וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת חריפה על היעדרותו של מזוז מהדיון בכנסת

21.6.2004 / 11:31

לפיד המליץ ליועמ"ש להיעדר מחשש שהדיון, בנושא האי היווני, יעורר את היצרים מחדש. ח"כ בראון: לפיד מנסה לטייח הפרשה, מזוז או ארבל צריכים ללכת. ההחלטה תידון בבג"ץ בשבוע הבא

ביקורת חריפה הוטחה לפני הצהריים בשר המשפטים, יוסף לפיד, וביועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בשל החלטתו של היועץ להיעדר מישיבת ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, שעסקה בהחלטתו לגבי תיק האי היווני. בקול ישראל דווח כי לפיד אמר כי יעץ למזוז לא לבוא לישיבה, כיוון שאחרי פגישת הפיוס בלשכתו, בין מזוז לבכירים בפרקליטות, דיון נוסף בוועדה היה עלול ללבות את היצרים מחדש.

ח"כ רוני בראון (ליכוד) פנה לשר לפיד ואמר כי "הפרשה תלובן רק בדיון בבג"ץ ובדיון ציבורי ואז ייקבע מי מהשניים צריך ללכת - ארבל או מזוז. הניסיון של שר המשפטים לטייח ולטמון את הפרשה לא יצלח כי הצחנה בוקעת ועולה ממנה". בראון התלונן כי ביטל ישיבה של ועדת הכנסת, בראשה הוא עומד, כדי להשתתף בדיון בוועדת החוקה.

בתגובה לטענות, ביקש לפיד מחברי הוועדה לעשות הכל כדי שהפרשה הנוכחית לא תנוצל על ידי גורמים פורעי חוק, קבוצות מאפיה וחוגים שמעוניינים להרוס את המערכת. שר המשפטים הביע גם חשש מהשפעתה של פרשת ארבל-מזוז על "האיש ברחוב" ועל תדמיתה של מערכת המשפט בעיני הציבור.

ח"כ אופיר פינס (העבודה) קרא בדיון להפריד בין תפקיד היועץ המשפטי לראש התביעה הכללית. לדבריו, "מי שנוהג כמני מזוז, מתאים לשמש כראש הסנגוריה ולא ראש התביעה הכללית. אם לא יחזור בו מזוז מגישתו, כפי שבאה לידי ביטוי בפרשה הנוכחית, הוא כורת בכך את הענף שהתביעה הכללית יושבת עליו". פינס מתח ביקורת על יו"ר הוועדה איתן ואמר כי "רעדו אמות הסיפים של מערכת המשפט והוא היה צריך לנזוף במזוז", על הדברים החמורים שהטיח בפרקליטות ובעדנה ארבל.

מזוז הבהיר מוקדם יותר כי הודיע כבר אמש ליו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן, כי הוא יעדר מהדיון הבוקר, בטענה כי מכיוון שהסוגיה עדיין נידונה בבג"ץ אין מקום לדון בה. ח"כ איתן אמר בתגובה כי הכנסת דנה בסוגיות רבות המצויות בדיון בבג"ץ ואין בכך כל בעיה. חברים רבים בוועדה זעמו, כאמור, על היעדרותו של מזוז מהדיון.

כתבי "הארץ" יובל יועז וגדעון אלון מוסיפים:

בג"ץ ידון ביום שלישי הבא, בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בעתירות שהוגשו נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בפרשת "האי היווני". כך קבע הבוקר נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, שיישב בראש ההרכב. חוות הדעת של שופטת בית המשפט העליון ופרקליטת המדינה לשעבר עדנה ארבל, שהמליצה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה אריאל שרון ובנו גלעד, תפורסם ביום חמישי השבוע, כפי שהתחייב היועץ המשפטי לממשלה.

מקורבי מזוז: לארבל לא היה כל מידע חדש

מקורביו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ממשיכים ב"מלחמת הגרסאות" עם מקורביה של פרקליטת המדינה לשעבר, עדנה ארבל, בנוגע למהלכים שהובילו לחוות הדעת המנוגדות שלה בפרשת "האי היווני". אתמול אמרו מקורבים למזוז, שבניגוד לטענת ארבל, לא הגיע מידע חדש הנוגע לאדמות באזור לוד אחרי דצמבר 2003- מידע שעשוי היה לשנות את דעתה של ארבל ולגרום לה להמליץ על כתב אישום נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, ובנו גלעד.

בדצמבר 2003 היתה ארבל שותפה לחוות דעת שהוכנה בפרקליטות מרכז, שלפיה אין להגיש כתבי אישום נגד שרון ובנו, אולם במרץ 2004 הגישה למזוז חוות דעת הפוכה, בצירוף טיוטת כתב אישום נגד השניים. בימים האחרונים טענו מקורבים לארבל כי הפרקליטה שינתה את עמדתה בשל מידע חדש שהגיע מהמשטרה בתקופה זו בנוגע לקרקעות שרכש אפל באזור לוד. המידע היה, למעשה, תוצאות בדיקה נוספת שנעשתה בנוגע לאותן קרקעות.

כעת אומרים מקורבים למזוז כי דו"ח המשטרה הנוגע לאדמות באזור לוד הגיע ב-3 בנובמבר 2003, ואחריו לא הגיע כל מידע חדש בנושא זה. "לא היתה עוד בדיקה, ולא נחשפה אפילו ראיה חדשה אחת", אמר אמש גורם המכיר את תיק החקירה.

מזוז נפגע מהביקורת שהושמעה עליו בסוף השבוע בתקשורת, על כך שהחלטתו מסמלת את סוף המאבק בשחיתות. מקורבים ליועץ אמרו שבניגוד לנאמר, מזוז לא קבע שום "רף ראייתי אחר" לראש ממשלה, וכי הוא מוכן לקבל מערכת ראייתית נסיבתית, אלא שהבעיה היתה שתיק "האי היווני" לא היה עומד בבית משפט, וגם החברים בצוותה של ארבל מודים שלא היה סיכוי של יותר מ-50% להרשעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully