וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וול סטריט: ירידות שערים על רקע נתוני תעסוקה

שירלי יום-טוב

3.7.2004 / 2:05

דו"ח התעסוקה גילה ירידה חדה בהתאוששות שוק התעסוקה האמריקאי, וכתוצאה נסגרו הדאו והנאס"ק בירידות מתונות. גילת איבדה 2.2% נוספים

טרם סיום שבוע המסחר קיבלו המשקיעים לידיהם את דו"ח התעסוקה לחודש יוני, שהצביע על נסיגה במספר המשרות החדשות, וגרר את השווקים לירידות. שיעור האבטלה בארה"ב נותר ללא שינוי ממאי - 5.6%, אולם מספר המשרות שנוספו במהלך החודש שחלף עמד על 112 אלף בלבד - פחות ממחצית המספר אותו צפו הכלכלנים - 250 אלף. גם העובדה שביום שני לא יתקיים מסחר, לרגל חג העצמאות האמריקאי, לא הועילה לשווקים, שנעלו יום מסחר לאה עם מחזורים נמוכים. נאסד"ק איבד 0.4% ל-2,006 נקודות ודאו ירד ב-0.5% לרמה של 10,282 נקודות. בצירוף הירידות החדות של יום חמישי איבד מדד מניות הטכנולוגיה 0.9%, ודאו ירד ב-0.8%.

בין הישראליות הנסחרות המשיכה מניית גילת את הצניחה המאפיינת אותה בחודש האחרון, עם ירידה של 2.2% נוספים למחיר של 5.3 דולרים. המשקיעים של גילת הפילו את המניה בכ-6% בתחילת המסחר בעקבות ידיעות בתקשורת על כך שמנכ"ל החברה, אורן מוסט, עשוי לסיים את תפקידו בחברה, מרצונו או בשל כוונות מועצת המנהלים של החברה. הסיבה המרכזית לכך היא הכישלון של גילת להוביל את מהלך הרכישה של חטיבת הלוויינים של חברת יוז - מכרז ממנו נשרה גילת בשבוע שעבר.

מוסט ראה לנגד עיניו את עסקת יוז קורמת עור וגידים כבר מעל לשנה, אולם המהלך השאפתני נתקל בחומות הרשות להגבלים עסקיים בארה"ב, עניין שלא הוערך דיו על ידי החברה. מניית גילת, שטיפסה בתחילת אפריל מעל ל-9 דולרים, צנחה מאז בכ-42%. שווי השוק של חברת התקשורת הלוויינית מסתכם ב-117 מיליון דולר.

לאחר שאתמול איבדה מניית אם סיסטמס 7% בתגובה מאוחרת לאזהרת המתחרה שלה, לקסאר, מיום שלישי לאחר תום המסחר, היא הוסיפה הערב 1.6% למחיר של 14.1 דולר. אם סיסטמס תדווח לקראת סוף החודש על דו"חות הרבעון השני, שהסתיים זה לא מכבר, ובהם היא צפויה לרשום רווח נקי של 11 סנט לפחות במחזור מינימום של 68 מיליון דולר.

ההנפקה השנייה ההולכת וקרבה של חברת קמטק אינה עוצרת את העליות במניה בתקופה האחרונה. במחצית מאי, כשהודיעה קמטק כי היא דוחה את ההנפקה, נסחרת המניה ברמות של כ-3.8 דולרים, אולם מאז זינקה ב-40% למחיר של 5.3 דולרים, בסיוע עלייה של 1.5% במסחר הערב. הרמות הנוכחיות מקרבות את המניה למחירה בעת פרסום התשקיף על ידי החברה, במארס, כך שהנפקת 5 מיליון מניות כמתוכנן תעשיר את קופת קמטק בכ-26 מיליון דולר. החברה האם, פריורטק (77.8%), שתצא בהצעת מכר של 3.5 מיליון נוספות, תיפגש עם 18 מיליון דולר.

קמטק צפויה לפרסם בימים הקרובים תוצאות מקדמיות לרבעון השני, שהסתיים לפני מספר ימים. בשנה האחרונה נהנתה החברה, המתחרה באורבוטק ומפתחת מערכות לבדיקת מעגלים מודפסים, משיפור מתמשך בתוצאותיה. ברבעון הראשון נרשם רווח נקי של 1.3 מיליון דולר במחזור של 13.1 מיליון דולר.

ענקית התרופות הגנריות, טבע, אמנם נחלה לפני מספר ימים הפסד משפטי בנוגע לשיווק תקופת האקופריל, שמכירותיה השנתיות מסתכמות בכ-600 מיליון דולר, אולם היא עשויה לזכות במאבק משפטי אחר, על תרופה עם מכירות גדולות יותר. חברת התרופות בר לבורטוריס דיווחה כי בית המשפט המחוזי בניו ג'רזי, ארה"ב, פסק לטובתה, וקבע כי לא הפרה פטנטים על תרופת האלגרה של אוונטיס. תרופה זו מיועדת לטיפול באלרגיות, ומכירותיה בשנה האחרונה הסתכמו ב-1.5 מיליארד דולר. נצחון משפטי זה רלוונטי גם עבור טבע, שהיתה בין הנתבעות, לצד בר, על ידי חברת התרופות אוונטיס.

עם זאת, בית המשפט פסק כי בר לא תפר רק 3 פטנטים שאוונטיס טענה כי הם עדיין בתוקף. חמישה פטנטים נוספים נותרים בינתיים בעינם ולפי הערכותיה של בר, הם לא יידונו בבית המשפט לפני אמצע 2005, כך שבעצם הניצחון המשפטי אינו שלם עדיין. מניית טבע הוסיפה 0.6% למחיר של 33.6 דולר, המשקף לחברה שווי שוק של כ-20 מיליארד דולר.

מניית החברה הקטנה קליקסופטוור בלטה בזינוק של 13% למחיר של 2.8 דולרים במחזור הגבוה פי שניים מהממוצע לה. עם זאת, מחיר זה נמוך בכ-41% מהרמה בה נסחרה המניה לפני שלושה חודשים.

מניית ליפמן הוסיפה 0.4% למחיר של 25.7 דולר לאחר ספליט ביחס של 2:1. שווי השוק של חברת הפתרונות לסליקת חיובי אשראי מסתכם בכ-665 מיליון דולר.

לאחר מספר ימים של רגיעה יחסית בזינוקים במניית אורכית, היא שבה לעלייה של 1.5% למחיר של 23.1 דולר. זינוק של כ-50% במחירה נרשם בשלושת החודשים האחרונים בעקבות הערכות כי החברה הבת קוריג'נט חתמה על חוזה של כמה עשרות מיליוני דולרים ביפאן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully