וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצרים תציע לפרוס כוח רב לאומי בעזה

23.6.2004 / 0:03

לקראת הנסיגה מהרצועה, מציעים המצרים לאמן צבא פלסטיני בהיקף 30 אלף בני אדם. כמו כן, דורשים המצרים להפסיק את פעולת צה"ל ברצועה כתנאי לכניסת מומחי הביטחון. בישראל מתנגדים

כמה מעיקרי התוכנית המצרית לקראת הנסיגה הישראלית מרצועת עזה התפרסמו אמש. על פי התוכנית, מצרים תציע לישראל להתיר הצבת כוח רב לאומי בנמל הים בעזה, ובנמל התעופה ברפיח. כמו כן, תפעל מצרים לאמן צבא פלסטיני של 30 אלף בני אדם. בערוץ 1 דווח, כי צרפת כבר הודיעה שהיא מוכנה לשלוח כוחות לאחר יציאת צה"ל מהרצועה.

התוכנית המצרית לקראת הנסיגה מהרצועה כוללת שלושה שלבים. בשלב הראשון יחלו ההכנות לנסיגה בביקורו היום של ראש המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, בישראל וברשות הפלסטינית. סולימאן ידרוש התחייבות מהצדדים לא לפגוע במומחים המצריים שצפויים להגיע לרצועה. במהלך יולי יחל איחוד כל מנגנוני הפלסטיניים, ובנובמבר יגיעו לרצועה המומחים הפלסטיניים שיחלו לאמן את כוחות הביטחון הפלסטיניים במשך כחצי שנה.

השלב השני הוא שלב הפינוי והנסיגה גם ברצועה וגם בגדה, במסגרתו מציעים המצרים להציב כוח רב לאומי בעזה. השלב השלישי הוא שלב חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס "מפת הדרכים" האמריקאית.

כתבי "הארץ", יואב שטרן וארנון רגולר, מוסיפים:

מצרים דורשת מישראל להפסיק את פעילות צה"ל ברצועת עזה כתנאי לכניסת מומחי הביטחון המצריים לרצועה כדי לפעול להשקטת האזור. הדרישה המצרית עלתה בדיונים ובשיחות לקראת בואו הבוקר של סולימאן לשיחות בירושלים וברמאללה.

בישראל מתנגדים להפסקת הפעולות ברצועה. גורם מדיני בכיר אמר: "לא נסכים לתנאי הזה. אם יהיה טרור מהרצועה נמשיך לפעול ולא נכבול את ידינו. לא ניתן לאף אחד לחשק אותנו". עם זאת הגורם העריך שלמרות המחלוקת בנושא ימצא בסופו של דבר פיתרון. לדבריו, "ניתן להעריך שנמצא בסוף את הנוסחה שתאפשר לנו לעבוד בשיתוף פעולה עם מצרים, זהות האינטרסים בינינו לבינם היא גדולה, למצרים חשוב לא פחות מאיתנו שיהיה שקט ברצועה כך שסביר שבסופו של דבר נגיע להסכמה".

אחת האפשרויות שהועלו לפיתרון הוויכוח בנושא הוא שיוגדרו מראש האזורים המדויקים ברצועה שבהם ישהו המצרים ובמקומות אלו צה"ל לא יפעל ללא תאום עמם. גורמים בירושלים אמרו כי "ככלל נבחן את מידת הרצינות של המצרים, והדבר יקבע לגבי המשך מדיניותה של ישראל הן בנוגע להישארות בציר פילדלפי והן בנוגע להמשך הפעילות של צה"ל".

הבוקר יכנס ראש הממשלה, אריאל שרון, דיון לגבי המעורבות המצרית ברצועה, בהשתפות שר הביטחון, שאול מופז, שר החוץ, סילבן שלום, וראשי מערכת הביטחון. בדיון יוחלט בין היתר על אופן העבודה מול המצרים, ויוחלט מי יעמוד בראש הוועדות שהוקמו לקידום היחסים בין המדינות. במהלך ביקורו מחר של סליאמן צפויה להתקבל ההחלטה על תחילת עבודת הוועדות, כשבראש הוועדה הביטחונית יעמוד ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד. לקראת בואו של סולימאן אמר גורם מדיני בכיר כי "ערפאת ממשיך להכשיל את הניסיונות המצריים להרגעת האזור ולא הסכים לוותר על סמכויותיו, ערפאת סרב למנות שר פנים חזק ואישים שישליטו סדר בעזה. הפלסטינים פשוט 'מורחים' את המצרים".

ירדן משהה התערבותה בתהליך

ירדן ממתינה לתוצאות המגעים המתנהלים בין ישראל, מצרים והפלסטינים, ורק אז תחליט מה תהיה תרומתה לתוכנית ההתנתקות. כך אמר אתמול שר החוץ הירדני, מרואן מועאשר, במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הצרפתי מישל ברנייה בעמאן.

"אנו נמתין לתוצאות השיחות כדי לוודא שהתנאים מתאימים לסיוע מצידנו", אמר מועאשר והדגיש כי ירדן תפעל על פי בקשת הרשות הפלסטינית, וכי היא מוכנה לשלוח צוותים שייאמנו את כוחות הביטחון הפלסטינים אם ישראל אכן תיסוג מהשטחים הפלסטיניים. "הנסיגה צריכה להיות מלאה ולסיים את הכיבוש בגדה וברצועה", הסביר מועשר את החזון הירדני. לדבריו, עדיין מוקדם ליזום מגעים ירדנים - ישראליים - פלסטיניים על פי המודל המצרי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully