטרנט.

שולי הרווח הגולמי של אלדין הסתכמו ב-78% ברבעון הנוכחי, וזאת לעומת שולי רווח של 77% ברבעון הראשון של 2000. ההפסדים התפעוליים של החברה העמיקו והסתכמו ב-715 אלף דולר ברבעון הראשון לעומת הפסד תפעולי של 550 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2000.

ההפסד התפעולי של החברה כולל פחת והפחתות, ואינו בא לידי ביטוי בתזרים שלילי מפעילות שוטפת. "אין לנו תזרים מזומנים שלילי וגם לא יהיה לנו", אומר היום ארז רוזן, סמנכ"ל הכספים של החברה. "כל ההשקעות שלנו והצמיחה ממומנים מהתזרים האופרטיווי השוטף", הוא מסביר.

אלדין מתכוונת להגדיל את הסכמי המכירות

בבחינת ההוצאות של החברה, אלה שהופנו למחקר ופיתוח הסתכמו ב-24.2% מהמכירות או ב-3 מיליון דולר, והחברה אמורה השנה להוציא כ-10 מיליון דולר לתחום זה. "עד עכשיו השקענו במחקר ופיתוח בצורה מאסיווית", אומר רוזן, "וכעת אנחנו משקיעים בשיפור רשתות ההפצה שלנו. במקביל, אנחנו ממשיכים לעבוד קשה ולהגדיל את הסכמי המכירות שלנו אבל אנחנו לא גומרים לפתח ונחים", מסביר רוזן.

במהלך הרבעון חתמה אלדין על הסכמי הפצה חדשים ל-eSafe, בהם עם חברת IBM, עם חברת אלאסו האירופית, סייברטק מדרום קוריאה ויו-קי מהונג קונג. 30% מהכנסות החברה ברבעון הראשון נבעו מאזור ארה"ב, 49% נוספים מאירופה, 6% מישראל, 12% מאסיה פסיפיק וכ-3% משאר העולם (ברובריקה זו נכללות מדינות כמו ירדן ואחרות באזור אפריקה).

ומה לגבי המשבר? "לא לעולם חוסן", מודה רוזן. "הרגשנו את המשבר בתחילתו, אבל אני חושב שמה שעומד לטובתנו זה העובדה שהחברה מפוזרת בכל רחבי העולם, והמכירות מתבצעות באמצעות 50 מפיצים". רוזן מוסיף כי גם מחירם הזול יחסית של המוצרים, והעובדה כי מדובר באבטחה, גורמים לכך שהחברות אינן מקצצות בתקציבים אלה.

אלדין מתכוונת לבצע רכישות

את הרבעון סיימה אלדין כשבקופתה שוכנים 26.9 מיליון דולר. "את המזומנים אנחנו שמים בשלב זה בצד", אומר רוזן, "אנחנו חברה שנוצרה על ידי רכישות - ככה צמחנו מאז תחילת דרכנו - ואנחנו מתכוונים לעשות כן גם בעתיד, כדי לצמצם את זמן ההגעה שלנו לשוק עם מוצרים חדשים".

אם לא תבצע החברה פעילות השקעה מהותית, הרי שקופת המזומנים תשמש עבורה רשת ביטחון לשווי החברה. לא מכבר העריכו בקרדן כי קופת מזומנים זו אף תהיה יתרון אם אלדין עצמה תמצא עצמה במרכזו של תהליך רכישה, הפעם שלה.

אלדין אינה מוכנה לספק תחזית לגבי השנה כולה או לגבי הרבעון הבא. "אנחנו אוספים דולר לדולר, באמצעות מכירות של מיליוני פלאגים בעולם, ולכן קשה לנו לעשות צפי אינטלגנטי", אומר רוזן. בקרדן, מכל מקום, ציפו להכנסות של 47.7 מיליון דולר בשנת 2001 כולה, ולא מן הנמנע שתחזית זו תעודכן כלפי מעלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully