וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון הציע לפרס מו"מ מואץ לאחדות

12.7.2004 / 9:49

גלי צה"ל: יו"ר העבודה יכנס מחר את לשכת מפלגתו לאשר פתיחת הדיונים. השניים לא דנו בפגישה בחלוקת תיקים. מקורבי פרס: הוא ביקש משרון לבצע ההתנתקות בתיאום עם הפלסטינים

הסתיימה הפגישה שנערכה בבוקר בין יו"ר האופוזיציה, שמעון פרס, לבין ראש הממשלה, אריאל שרון בירושלים. הפגישה, שהתקיימה במעון ראש הממשלה נמשכה כשעה ורבע. פרס יצא מהפגישה מחוייך, אך סירב להשיב לשאלות. בגלי צה"ל דווח כי שרון הציע לפרס לפתוח במשא ומתן מהיר לצירוף העבודה לממשלה. לעומת זאת, גורם המקורב לשרון אמר לרויטרס כי המו"מ יימשך כחודש.

על פי מקורבי שני הצדדים הם לא דנו בחלוקת התיקים. פרס הודיע לשרון כי יכנס מחר את לשכת מפלגת העבודה כדי שתאשר את פתיחת המו"מ. לפני הפגישה אמרו מקורביו של פרס כי הוא ביקש משרון לקבוע לוח זמנים ליישום ההתנתקות ולבצע התוכנית בתיאום עם הפלסטינים כתנאי לממשלת אחדות. בקול ישראל דווח כי שר התמ"ת, אהוד אולמרט, אמר היום כי הוא תומך בלא היסוס בהקמת ממשלת אחדות.

כתבי "הארץ" מזל מועלם, גדעון אלון וצבי זרחיה מוסיפים:

ההערכה היא, כי בראש צוות המו"מ מטעם שרון יעמוד מקורבו אורי שני, ובראש צוות המו"מ של העבודה יעמדו פרס וח"כ חיים רמון.

לאחר הפגישה עם פרס יגיע שרון לישיבת סיעת הליכוד, שצפויה להיות סוערת על רקע ההתנגדות הגוברת בסיעה לממשלת אחדות. שר החוץ סילבן שלום, המתנגד לצירוף העבודה, צפוי לדבר בישיבה.

עד כה מתנגדים לממשלת אחדות באופן פומבי ופועלים לטירפודה 11 חברי כנסת, שבראשם עומד השר עוזי לנדאו. אך ההתנגדות לאחדות בליכוד גדולה הרבה יותר והיא עשויה להגיע לכ-20 חברי כנסת. בהנחה כי בממשלת אחדות יתמכו 17 חברי כנסת מהעבודה ו-14 משינוי, שרון יהיה זקוק לפחות ל-30 חברי כנסת מהליכוד כדי לאשר את כניסת העבודה לממשלה.

גם במפלגת העבודה פועלים הח"כים איתן כבל, יולי תמיר וקולט אביטל, בשיתוף עם יו"ר עם אחד עמיר פרץ, לטירפוד האחדות. על פרץ מופעלים לחצים להוביל את ההתנגדות. פרץ אמר, כי אסור לעבודה להיכנס כ"גלגל ספייר" לממשלת שרון שעלול להחליף אותה בעוד שנה. לדבריו, העבודה חייבת ללכת לבחירות עם שמעון פרס בראשותה. אולם מנגד בכירי העבודה מעוניינים באחדות, ביניהם ח"כ עמרם מצנע שסירב בעבר לשבת בממשלת שרון.

מקורבים לשרון ניסו אתמול לשכנע בכירים במפלגת העבודה, ביניהם פרס ויו"ר הסיעה ח"כ דליה איציק, להסיר את הצעת האי אמון שאמורה לעלות היום. בינתיים מתנגדים בעבודה לכך וההחלטה תתקבל מחר בישיבת הסיעה לאחר פגישת פרס-שרון. רמון, מהתומכים הנלהבים בהצטרפות העבודה לקואליציה, אמר אתמול כי "אם פרס יודיע בתום הפגישה עם שרון כי הוא ממליץ שניכנס למו"מ בעניין הצטרפותנו לממשלה, לא יהיה זה נכון להגיש הצעת אי אמון בשעה שמתנהל מו"מ". מצליף סיעת העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר אמש כי "כרגע אין כל שינוי בעמדתנו. לדעתי יש להמשיך בהליך האי אימון עד שיתברר שבאמת ובתמים שרון מוכן לשיתוף פעולה. בינתיים תגובות מקורביו בעניין התוכנית הכלכלית מטרידות ומדאיגות."

עוזי כהן: מפ' העבודה תכניס סרטן לליכוד

אתמול נפגשו השרים שלום ושר האוצר בנימין נתניהו וסיכמו על הצורך להתנגד לכל שינוי בקווים המדיניים והכלכליים של הממשלה.
עמדתו של נתניהו היא, כי כל מי שרוצה להצטרף לקואליציה חייב לקבל את מדיניות הממשלה - הן בתחום הכלכלי והן בתחום המדיני. בימים האחרונים מועברים מסרים מרגיעים מצד שרון ואנשיו בנוגע לנתניהו, לפיהם שרון לא יפגע בו.

מצבו של שרון עשוי להסתבך בתוך הליכוד אם יפגע באחד משריו הבכירים, כאשר הבולט בהם הוא שר החוץ שלום, זאת על רקע דרישתה של מפלגת העבודה להעביר את תיק החוץ לפרס. מקורבי שרון הדגישו אתמול, כי הם יתאמצו להשאיר את תיק החוץ בידי הליכוד - כלומר בידי שלום - כאשר מפלגת העבודה תפוצה בשני תיקים ותקבל שמונה תיקים במקום שישה. הקרב על תיק החוץ עשוי להביא לחיזוק ההתנגדות לאחדות בליכוד, שכן המתנגדים מעריכים כי הם יקבלו חיזוק אקטיבי מצד שלום. בסביבת שרון הזכירו גם את שר החקלאות, ישראל כץ, כמי שעשוי "לזוז" - תיק שגם אותו דורשת מפלגת העבודה.

חבר מרכז הליכוד וסגן ראש עיריית רעננה, עוזי כהן, הזהיר את שרון מפגיעה בשר שלום בעקבות שיחות האחדות. בקול ישראל דווח שכהן הזהיר אמש כי "אם מפלגת העבודה תיכנס לקואליציה היא תכניס לנו סרטן בליכוד - וסרטן אנחנו לא רוצים. מי שיגע בסילבן תהיה פה מלחמת עולם שלישית. נלך אפילו עם ברגותי ואפילו עם המגזר הערבי ולא עם המערך".

2 הצעות אי אמון

מליאת הכנסת תדון היום בשתי הצעות אי אמון בממשלה נוספות. סיעות ש"ס ויהדות התורה מגישות הצעת אי אמון בנושא שנה לתוכנית הכלכלית הפוגעת בשכבות החלשות, וסיעת מרצ והמפלגות הערביות מגישות הצעת אי אמון בנושא החלטת ביה"ד הבינלאומי בהאג.

בשבוע שעבר הצליחה האופוזיציה לכפות על הקואליציה תיקו (56:56) בהצבעה על הצעת אי האמון. אם מפלגת העבודה תחליט להגיש היום את הצעת אי האמון ייתכן שהיא תצליח לשחזר את ההישג שלה מן השבוע שעבר. עדיין לא ברור אם השר המפוטר יוסף פריצקי ישתתף היום בהצבעת אי האמון וכיצד יצביע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully