וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פריצקי: עושים לי לינץ'

8.7.2004 / 14:12

השר לא מתכוון להתפטר לעת עתה, למרות דרישת חברי סיעתו. אתמול נחשף שפריצקי ניסה "לתפור תיק" לפורז. זנדברג יחליפו במשרד התשתיות ושלגי ימונה לשר המדע

חברי סיעת שינוי קיימו לפני הצהריים מסיבת עיתונאים בעקבות חשיפת הפרשה אמש בערוץ 1, לפיה לפני כשנתיים וחצי ניסה שר התשתיות, יוסף פריצקי, "לתפור תיק" לעמיתו במפלגה, שר הפנים, אברהם פורז. יו"ר המפלגה, שר המשפטים יוסף לפיד, אמר כי חברי הסיעה הצביעו פה אחד על הצעת ההחלטה הקוראת לפריצקי להתפטר מיידית מהממשלה, מהכנסת ומהמפלגה.

בהחלטת הסיעה נאמר כי "סיעת שינוי מוקיעה את התנהגות השר פריצקי כפי שהתגלתה בקלטת. אנו פונים לרה"מ בדרישה לפטר את פריצקי ללא דיחוי כבר ביום ראשון". מועצת שינוי תתכנס בשבוע הבא כדי לאשרר את החלטות הסיעה. לדברי לפיד, פריצקי האשים את חברי סיעתו כי עשו בו לינץ' כפי שעשו לישראלים ברמאללה. עוד טען פריצקי כי לא ידע שהוקלט בעת שאמר את מה שאמר על פורז.

במסיבת העיתונאים אמר שר הפנים, אברהם פורז, שנגדו ניסה פריצקי לפעול, כי למרות שהוא באופן אישי "יוצא בסדר", "אין ספק שזה יום עצוב למפלגה ואנחנו מטפלים בזה באופן ראוי". לדבריו, הוא מוצף בשיחות עידוד.

קודם לכן הודיע פריצקי בישיבת החירום של סיעת שינוי כי בשלב זה אין בכוונתו להתפטר מתפקידו. לדבריו, הוא מבקש לחשוב כמה ימים לפני שיקבל החלטה בעניין. במהלך ישיבת הסיעה אמר: "מאתמול בערב אתם מבצעים בי לינץ' תקשורתי. אתה אדוני שר המשפטים חורץ את דיני לפני שבכלל שמעת אותי. איזה מין שר משפטים חורץ דין לפני שהוא לפחות שומע את חברו למפלגה? אולי יש לי גרסא שמסבירה את הדברים, אבל רובכם כאן מיהרתם לרוץ לתקשורת ולהוציא הודעות, ובעצם אינכם סיעה, אלא בית דין שדה. הרי בסופו של דבר מדובר במאבק פוליטי שהתרחש לפני שנתיים וחצי. באשר לדרישתכם ממני להתפטר, איני מוכן לקבל החלטות תחת לחץ ותחת לינץ'. אני אשקול את דרכי ואודיע - למה זה מועיל כל מה שאתם עושים?". פריצקי יצא מהישיבה מיד לאחר שמסר את הודעתו, ואמר כי "מה שיש לי לומר אמרתי לחברי סיעתי. אני מקווה שהתיעוד של דבריי יהיה מדויק".

לפיד אמר הבוקר כי הוא מציע לפריצקי לפרוש מהחיים הפוליטיים. הוא הוסיף בראיון לקול ישראל, כי ייתכן ששינוי תפנה למשטרה בעניין. אתמול הודיע לפיד כי הוא תובע מפריצקי להתפטר מהממשלה ומהכנסת. לפני הישיבה אמר לפיד כי הפרשה היא החמורה ביותר שנחשפה במפלגת שינוי, והיא מזיקה רבות לתדמית המפלגה. "אני צריך מהר מאוד לנקות את המוגלה הזאת מגופה של המפלגה", אמר.

בשינוי מתוכנן סבב מינויים

אם לא יתפטר פריצקי היום או מחר, עתיד ראש הממשלה, אריאל שרון, לפטר אותו ביום ראשון, לבקשת לפיד. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ברגע שלפיד יעביר בקשה רשמית לפיטורי השר, שרון ייעתר לה. ראש הממשלה מתכוון גם לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ולהתייעץ עמו בפרשה. בגלי צה"ל דווח כי מזוז צפוי להכריע בקרוב האם לפתוח בחקירה פלילית נגד פריצקי.

בשינוי מתוכנן סבב מינויים בעקבות פיטוריו הצפויים של פריצקי. השר מודי זנדברג יקבל את משרד התשתיות, משרדו של פריצקי. ח"כ אילן שלגי ימונה לשר המדע, לאחר שהמקדים אותו ברשימת הסיעה, סגן שר הפנים ויקטור בריילובסקי, ביקש להישאר בתפקידו. בגלי צה"ל דווח כי עדיין לא ברור מי ימונה במקום שלגי ליו"ר ועדת החינוך.

נשיא המדינה, משה קצב, אמר כי הוא תומך בפיטוריו של פריצקי. לדבריו, "ראוי שלא יישנו מקרים כאלה. לא הכל מותר בתחום הפוליטי. גם את המאבקים והאמביציות יש לנהל במסגרת הסטנדרטים". קצב הוסיף כי "המעשים שנעשו פוגעים בישראל ובדמוקרטיה".

נזק עצום לשינוי

כתבת "הארץ" מזל מועלם מוסיפה:

בכתבתה של איילה חסון, ששודרה אמש ב"מבט", נחשף כי במסגרת המאבקים בפריימריס בשינוי, פריצקי סייע לחוקר פרטי - שנשלח מטעם גורמים בחברת החשמל - למצוא חומר מפליל על פעילותו של פורז. פורז שימש אז כיו"ר ועדת הכלכלה ופעל להעביר חוק שיגביל את חלוקת החשמל חינם לעובדי החברה. בכתבה הושמעו שיחות בין פריצקי לחוקר הפרטי, שבהן דנו השניים בדרכים להרוס את פורז מבחינה פוליטית.

באחת השיחות אמר פריצקי: "אני פעם חשבתי להפיל אותו בפח. אני עוד אעשה לו את זה", ובהמשך מציע לחוקר: "אתה צריך להלביש עליו תיק". בשיחה אחרת אמר פריצקי: "זה העיקר עזוב אותך"; החוקר השיב: "אני איתך"; ופריצקי מבהיר את כוונתו: "לדפוק אותו".

בשיחות בין פריצקי לחוקר הפרטי שהושמעו אתמול בכתבה, הועלתה, בין השאר, אפשרות לפרסם תחקיר מפליל בעיתונות על התנהלותו של פורז בנושאים שתחת טיפולו. באחת השיחות עדכן פריצקי את החוקר בפרטים שונים על בניו ואשתו של פורז. בקטע מוקלט אחר, הציע פריצקי לחוקר "להפיל בפח" את פורז. הוא הציע לחוקר הפרטי להתחזות ליבואן כלי רכב משומשים, לפנות ללוביסטית דורית לרנר, המקורבת לפורז, ולהציע לה לקדם חקיקה בנושא ייבוא מכוניות משומשות. פריצקי סבר כי הלוביסטית תצליח לשכנע את פורז לחוקק חוק בנושא. אז, לדברי פריצקי, אפשר יהיה לחשוף, כביכול, מניעים לא כשרים של פורז בקידום החקיקה. בסופו של דבר לא הצליחו השניים לקשור את פורז לפעילות פלילית כלשהי.

השר פריצקי אמר אמש לאחר שידור הכתבה: "אני מבקש סליחה מאברהם פורז. אני ביחסים טובים מאוד עם אברהם". לדבריו, הימים היו ימי הפריימריס הסוערים בשינוי; "הייתי טירון פוליטי. שלחו לי חוקר ונפלתי בפח. היה מאבק בכעס רב. אני נורא מצטער שאברהם נפגע מהדבר הזה". פריצקי הוסיף: "אם עברתי על החוק מוזמן מי שחושב שעשיתי כך להגיש תלונה למשטרה. אני כמובן אשתף פעולה עם כל אדם". הוא הדגיש כי החוקר הפרטי הגיע אליו בשליחות עובדי חברת החשמל, שלדבריו "רצו לדפוק" את פורז. "נפלתי בפח", אמר וציין כי לא הוא יזם את הכוונה לתפור תיק לפורז אלא החוקר הפרטי.

פורז אמר אמש: "אני המום מהדברים שהובאו לידיעתי. צר לי מאוד על כך שחבר במפלגה נוהג כך. גם יריבות פוליטית צריכה להיות באווירה ראויה ומתוך הגינות. מי שמכיר אותי יודע שכל ניסיון להשחיר את פני הוא עלילה חסרת כל יסוד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully