וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש השב"כ לשעבר: הרצח הבא בפתח

7.7.2004 / 9:09

כרמי גילון מסכים עם השר הנגבי, שאמר: "חזרנו לאותו מקום בו היינו לפני 9 שנים, ערב רצח רבין". בשבוע הבא יקיים היועץ דיון בנושא

ראש השב"כ לשעבר, כרמי גילון, שכיהן בתפקיד בזמן רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, בנובמבר 1995, אמר הבוקר לגלי צה"ל בעניין ההקצנה בהתנגדות לפינוי התנחלויות, כי "השר לביטחון פנים צודק, הרצח הבא בפתח".

גילון הוסיף כי קרקע ההסתה כיום מוכרת לו מימי ממשלת רבין. לדבריו, "אני מניח שאם היה מידע קונקרטי כבר מזמן היו מטפלים באדם... צריך לעסוק בזה יומם ולילה, ואני חושב שלפתחו של היועץ המשפטי לממשלה מונח עכשיו נושא קשה מאד שהוא צריך להכריע איך מטפלים בו".

ב"הארץ" דווח כי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, דחה לשבוע הבא את הדיון בהשתתפות ראש השב"כ, אבי דיכטר, ובכירים במשטרה ובפרקליטות, בנושא ההסתה על רקע תוכנית ההתנתקות והאיומים על חיי אישי ציבור.

אמש אמר השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, כי "חזרנו לאותו מקום בו היינו לפני 9 שנים, ערב רצח רבין". בחדשות ערוץ 2 דווח כי הנגבי אמר שאין לו ספק כי ישנם אנשים שקיבלו את ההחלטה "להציל את עם ישראל" בבוא היום, ולהתנקש בראש ממשלה, שר, איש צבא או משטרה. הנגבי הוסיף כי "חובתנו כממשלה לעשות הכל על מנת לא לחזור על נובמבר 95".

מקורבי השר טוענים כי דבריו מופיעים בחומרים שמקבלים שרי הקבינט. בחודשים האחרונים, מאז הפכה ההתנתקות לעובדה מוגמרת, מבחינים גורמי הביטחון בתסיסה בשטחים, החמורה ביותר מאז הסכם אוסלו.

הכנסת קיימה אתמול דיון מיוחד בעקבות דברי ראש השב"כ, אבי דיכטר בישיבת הממשלה, לפיהם חלה הקצנה בפעולות הימין הקיצוני במחאה על תוכנית ההתנתקות, וכי נשקפת סכנה לחיי ראש הממשלה, אריאל שרון. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר שהחליט על הדיון בעקבות פניות מכל סיעות הכנסת.

גורמים ביטחוניים אמרו כי דברי דיכטר אינם בעלמא, וכי במקביל להערכות שהשמיע, העלה גם אגף האבטחה בשב"כ את הערכת רמת האיום על ראש הממשלה והגביר את העירנות ואת רמת האבטחה סביבו. גם המחלקה "הימנית" בחטיבה היהודית הגבירה את מאמציה המודיעיניים בקרב האוכלוסייה היהודית בשטחים ופעילי הימין הקיצוני.

דליה איציק: נעשה הכל לשמור על שרון

כתבי "הארץ" יהונתן ליס וגדעון אלון מוסיפים:

"מי שינסה לפגוע בראש הממשלה על סמך דין רודף הוא רוצח בלי הנחות" - כך אמר אתמול ח"כ אברהם רביץ (יהדות התורה) בדיון שקיימה מליאת הכנסת בעקבות דברי דיכטר. כל הדוברים מכל הסיעות הביעו דאגה עמוקה ממלחמת אחים ומניסיונות של אנשי הימין הקיצוני להכריז "דין רודף" על ראש הממשלה שרון, כדי למנוע את ביצוע ההתנתקות.

ח"כ רביץ, שהיה אחד הח"כים החרדיים היחידים שנטלו חלק בדיון, אמר כי "כאדם שלמד בבית המדרש, אינני מבין מה הקשר בין דין רודף לבין מסירת חלקי ארץ ישראל. דין רודף בנוי על הקם להרגך השכם להרגו, אבל הנושא של מסירת קרקעות נתון לויכוח".

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ דליה איציק, אמרה כי "אנחנו לא ניתן שיעשו לראש הממשלה הנוכחי מה שעשו לרבין. אנחנו נעשה הכל כדי לשמור על שרון". ח"כ אילן ליבוביץ (שינוי) שאל "כמה דם צריך להישפך עד שנבין שהאדמה אינה קדושה יותר מחיי אדם, אלא חיי אדם קדושים יותר".

ח"כ אבשלום וילן (יחד) אמר כי "לח"כים יש אחריות עליונה לשאלה איך מנהלים ויכוח פוליטי מר על עתיד המדינה, בכללו על הדברים הקשים ביותר תוך אי הסכמה ושמירה על כללי משחק הוגנים. על הבית הזה כולו להתלכד ולהורות לשר המשפטים לתת הוראה לזרועות הביטחון לחקור ולהעמיד לדין כל מי שעוסק בהסתה ובקריאה להמרדה".

ח"כ אופיר פינס (עבודה) הזהיר כי "אם חלילה שוב ינסו באלימות או בסרבנות לקעקע החלטה של ממשלה נבחרת או של כנסת ריבונית, הדמוקרטיה הישראלית לא תחזיק מעמד. לא תהיה כאן מדינה כי רוב הציבור לא ירצה לחיות כאן. הוא הציע להתלכד סביב אמנה נגד הסתה ואלימות עליה יחתמו נציגי כל הסיעות בכנסת.

ח"כ רוני בר-און (ליכוד) אמר שאת המאבק על שלמות המולדת יש לנהל אך ורק בדרכים חוקיות. הוא קרא למנהיגי המתנחלים לשמור על כללי מחאה לגיטימיים במדינה דמוקרטית.

ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) אמר כי "הימין הפשיסטי מרים את ראשו". לדבריו, שרון גידל שנים את הנחש הזה ועכשיו הוא מגלה שהנחש עלול להכיש אותו. אם הפשיזם מרים את ראשו על הממשלה להוריד את הראש".

נשיא המדינה, משה קצב, אמר היום כי "ישנו מיעוט יהודי שמעורר דאגה ומדבר על אלימות בתגובה לפינוי יישובים". קצב קרא "לכל הרבנים ולכל מנהיגי המתיישבים ביש"ע להפעיל את כל השפעתם כדי למנוע מצב של אלימות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully