וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחזית הצמיחה בארה"ב קוצצה ל-1.7%

דפנה מאור

3.5.2001 / 15:38

התחזית של ה-OECD, שצופה האטה כלכלית נוספת; הבנק הפדרלי יצטרך להמשיך להוריד את הריבית כדי לעודד את הצמיחה; הכלכלה העולמית תצמח ב-2%

OECD (הארגון לשת"פ ופיתוח כלכלי) פירסם היום תחזית לפיה תצמח כלכלת ארה"ב השנה ב-1.7%. כמו כן צופה הארגון, המאגד את 30 המדינות המתועשות, כי הבנק הפדרלי של ארה"ב יקצץ את הריבית ב-1%-0.25% נוספים, בעוד שהבנק המרכזי של אירופה יוריד את הריבית בחצי אחוז.

עבור 30 המדינות החברות ב-OECD צפויה השנה צמיחה של 2%, לעומת תחזיות קודמות של 3.3%. ההאטה החמורה ביותר, כאמור, צפויה בארה"ב, בה נרשמה צמיחה של 5% ב-2000, וצפויה השנה צמיחה של 1.7%. משמעותה של התחזית הנוכחית היא החרפה בהאטה בארה"ב, שכן עבור הרבעון הראשון דווחו ביום שישי נתונים ראשוניים שהראו צמיחה בקצב של 2%. היא גם עומדת בניגוד למרבית התחזיות האחרות, הצופות התאוששות במהלך המחצית השנייה של 2001.

הסכנות לכלכלה האמריקאית נמשכות, הזהיר הדו"ח של OECD. הבעיה העיקרית היא חוסר האיזון הקיים באספקטים שונים של הכלכלה - רמת אשראי צרכני גבוהה, נפילות נוספות בשוקי המניות ביניהם. ההאטה בארה"ב מסכנת את הצמיחה בחלקים אחרים של העולם, ובעיקר בקרב שותפות הסחר שלה.

באירופה צפויה הצמיחה להאט ל-2.6%, לעומת תחזיות קודמות של 3.1%. צמיחה זו גבוהה מהתחזיות שפירסמה קרן המטבע הבינ"ל לפני שבוע. ההאטה המסתמנת בגוש היורו גרמה להפעלת לחצים רבים על הבנק המרכזי של אירופה (ECB) להוריד את הריבית, אולם עד כה נמנע הבנק מצעד זה בעקשנות רבה, בנימוק שסכנת האינפלציה עודנה קיימת.

כלכלת יפאן חזויה לצמוח ב-1% בלבד השנה, לעומת תחזיות קודמות לצמיחה של 2.3%.

עבור ההמשך יש ל-OECD בשורות חיוביות יותר: הכלכלה העולמית צפויה להתאושש ב-2002 ולהגביר את צמיחתה לקצב שנתי של 2.8%. זאת כמובן בהתבסס על ההנחה שנגידי הבנקים של ארה"ב ואירופה יעמדו בתחזיות ויורידו את הריבית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully