וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השבוע בקמפיין: בלאגן לקראת הוועידות

רחביה ברמן

6.7.2004 / 15:25

שביתות ושיבושים מתוכננים מאיימים על ועידות המפלגות בחודשיים הקרובים. דיווח: קרי בחר את אדוארדס כסגנו. קרי מחזיר תרומות ומחזיר מלחמה

השבוע בקמפיין החלו כל העיניים לפנות קדימה לעבר הוועידות של שתי המפלגות – כשזו של הדמוקרטים מרוחקת כבר פחות מחודש. החידה הראשית, שפתרונה כבר לא יכול היה עוד להידחות, היתה במי יבחר קרי כמועמד לסגן נשיא. הבוקר, שעון ארה"ב, קיבלו מנויי האתר של קרי הודעה: הסנאטור ג'ון אדוארדס מצפון קרוליינה הוא האיש.

כפי שצוין בשבוע שעבר, קרי שמר את הקלפים קרוב מאד לחזה ומקפיד שלא לשגע את המועמדים שלו. הוא סירב לאשר זאת, אבל משקיפים רבים הצליחו להבין שהתחרות צומצמה לכדי שניים: הסנאטור הנערי וחוצב הלהבות ג'ון אדוארדס, וחבר הקונגרס ממיזורי, אביר ארגוני העובדים דיק גפהארט.

אבל הסיפור לא כל-כך פשוט. יש עוד אדם שאף פרשן בכיר לא ספר אותו, אבל תומכיו מבטיחים לעשות הרבה רעש בוועידה אם לא ייבחר לתפקיד: הווארד דין. זוכרים אותו?

השיקול הראשון שאמור להנחות מועמד בבואו לבחור סגן היא "אם אבחר לנשיא ואמות פתאום, האם סגני יוכל להיות נשיא מוצלח". לאדוארדס יש פחות משש שנות ניסיון בחיים הציבוריים, וקרי עצמו התייחס לחוסר ניסיונו כשהשניים התחרו בפריימריס.

השיקול השני הוא "האם הסגן יוכל לסייע לי לנצח". אדוארדס פופולרי במדינתו, צפון קרוליינה, ואם יוכל לסייע לקרי לנצח במה שמהווה בדרך כלל מעוז שמרני, זה יהיה הישג גדול. בנוסף, אדוארדס הוא נואם מלהיב שאינו מתבייש לדבר על פערים כלכליים ועל "שתי אמריקות, אחת שבעה והשנייה רעבה". הוא מסוגל להלהיב ולגבש את הבסיס של הדמוקרטים.

השקול השלישי הוא כימיה אישית. השיקול הזה היה אמור להיות הסיבה לכך שאדוארדס לא ייבחר, כמו גם החשש כביכול שאדוארדס הכריזמטי יאפיל על קרי האפור במקצת. אבל קרי התגבר על העדפותיו וחששותיו ובחר במועמד המלהיב יותר, שיש לו סיכוי טוב יותר לסייע לו לנצח.

הליברלים מסתננים לוועידה הרפובליקנית

לקראת הוועידות, אחד הסיפורים החמים הוא הצפי להפרעות ומהומות. בבוסטון, שם תעירך הוועידה הדמוקרטית, יש חשש שהשוטרים והכבאים ימשיכו לשבות ולחסום את הכניסה למרכז הכנסים. קרי ניסה למנוע אפשרות זו כשהתחשב בשובתים ולא חצה את קווי השביתה כדי לנאום בכינוס ראשי הערים. בנוסף, איגוד הכבאים תומך בו, כך שיש סיכוי שהוא יקבל ג'סטה.

בניו יורק, שם תיערך הוועידה הרפובליקנית, המצב מסובך עוד יותר. התפוח הגדול הוא מעוז דמוקרטי, אבל בוש ואנשיו רצו לערוך את הוועידה בצל גראונד זירו (למרות שבוטלו תוכניות שהנשיא יישא את נאום קבלת המועמדות משם, כנראה לאור המחאות על שימוש בתמונות מהפיגועים בתשדירי בחירות).

בכל מקרה, וועידות זקוקות לכמות גדולה של מתנדבים, וכרגע לא רבים בניו יורק מתנדבים לעזור לבוש. בנוסף, יש שמועות חזקות שלא מעטים מבין אלה שכן נרשמו הם בעצם ליברלים מושבעים, שמתכוונים פשוט לא להופיע ובכך "לתקוע" את הרפובליקנים ברגע הגדול שלהם, או אפילו לשבש את הוועידה בדרכים חמורות יותר.

בנוסף, מתבשל עימות בין בכירי המפלגה הרפובליקנית לראש העיר של ניו יורק, מייקל בלומברג, שגם הוא רפובליקני. הבכירים מנסים להכתיב לראש העיר אילו רחובות ייסגרו ומתי. ראש העיר, שמצד אחד אמר לתושביו להתגבר על הפינוק שלהם ולהתמודד עם שיבושי התנועה הצפויים בארבעת ימי הוועידה, מנצל את ההזדמנות כדי להיראות כלוחם למען תושביו.

הפטריוטיות חוגגת

בשבוע האחרון עמד הקמפיין בסימן פטריוטיות מוגברת עוד יותר, לרגל יום העצמאות. הנשיא בוש בילה את החג במערב וירג'יניה, שם הילל את עוצמתה הצבאית של אמריקה והכריז ש"האבות המייסדים היו גאים בנו". קרי,כאמור, בילה באיווה ותקף את הממשל על הטענה ש"זה המיטב שביכולתנו לעשות". קרי לעג לממשל, המנסה בתעמולתו להציג אותו כפסימיסט, ואמר שהפסימיזם האמיתי הוא לטעון שארה"ב אינה מסוגלת להשיג יותר מכפי שיש לה כרגע. בנוסף חיזר קרי אחרי קבוצות מיעוטים בהבטחה להרחיב את הגישה ללימודים גבוהים.

קרי גם הדף בעיות פוטנציאליות בשני מישורים השבוע. הראשון היה כשהחזיר תרומה בסך 2,000 דולר מתורם דרום קוריאני שהתברר כנטול אזרחות אמריקאית. המתרים שגייס את התרומה פוטר. במישור אחר הודיע קרי שלא יסכים לחשוף את רישומי הליכי הגירושין הראשונים שלו. הסוגיה עלתה בעקבות שערוריה בה היה מעורב מועמד רפובליקאי לסנאט באילינוי. אמצעי התקשורת תבעו את חשיפת רישומי הגירושיו של ג'ק ריאן מאשתו ג'רי (כוכבת "בוסטון פאבליק" ו"סטאר טרק – וויאג'ר"). אז הסתבר שריאן נהג לכפות על אשתו לקיים עמו יחסי מין בפומבי במועדוני מין, וריאן נאלץ לפרוש מן המירוץ. בארונו של קרי אין שלדים כה פיקנטיים, אולם הוא התגרש מאשתו הראשונה בעודה סובלת מדיכאון קשה.

המועמדות של ראלף ניידר מסתבכת. הוא נאלץ להסיר את מועמדותו באריזונה לאחר שהתברר כי רבות מן החתימות שהשיג לשם כך לא היו כשרות. בנוסף התברר כי קבוצות ימניות ושמרניות מסייעות לניידר להירשם לקלפי במדינות שונות (כמו אורגון וניו המפשייר) בהנחה – שרק ניידר ממשיך להכחיש – שמועמדותו תזיק לקרי ו"תגנוב" ממנו קולות.

לסיום, אתר הבחירות של בוש חוזה זינוק בסקרים לקרי אחרי הוועידה הדמוקרטית. באתר מוסבר כי הזינוק הממוצע למועמד האופוזיציה אחרי ועידת מפלגתו, מאז 1976, הוא כ-15%. ראש המפלגה הדמוקרטית הארצית, טרי מקאוליף, חזה זינוק של 8-12%, וייתכן כי המספר הגבוה יותר המוצג באתר בוש נועד כדי להציג כל תוצאה נמוכה יותר כהישג למועמד המכהן.

סקרים

בסקרים אין הרבה שינוי מהשבוע שעבר, שכן עקב החג לא נערכו סקרים חדשים רבים, אבל סקר חדש של הוושינגטון פוסט בכל זאת נותן לנו שינוי קל. בשקלול הסקרים המובילים מוליך קרי על בוש בעימות משולש בהפרש מזערי – 44.8%-44.4%. ניידר מקבל 4.16%. בעימות זוגי זורר שוויון מוחלט: 46.8% לכל מועמד.

בסקר התמיכה בתפקוד ממשיך בוש לדשדש, עם 47.3% המרוצים מתפקודו, לעומת 48.7% שאינם מרוצים. הסקר של הוושינגטון פוסט מגלה עוד סיבה לדאגה במחנה בוש: לראשונה סבורים יותר אנשים (48%) שקרי יעשה עבודה טובה יותר בתחום הטרור מאשר בוש (47%)

במדינות המפתח גם כן אין הרבה חדש. בפלורידה יש סקר חדש שמראה על שוויון 43%. במישיגן מצביע סקר חדש ומפתיע על 11% יתרון לקרי.

כעת נותר לראות אם תעניק בחירתו של אדוארדס דחיפה לקרי, ואם כן באיזו מידה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully