וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוקרים אשכנזים ונחקרים מזרחיים, זו בעיה?

אחותי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, מוסאווא

29.6.2004 / 11:29

כמה ארגונים חברתיים חושבים שכן, והם דורשים מהאוניברסיטאות לנסח קוד אתי שיגן על הנחקרים מפני האנתרופולוגים

"אחותי-למען נשים בישראל", "הקשת הדמוקרטית המזרחית" וארגון "מוסאווא" הגישו בסוף מרץ 2004 תלונה למבקר המדינה, בדרישה לחקור מדוע כל המחלקות לאנתרופולוגיה בכל האוניברסיטאות בישראל אינן מנסחות קוד אתי מחייב, כפי שנהוג באגודות אנתרופולוגיות בכל רחבי העולם. מטרת הקוד האתי לשמור על הנחקרים מפני שימוש לרעה שעלולים החוקרים-אנתרופולוגים לעשות בחומר המחקר, שמבוסס על חייהם האינטימיים. "אחותי" ו"הקשת" רואות בהיעדר קוד אתי עבירה על חוקי הקניין הרוחני והתרבותי, שמאפשרת לחוקרים לעשות רווחים המבוססים על חייהם ותרבותם של הנחקרים.

רוב המחקרים האנתרופולוגיים שנעשים בישראל נערכים על אוכלוסיית המזרחים והפלסטינים. רוב החוקרים החוקרים את האוכלוסיות הללו הם ממוצא אשכנזי. וכך, על פי התלונה למבקר המדינה, נרמסות ונשללות זכויותיהם של המזרחים והפלסטינים פעמיים: פעם ביחסים ההיררכיים של חוקר-נחקר, ופעם כאשר החוקר "משתמש" בחייו של הנחקר לקידום מקצועי-אישי. על גבו הוא זוכה ליוקרה מקצועית, להכרה בינלאומית, לתנאי שכר גבוהים, לקרנות מחקר נדיבות. הנחקר, לעומתו, נותר חשוף, חסר הגנה, נתון לחסדיו וטוב ליבו של החוקר. כל זאת בהיעדר קוד אתי שיגן על הנחקר.

וכך, אחרי עשרות שנות מחקר אנתרופולוגי, נוצר בארץ מאגר מידע ענק המבוסס על חייהם ותרבותם הנכחדת של המזרחים והפלסטינים, מאגר המאפשר את קידומם של החוקרים, אך אינו מנוצל לטובתם של הנחקרים.

אגודות אנתרופולוגים ברחבי העולם, כמו האגודה של ארה"ב, האגודה המלכותית הבריטית, האגודה הכלל-אירופאית, על סניפיהן, נדהמו לשמוע על היעדר קוד אתי לחוקרים הישראלים והעניין החל להתפרסם במגזינים המקצועיים החשובים בעולם.

עניין נוסף שהועלה בתלונה הוא דרישת "אחותי", "הקשת" ו"מוסאווא" ממבקר המדינה לבדוק, מדוע כל המחלקות לאנתרופולוגיה בכל האוניברסיטאות בישראל אינן מקבלות לשורותיהן חוקרים וחוקרות מזרחיות/ים ופלסטיניות/ים. בכל המחלקות לאנתרופולוגיה באוניברסיטאות בישראל יש רק מזרחי אחד בסגל הבכיר, שני מזרחים שגדלו במערב אירופה, והגיעו לישראל בבגרותם נמצאים בסגל האקדמי הזוטר, ואין אף פלסטיני אחד אזרח ישראל אף לא בין שורות הסגל הזוטר, בעוד ש 67% מהאנתרופולוגים בעלי התקנים באוניברסיטאות ישראליות מתפרנסים מחקר המזרחים והפלסטינים אזרחי-ישראל, שזכויות היוצר שלנו על תרבויותינו או הפרטיות של חיינו אינן מוגנים על פי חוק בפני אנתרופולוגים אלה.

כמו כן מבקשות "אחותי", "הקשת" ו"מוסאווא" לברר, מדוע לא הוקצו תקנים לסגל מזרחי ופלסטיני-ישראלי בכיר במחלקות לאנתרופולוגיה בישראל, במידה שתשקף את תרומת קבוצות אלה להתפתחות האנתרופולוגיה הישראלית.

האנתרופולוגיה המערבית, לעומת זאת, מקפידה כיום לתת ייצוג נכבד למייצגי האוכלוסיות הנחקרות. למשל 48% מחברי/ות הסגל בעלי התקנים הבכירים במחלקה היוקרתית לאנתרופולוגיה תרבותית באוניברסיטת סטאנפורד שייכים למיעוטים לא לבנים.

30% מחברי/ות הסגל בעלי התקנים במחלקה האנתרופולוגית המצויינת של קולומביה-בארנארד שייכים לאוכלוסיה לא לבנה, שבישראל היתה מוגדרת כ"נחקרת" בלבד. 25% מחברי/ות הסגל בעלי התקנים במחלקה היוקרתית של ברקלי שייכים למיעוטים לא לבנים.

התלונה ממשיכה את פעילות ה"קשת" ו"אחותי" בעניין שהחלה במחאה נגד הכנס האנתרופולוגי שנערך בשנה שעברה בנווה אילן.

המאמר נכתב על ידי הארגונים הבאים: אחותי - למען נשים בישראל, הקשת הדמוקרטית המזרחית ומוסאווא. המאמר לקוח מתוך אתר "העוקץ"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully