וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרקליטות: ואנונו מוסיף לסכן את ישראל

7.7.2004 / 18:18

המדינה טוענת כי בתאו בכלא התגלו מחברות עם ידיעות סודיות שטרם פורסמו על הכור בדימונה. ביום א' ידון בג"ץ בעתירתו להסיר המגבלות

מרדכי ואנונו מוסיף להיות סיכון בטחוני משמעותי מבחינתה של ישראל, כך עולה מתשובתה של המדינה לעתירה שהגיש וענונו לבג"ץ נגד המגבלות שהוטלו עליו. בפרקליטות אומרים שואנונו החזיק בתאו בכלא מחברות ובהן ידיעות סודיות שנגעו לכור האטומי בדימונה. בגלי צה"ל דווח כי באחת מהן נכתב כי הוא מתכוון לחשוף את כל המידע שיש לו על סודות הגרעין של ישראל.

כתב "הארץ" יובל יועז מוסיף:

הפרליטות קבעה בתשובתה כי "לקראת תום מועד מאסרו של מרדכי ואנונו, נותח מכלול החומר שנאסף לגביו, כולל חומר עדכני, והניתוח העלה חשש ממשי ביותר כי הוא מתכוון ומסוגל להמשיך לפגוע בביטחונה של מדינת ישראל גם לאחר שחרורו". התשובה הוגשה לקראת הדיון בעתירה של ואנונו לבג"ץ ביום ראשון הקרוב.

בתשובת המדינה ניתן אימות ראשון לדיווחים לפיהם בתאו של ואנונו נמצא חומר סודי. על פי הודעת הפרקליטות, זמן קצר לפני שחרורו של ואנונו מבית הכלא, נתפסו בתאו מחברות ובהן ידיעות סודיות שנגעו לעבודתו בכור בדימונה. מומחה שבדק את המחברות מצא כי המידע שבהן כלל ידיעות סודיות שטרם פורסמו בעבר, שרטוטים דקדקניים וחומרים חסויים שחלק ניכר מהם לא פורסם.

ואנונו עתר לבג"ץ לפני כחודש, באמצעות האגודה לזכויות האזרח, בדרישה להסיר את המגבלות שהטילו עליו אלוף פיקוד העורף ושר הפנים לאחר שחרורו מהכלא. ההגבלות כוללות: איסור לצאת מישראל; חובה להודיע לרשויות 48 שעות לפני החלפת כתובת; חובה להודיע 24 שעות לפני יציאה מהיישוב שבו הוא מתגורר; חובה להודיע 24 שעות לפני לינה במקום אחר; איסור להימצא בקרבת מסופי גבול או נמלי תעופה או ים; איסור להיכנס לנציגויות דיפלומטיות בישראל; איסור לשוחח עם בעלי אזרחות זרה ואיסור להשתתף ב"צ'טים" באינטרנט.

מוכן לחשוף סודות נוספים תמורת מיליון ד'

המדינה מביאה ציטוטים ממכתבים ששלח ואנונו לגורמים שונים במהלך שנות מאסרו. במכתב מאוגוסט 2000 כתב: "ראשית עלינו לפתוח את דימונה, לקבל מידע ברור ומדויק מה ייצרו וכמה. כל זאת יש לדווח לווינה. אני יכול לדווח על כל הנושאים האלה. על כל החומרים שיוצרו בכור בדימונה". בדצמבר 2000 כתב לנמען אחר: "אני מקווה שכשאהיה חופשי אבוא לווינה ואעיד על סודות הגרעין של ישראל, אם הם מחכים לעדותי, אבוא ואעזור לסוכנות הבינלאומית בווינה לדרוש מישראל לסיים את הנשק הגרעיני שלה".

בדצמבר 2002 כתב ואנונו: "לא אכפת לי לעבוד למען שירותי ביון זרים כשאהיה חופשי, או לעזור לסי.איי.איי, לאף.בי.איי, אם מישהו צריך דבר כלשהו ממני, אבל זה יהיה ישיר ופתוח". במכתב קודם, מנובמבר 1998, שבעטיו גם החליטה ועדת השחרורים שלא לקצר שליש ממאסרו, כתב: "אל כל שירותי הריגול של ישראל והעולם. אני, מרדכי ואנונו, מודיע לכם באמצעות הסוכן של כל שירותי הריגול, כי ברגע שאשתחרר או תינתן לי אפשרות אפרסם את כל הסודות והידיעות שיש לי על הנשק הגרעיני של ישראל וכל הפעילות בקמ"ג בדימונה. אני אלך לאמריקה, לקונגרס, לסנאט, לבית הלבן, לאנגליה, לאירופה, אמסור עדות בשבועה, לדווח להם על כל הפשעים של המדינה הגזענית, הציונית, היהודית".

ממכתב אחר שמצטטת המדינה, משתמע כי ואנונו יהיה מוכן לחשוף סודות נוספים עבור מיליון דולר. אשר למחברות שנמצאו אצלו, טוענת המדינה כי "העלאת החומר הסודי על הכתב, בפרטי פרטים, מובילה בבירור למסקנה כי ואנונו רצה לתעד את המידע שברשותו ולהשתמש בו כשיוכל". לגבי טענת ואנונו כי אין בידו מידע סודי נוסף ועל-כן הוא איננו מהווה עוד סיכון לביטחון המדינה, משיב עו"ד שי ניצן מהפרקליטות כי טענה זו איננה נכונה, שכן "לואנונו יש מידע חסוי נוסף שלא פורסם, והתבטאויותיו בעבר מלמדות כי בהחלט יש בכוונתו לחשוף מידע זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully