וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל טאואר: "השפל בתעשיית המוליכים למחצה צפוי ברבעון הבא"

הארץ

3.5.2001 / 8:37

מאת חן לינדמן

ד"ר יואב ניסן-כהן, מנכ"ל משותף ב"טאואר", צופה ירידה של 30% בהכנסות ברבעון השני של 2001. עד כה גייסה טאואר 300 מתוך 1,000 העובדים למפעל החדש במגדל העמק.

ההאטה בתעשיית המוליכים למחצה היא כבר בחזקת עובדה. ואולם, עד כמה היא מכאיבה - ניתן ללמוד מתוצאותיה של חברת טאואר סמיקונדקטור לרבעון הראשון של 2001. ברבעון זה היו הכנסות החברה 21.1 מיליון דולר - ירידה של 28% לעומת הרבעון הרביעי של 2000 וצמצום של 5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2000.

מנכ"ל משותף בטאואר, ד"ר יואב ניסן-כהן, העריך אתמול כי ההאטה העולמית בתעשיית המוליכים למחצה עמוקה למדי, ולכן הוא צופה צמצום נוסף של 30% בהכנסות ברבעון השני של 2001 לרמה של כ-15 מיליון דולר. כלומר, ניסן-כהן צופה כי בשני הרבעונים הראשונים של 2001 תרד ההכנסה הרבעוניות של טאואר בכמעט חצי.

ההאטה בתעשיית המוליכים נתנה את אותותיה גם ברווחיותה של טאואר. לראשונה מזה כמה רבעונים רשמה החברה הפסד בשורת הרווח הגולמי. מדובר

בהפסד של 1.7 מיליון דולר. למרות ירידה בהוצאות המחקר והפיתוח, ובהוצאות הנהלה ושיווק, הרי שהוצאות הקשורות למפעל השבבים FAB2 בהיקף של 1.9 מיליון דולר הביאו את טאואר להפסד של 7.1 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2001. זאת, לעומת רווח של 1.4 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2000 והפסד של 3.9 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2000.

"קשה להעריך מתי טאואר תחזור לרווחיות", אומר ניסן-כהן. לדבריו, עקב ההוצאות הכבדות הקשורות במפעל החדש ומצבו של שוק המוליכים למחצה, לא ברור באיזה רבעון תרשום החברה רווח.

הזרמת ההשקעות של השותפים האסטרטגיים של טאואר ניכרת בדו"חות החברה. אם לפני שנה סך המאזן של החברה היה 179 מיליון דולר, הרי שבסוף הרבעון הראשון של 2001 הוא הסתכם ב-327 מיליון דולר.

במבנה הפנימי של המאזן היו כמה שינויים, שהבולט בהם הוא היחס השוטף. היחס השוטף שיקף לפני שנה נכסים שוטפים הגדולים ב-28 מיליון דולר מההתחייבויות השוטפות. ברבעון בראשון של 2001 גדל ההפרש ל-106 מיליון דולר, בעיקר בגלל כניסת השקעות של מדינת ישראל ומשקיעים שונים בהיקף של 85 מיליון דולר.

טאואר החלה באחרונה בבניית מפעלה החדש ליד המפעל הקיים במגדל העמק. המפעל החדש המכונה "FAB2" יעסיק כ-1,000 עובדים ויספק בשיא תפוקתו 33 אלף פרוסות סיליקון בקוטר של 200 מ"מ בחודש. תפוקה השווה להכנסה שנתית של 700 מיליון דולר. לשם השוואה, הכנסות החברה ב-2000 הסתכמו ב-105 מיליון דולר. הכנסות אלה תלויות כמובן בתנאי השוק.

עלייה מחודשת בביקושים אחרי הקמת המפעל

ניסן-כהן סבור כי כאשר תושלם הקמתו של FAB2 יחווה שוק המוליכים למחצה עליה מחודשת בביקושים. "שיא השפל בתעשיית המוליכים למחצה צפוי ברבעון הבא", אומר ניסן-כהן, אך מתקשה להעריך מתי טאואר תחזור לרווחיות. "ב-40 השנים האחרונות פעל שוק המוליכים למחצה במחזוריות די קבועה, ולאחר שפל (כמו זה העובר על התעשייה כיום) מגיעות שנים של עלייה במכירות", אומר ניסן-כהן.

תהליכי הייצור המתקדמים בעובי של 0.18 מיקרון ומטה יתבססו על טכנולוגיית CMOS של טושיבה וטכנולוגיה שפותחה על ידי חברת סייפן הישראלית. ניסן-כהן מסביר כי הטכנולוגיה של סייפן מאפשרת מזעור של פי ארבעה של הזיכרונות שאותן מייצרת טאואר. "מזעור כל כך משמעותי מאפשר חיסכון בעלויות, או לחילופין מחיר גבוה יותר למוצר בעל צפיפות ויעילות גבוהים יותר", אומר ניסן-כהן.

המימון לפרויקט FAB2 מבוצע על ידי החברה לישראל (המחזיקה בכ-3% מטאואר), משקיעים פיננסיים נוספים, הלוואות בנקאיות ומענק ממדינת ישראל.

בניית המפעל צפויה להסתיים בתחילת 2002, וניסן-כהן מעריך כי ייצור השבבים במתקן החדש יחל באוקטובר 2002. התכנון המקורי של טאואר היה להתחיל בייצור כבר באמצע 2002, אך עיכובים שונים במהלך גיוס ההשקעות נדחה תאריך השקת פס הייצור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully